Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Kładka w remoncie - zamęt trwa

Pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny i Środowiskowego Domu Samopomocy, instytucji mieszczących się przy ul. Józefa Piłsudskiego w Olkuszu psioczą na zamkniętą kładkę nad torowiskiem, łączącą obie części miasta. „Jak mam dojść do pracy” – pyta retorycznie pani Basia? „Mieszkam na osiedlu Skalska. Niepodobna dołożyć dwa kilometry i wybrać trasę przez wiadukt.” Podobny dylemat trapi panią Monikę, która z racji zajmowanego stanowiska codziennie musi dotrzeć do banku. Droga przez wiadukt jest męcząca i czasochłonna.

Kładka remont

Kładka nad torowiskiem została zamknięta i poddana remontowi. Zasadności podjętych prac modernizacyjnych nikt nie podważa. Od lat przejście było w bardzo złym stanie. Popękana nawierzchnia, nadwyrężone balustrady zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Jednak mimo wszelkich niedogodności kładka pełniła swoją rolę. Każdego dnia korzystało z niej wiele osób. A teraz… szlaban!

Skomunikowanie obydwu części miasta rozdzielonego torowiskiem staje się coraz gorsze. „W przeszłości istniało drugie przejście, kładka na dworcu kolejowym, którą można było dotrzeć od strony dworca na perony i dalej w stronę osiedli Młodych i Pakuska” - informuje pan Włodzimierz - „W 2012 roku przejście zostało zamknięte. Ponoć doszło do sporu między władzami kolei a gminą o sfinansowanie remontu przejścia. Kolej wyremontowała jedynie drogę dotarcia na perony. Obecnie służy tak naprawdę niewielu osobom.”

Kolejni rozmówcy przypominają, że przed laty wykorzystywano tunel dla pieszych pod torami zlokalizowany w rejonie kładki. Niestety dziś znajduje się w fatalnym stanie, strach tamtędy chodzić. Wielka szkoda, że tunel nie został doprowadzony do stanu używalności przez zamknięciem kładki. Stanowiłby realną alternatywę komunikacyjną dla pieszych.

Kładka w remoncie - zamęt trwa. W olkuskim magistracie informuj, że na czas prac konstrukcyjnych, planowanych na ok. miesiąc, kładka musi być wyłączona z ruchu, po czym zostanie częściowo udostępniona pieszym. Natomiast cały remont zostanie zakończony przed wakacjami letnimi. Wówczas Olkusz zyska bezpieczne przejście.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: