Junior został IV ligowcem

Trwa wielki Plebiscyt Sportowy "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego”. W pierwszym, powiatowym etapie głosowania czytelnicy regionalnych dzienników doceniają najpopularniejszych sportowców juniorów i seniorów, trenerów i drużyny a równocześnie przyczyniają się do popularyzacji sportu i aktywności fizycznej w swoich lokalnych społecznościach. Wkrótce poznamy wyniki plebiscytu.

KubańskiKacper Kubański na Stamford Bridge. Selfie z trenerem londyńczyków Antonio Conte

W powiecie olkuskim plebiscytowa kategoria JUNIOR wzbudziła szczególne zainteresowanie.

Rywalizację zdominowała trójka piłkarzy. 5 grudnia br. liderem kategorii był Michał Szkup - futbolista Akademi Piłkarskiej Przemsza Klucze z wynikiem 494 głosów. Michałek jest członkiem zespołu „skrzatów” rocznika 2011/2012. Pamiętając o zabawowym charakterze plebiscytu niepodobna 7-latka z Klucz zaliczyć w poczet kategorii junior, nie sposób także przypisać mu szczególnych futbolowych osiągnięć.

Ale…„Skrzata” z Klucz goni junior UKS Ruch Chorzów Kamil Wąs – 470 wskazań. Piłkarz rocznika 2001 futbolowych umiejętności nabywał w Słowiku, Orbicie Bukowno i KS Olkusz. Obecnie kontynuuje zawodniczą karierę na Śląsku.

Kolejne miejsca zajmują sportowcy-juniorzy występujący w olkuskich klubach: piłkarz Kacper Kubański - KS Olkusz, rocznik 2002, junior młodszy, który ma za sobą debiut na arenach IV ligi – 185 głosów oraz bramkarka seniorskiej drużyny szczypiornistek SPR Olkusz Aleksandra Petlic – czyli zawodnicy realnie broniący barw olkuskich klubów na sportowych arenach. Poniżej przedstawiamy pierwszego z nich.

Kacper Kubański

Przedstaw się: skąd pochodzisz, gdzie mieszkasz, gdzie się uczysz, w jakiej szkole zamierzasz kontynuować edukację?

 - Nazywam się Kacper Kubański, mieszkam w Olkuszu, chodzę do gimnazjum numer 2 w Olkuszu, a edukację zamierzam kontynuować w II LO.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z piłką nożną?

 - Moja przygoda z piłką zaczęła się od tego, że wychodziłem pokopać z bratem przed blok i oglądałem z nim mecze ligi angielskiej.

W jakim klubie nabierałeś podstaw futbolu, kto był twoim trenerem?

 - Moim pierwszym klubem była Orbita Bukowno, zostałem zwerbowany kopiąc piłkę obok miejsca gdzie odbywał się trening. Początkowo powiedziałem, że nie będę grał w Bukownie, bo jestem z Olkusza – miałem wtedy 9 lat. Już wtedy wiedziałem, że trzeba pamiętać o korzeniach. Moim pierwszym trenerem był Mateusz Lato, który od podstaw zbudował skład Orbity Bukowno 2002.

Najbardziej znaczące osiągnięcia wieku trampkarza?

- Zdecydowanie największym, znaczącym osiągnięciem dla mnie jest 2. miejsce w Dreźnie podczas turnieju Elbtal Cup.

Twoje mocne i słabe strony? Nad czym musisz szczególnie pracować?

 - Myślę, że najlepiej zapytać trenera, ale wydaje mi się, że mam dobry przegląd pola. Słabe strony... łatwo się denerwuję.

Która pozycja na boisku odpowiada Ci najbardziej?

- Najbardziej lubię grać jako defensywny środkowy pomocnik lub prawy obrońca.

Jak rozwija się twoja kariera? Futbolowe plany?

- Ostatnio udało mi się zadebiutować w 4 lidze seniorskiej, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jeśli chodzi o dalsze plany to chciałbym jak najszybciej grać dla większego klubu, a że mierzyć trzeba wysoko to najlepiej w Ekstraklasie!

Jakiej drużynie kibicujesz? Czy w swojej grze wzorujesz się na piłkarskiej gwieździe światowego formatu? 

- Kibicuje Chelsea Londyn, oglądając mecze obserwuję zawodników grających na mojej pozycji i próbuję wychwycić ich zachowania i przełożyć je na boisko, ale raczej na nikim się nie wzoruję – staram się wyciągnąć od różnych zawodników to co najlepsze dla mnie. 

Czym jest dla ciebie futbol? Jakie niesie walory? 

- Na początku była to zabawa, która z czasem przerodziła się w pasję. Może kiedyś stanie się moim zawodem, ale czeka mnie jeszcze sporo pracy. W każdym razie nie wyobrażam sobie teraz życia bez piłki nożnej. Dzięki piłce nauczyłem się dyscypliny oraz pracy zespołowej, są to umiejętności przydatne nie tylko na boisku.

Dziękuję za rozmowę.

PS. Pierwszy, powiatowy etap plebiscytu trwa do 14 grudnia br. Laureaci w każdej z czterech kategorii: sportowiec junior, sportowiec senior, trener i drużyna awansują do wojewódzkiego finału zachowując zdobyte głosy. Spośród nich zostaną wybrani Najpopularniejsi Juniorzy, Seniorzy, Trenerzy i Drużyny w Małopolsce w 2017 r. 

Jerzy Nagawiecki

 

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: