Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Niezła sztuka w tym naszym BWA

Jak zachęcić Was drodzy Czytelnicy Serwisu Jurajskiego do przeczytania artykułu o sztuce i to przez wielkie „S”...? Po prostu - bo warto!  Otóż 15 grudnia br. w Galerii Sztuki Współczesnej w Olkuszu miało miejsce ważne wydarzenie zarówno dla BWA i miasta. Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Kolaż-Asamblaż, otwarcie wystawy oraz spotkanie z nagrodzonymi artystami. Sam konkurs to pomysł dyrektora galerii Stanisława Stacha, który swoim pomysłem świetnie wypełnił artystyczną niszę w Polsce, gdyż taki konkurs jest jedynym w kraju.To dopiero druga edycja a rozdźwięk w imponujący. Do Olkusza zjechała się czołówka polskich artystów, którzy zostawili po sobie trwały ślad.

klaudai

Olkuska artystka Klaudia Zub-Piechowicz (pierwsza od lewej) otrzymała II nagrodę
w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "KOLAŻ-ASAMBLAŻ"

Konkurs skierowany był do artystów profesjonalnych. Napłynęło 127 prac, z których komisja w składzie: Zofia Gołubiew – przewodnicząca - wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Zbigniew Bajek – ASP w Krakowie oraz dr hab. doc. Marek Skibinsy – z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego zakwalifikowali do konkursu 47 prac, w tym znalazła się kompozycja olkuskiej artystki Klaudii Zub-Piechowicz.

Teraz trochę wyjaśnień: czym jest w ogóle Asamblaż? … Nie wszyscy to wiemy, z fr. assamblege - forma artystyczna będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych. A zatem wypowiedź artystyczna następuje po zaprezentowaniu wybranych przedmiotów - tworzenia z nich artystycznych  kompozycji – to często manifesty twórców, ich życie, pragnienia lub rejestrowanie codzienności. I tak jest na wystawie w BWA. Tą niezwykłą różnorodność form, faktur, tematów warto zobaczyć. A warto tym bardziej, że jury nagrodziło pracę naszej olkuszanki Klaudii Zub-Piechowicz II nagrodą w konkursie.  Asamblaż pt. „Kut”. Jej pierwsza praca w tej technice, niewątpliwie zrobiła na jury wrażenie, bo jak napisała w katalogu przewodnicząca komisji: „Prace na wystawie w BWA mówią do nas spokojnym, czasem bardzo delikatnym głosem. Druga grupa wręcz krzyczy i prowokuje swoimi dziełami. To asamblaże, które po młodzieżowemu nazywamy “odlotowymi” - odważne, atakujące ostrą kolorystyką, używaniem popkulturowych elementów oraz estetyką w stylu pop. Taki jest asamblaż Klaudii Zub- Piechowicz z Olkusza, który dostał drugą nagrodę, To nie tylko prestiż dla autorki, ale i dla Olkusza.  Wymiar materialny nagrody też na wielkie znaczenie bo drugie miejsce to nagroda pieniężna w wysokości 3000 zł. 

A jak zapatruje się na to wszystko sama autorka: - To wydarzenie nie miałoby miejsca, gdyby nie moja 4-letnia córeczka Nina. To jej obiekt kultu był dla naszej rodziny najważniejszy. Nasze życie podporządkowane było pod jeden przedmiot fascynacji i uwielbienia, a trwało to 2 lata. Każdy rodzic doskonale to zrozumie...

Dociekliwych serdecznie zapraszamy na wystawę do Galerii BWA w Olkuszu, zapoznania się z pracami konkursowymi oraz ciekawym katalogiem pełnym informacji o dziełach i ich twórcach.

Uzupełnijmy, że I nagrodę we wspomnianym konkursie zajęła Joanna Zając-Slapnicar, zaś III nagrodę Tomasz Rzeszutek. Wyróżnienia z kolei powędrowały do: Waldemara Rudyka, Danuty Jemiołkowskiej oraz Zuzanny Lach.

Patronat honorowy wystawy objął marszałek Województwa Małopolskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

Zdj. UMiG Olkusz

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: