Orszak Trzech Króli po raz czwarty w Krzykawie Małobądzu

IV Orszak Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu przeszedł do historii, ale jest co wspominać, ponieważ 6 stycznia 2018 roku oprócz licznie przybyłych mieszkańców i gości do Krzykawy przybyła Kapela „Zbojecko Familia”, która góralską muzyką rozgrzewała serca i nogi do wspólnego marszu.

orszak3

Orszak wystartował spod staropolskiego Dworku w Krzykawie, gdzie wcześniej można było zobaczyć przedstawienie w wykonaniu Teatru „Bez kurtyny” pod przewodnictwem Iwony Pilarz. Przedstawienie ukazywało widzom odwieczną walkę dobra ze złem.  Chociaż złe siły dokładały wszelkich starań, by zatrzymać Orszak to dobro zwyciężyło i Orszak wyruszył w drogę w kierunku Kościoła Polsko-Katolickiego w Krzykawie Małobądzu.

W Orszaku wzięli udział: Król Afryki, w którego rolę wcielił się Paweł Kraśniewski z miejscowości Krze, poruszając się na wielbłądzie  Zahirze ze stadniny "Kontur" w Małobądzu. W rolach Króla Azji i Europy - Wójt Krzysztof Dudziński oraz Ireneusz Myjak mieszkaniec Podlipia na koniach ze stadniny Marcina Stypy. Świętą Rodzinę – Julię, Kamila i Szymona Libuda prowadziła oślica Sonia. Był również koziołek Rogaś ze swoją opiekunką Karoliną Rozparą. Do Krzykawy Małobądza jak co roku zawitali również husarzy z Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego, a także Bombardierzy z Krakowa. Wśród licznie przybyłych gości była również Posłanka na Sejm RP Lidia Gądek. Wszyscy w starannie przygotowanych strojach, z transparentami i śpiewem na ustach - efekt był wprost zachwycający.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy gościć zespół „Zbojecko Familia” oraz  że byli z nami Ci, którzy cieszą się muzyką, śpiewem, kultywowaniem tradycji i folkloru góralskiego – mówił główny organizator Orszaku Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu ks. Tadeusz Budacz – Myślę, że tradycja Orszaku Trzech Króli w naszej miejscowości przejdzie do historii i kolejne orszaki będą równie barwne i piękne jak w tym roku. – dodał proboszcz.

Po dotarciu na miejsce, do kościoła pw. Św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu można było obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z Krzykawy, pod czujnym okiem opiekunek: Anety Janoty, Renaty Grzebinogi, Joanny Sosnowskiej, Beaty Probierz oraz Marty Żelaznej. Następnie wszyscy uczestnicy orszaku spotkali się przy ognisku oraz góralskiej muzyce – piekli kiełbaski, rozkoszowali się tradycyjnymi wędlinami, pierogami z soczewicą i innymi smakołykami przygotowanymi przez lokalną społeczność.

orszak 2

Organizatorzy Orszaku Trzech Króli: Parafia Polsko-Katolicka w Krzykawie Małobądzu, Wójt i Rada Gminy Bolesław, Centrum Kultury w Bolesławiu, Dyrekcja Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, Sołtys Ujkowa Nowego, Sołtys Krzykawki, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzykawce bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli Orszak swoimi datkami. Wyrazy wdzięczności dla kół gospodyń wiejskich z gminy Bolesław oraz Kuźniczki Nowej, Rady Parafialnej Parafii Polsko-Katolickiej w Krzykawie Małobądzu oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do przygotowania pysznego poczęstunku. Podziękowania kierują również do osób, które włączyły się do Orszaku i swoją obecnością uświetnili tą uroczystość.

Sponsorzy IV Orszaku Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu:

  • Piekarnia Emilia&Kristof z Boguszowic,
  • Delikatesy Centrum Krze,
  • Tartak Kula,
  • Foto-Video Rzońca,
  • Kubatrans Agnieszka, Jakub i Andrzej Marek,
  • Speed Trans Donata i Rafał Stypa.

Redakcja

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: