Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Mobilna Akademia Młodych Orłów – niebawem w Olkuszu!

Dostrzegając potrzebę gruntownej reformy polskiej piłki dziecięcej i młodzieżowej władze Polskiego Związku Piłki Nożnej ustanowiły szkolenie najmłodszych zawodników jednym z priorytetów swojej działalności. Wśród wdrażanych narzędzi najnowszym jest program pt. Mobilne Akademie Młodych Orłów. Istnieje realna szansa, żeby od wiosny br., w Olkuszu, prowadzono regularne zajęcia w ramach MAMO pod okiem licencjonowanych trenerów wytypowanych i opłaconych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Władze miasta z aprobatą przyjęły propozycję zorganizowania w Srebrnym Mieście nowatorskiej formy futbolowego szkolenia i zadeklarowały wstępnie pomoc w urzeczywistnieniu projektu. 

szukamy talentów

Pomysł PZPN utworzenia Akademii Młodych Orłów, promowanych przez najlepszych polskich piłkarzy, okazał się strzałem w 10-tkę.
Wersja mobilna AMO zapewne powtórzy ten sukces.

Wypatrzenie w gronie kilku, kilkunastolatków chłopaka o ponadprzeciętnych futbolowych zdolnościach należy do zadań z gatunku trudnych, natomiast oszlifowanie piłkarskiego talentu na miarę Roberta Lewandowskiego wymaga sprawnego systemu edukacji piłkarskiej wzmocnionego trenerskim kunsztu. Ów system stanowiły dotychczas:

• Akademie Młodych Orłów w każdym województwie (w Małopolsce działają trzy: w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu);

• Letnia i Zimowa Akademia Młodych Orłów – obozy sportowe dla najzdolniejszej, wyselekcjonowanej młodzieży („przedsionek” reprezentacji młodzieżowych);

• Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, skierowany do dzieci w wieku 7-12 lat i drużyn prowadzących szkolenie w tych kategoriach;

• Pro Junior System – system nagradzający kluby stawiające na młodzież.

Jednak mimo wielkiego wkładu organizacyjnej energii, w systemie piłkarskiej edukacji dostrzeżono lukę. To poboczny efekt reformy powszechnego systemu nauczania, wdrażanego od roku szkolnego 2017/2018 i związana z nim likwidacja gimnazjów, w tym Gimnazjalnych Ośrodków Sportowego Szkolenia Młodzieży. Bacząc na powyższe okoliczności Zarząd PZPN podjął decyzję o wygaszaniu Ośrodków. Rezygnując z prowadzenia regularnego szkolenia w wieku dotychczas gimnazjalnym oraz PZPN postanowił przesunąć optykę swojego zainteresowania na młodszych zawodników wierząc, że kluczowymi czynnikami dla wyszkolenia dobrych piłkarzy wyczynowych są odpowiednia praca trenerów w najmłodszych kategoriach wiekowych oraz właściwa selekcja utalentowanych zawodników. Równocześnie fachowcy doszli do przekonania, że szkolenie młodzieży powyżej 13. roku życia powinno leżeć w gestii klubów.

Mobilne Akademie

Podążając tym tokiem rozumowania zauważono, że należy stworzyć system docierania do wszystkich regionów, gdzie istnieje ogromny, a niewykorzystany potencjał futbolowych talentów, gdzie trenerzy potrzebują wsparcia, a zdolni zawodnicy mądrego pokierowania ich rozwojem piłkarskim. Penetracja terenów piłkarsko niedoinwestowanych przyczyni się zapewne do rozwoju rodzimego futbolu młodzieżowego i winna owocować sukcesami piłki dorosłej: klubowej i reprezentacyjnej.

Wychodząc z powyższych przesłanek PZPN dostrzegł konieczność objęcia programowym, zintegrowanym szkoleniem oraz monitoringiem najzdolniejszych zawodników w wieku od 10 do 13 roku życia, poprzez regularne wizyty w powiatach, gdzie brak oddziaływania innych form edukacji piłkarskiej, szczególnie stacjonarnych AMO. Rekrutacja do MAMO będzie prowadzona podczas Dnia Talentu, czyli testów dla potencjalnych uczestników projektu. Najlepsi zostaną zaproszeni na treningi,

Szansa dla Olkusza

Małopolski Związek Piłki Nożnej zdecydował zaadoptować program MAMO do wojewódzkich potrzeb. Wśród wytypowanych ośrodków znalazł się również Olkusz. 10 stycznia br., w magistracie Srebrnego Miasta, doszło do spotkania działaczy piłkarskich reprezentujących ogólnopolską i wojewódzką federację: członka Zarządu PZPN, prezesa MZPN Ryszarda Niemca, członka Prezydium Zarządu MZPN Jerzego Nagawieckiego i szefa Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu z władzami miasta: wiceburmistrz Barbarą Krok i dyrektorem MOSiR-u Dariuszem Murawskim. W rozmowach wzięli także udział: przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady MiG Dariusz Kasprzyk oraz szkoleniowcy olkuskich klubów: Andrzej Pawełczyk i Radim Zouhar reprezentujący KS Olkusz, Rafał Pięta, Maciej Mróz i Józef Ślęzak ze Słowika Olkusz oraz Wiesław Ziarno ze Spójni Osiek.

Rozmowa koncentrowała się wokół konkretnych rozwiązań. Z ust działaczy małopolskiej federacji padło stwierdzenie, iż nowatorski na skalę światową projekt Mobilnych AMO zakłada, że ekipa dwóch trenerów przeszkolonych przez PZPN, z licencją UEFA-A, będzie regularnie, raz w tygodniu, odwiedzać punkty identyfikujące i szkolące lokalne talenty oraz służące podwyższaniu kwalifikacji kadry trenerskiej. Drugie zajęcia w tygodniu miałby poprowadzić miejscowy szkoleniowiec wytypowany do tej roli przez Radę Trenerów Podokręgu PN w Olkuszu. Równocześnie na szkoleniowców MAMO nałożono obowiązek rekrutacji najzdolniejszych do Letniej i Zimowej AMO, kadr wojewódzkich oraz do konsultacji krajowych reprezentacji młodzieżowych. Skoncentrowana szkoleniowa moc, regularna cotygodniowa praca, przyniesie zapewne pożądane efekty. Warto w tym miejscu dodać, że zajęcia dla wyselekcjonowanych grup w MAMO będą komplementarne do regularnych treningów w macierzystych klubach młodych zawodników.

Projekt MAMO zakłada współdziałanie z samorządami lokalnymi w celu udostępnienia infrastruktury piłkarskiej oraz możliwie najlepszej organizacji procesu futbolowej edukacji. Ze swej strony PZPN zapewni wszystkim chętnym bezpłatne wydawnictwa dotyczące szkolenia dzieci i młodzieży, obejmujące najnowsze trendy szkolenia piłkarskiego, w szczególności „Narodowy Model Gry” oraz wdrożył bezpłatne konferencje dla trenerów i nauczycieli - Akademie Piłkarskie Grassroots.

Najważniejsze są kadry…

„Najważniejsze są kadry” stwierdził jeden z prominentnych polityków. Dodać warto, że istotne jest także oprzyrządowanie, wyekwipowanie. Mobilne AMO będzie mobilne nie tylko z nazwy. Trenerskie zespoły zostaną wyposażone w specjalny samochód oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia nowoczesnego treningu. Prezes Ryszard Niemiec zadeklarował dodatkowo wyposażenie adeptów MAMO w sprzęt sportowy. Głównym trenerem-szefem wybrano Dariusza Marca szkoleniowca o wysokich kwalifikacjach i znaczących dokonaniach. Marzec – wychowanek Wisły Kraków, który w klubie z ul. Reymonta w Krakowie spędził najlepsze lata swojej piłkarskiej kariery. To kompetentny szkoleniowiec, specjalizujący się w pracy z młodzieżą „Białej Gwiazdy”. W 2014 roku poprowadził zespół juniorów starszych Wisły do mistrzostwa Polski. Wspomagać go będzie Krystian Pać związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Sportowego Szkolenia Młodzieży w Krakowie-Nowej Hucie oraz Progresem. Zapewne stworzą świetny duet.

Jerzy Nagawiecki

 

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: