Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Olkuscy przedsiębiorcy docenieni - Trojaki rozdane

8 czerwca 2018 roku w olkuskim Centrum Kultury wręczone zostały statuetki nagrody burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla przedsiębiorców Trojak Olkuski. Laureatami zostały firmy, które wyróżniają się wysoką jakością prowadzonej działalności, dużą troską o klientów i pracowników oraz innowacyjnością. W tegorocznej edycji burmistrz Roman Piaśnik odznaczył dwa przedsiębiorstwa: „SPOŁEM” Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Olkuszu oraz Noble Group Wojciechowski sp. j. – właściciela marki Noble Lashes. Biznesowy charakter spotkania stanowił również idealną okazję do podziękowań sponsorom Święta Srebra – Dni Olkusza 2018.


- Jestem dumny, że na naszym terenie działa kilka tysięcy podmiotów gospodarczych. Nagroda Trojak Olkuski została ustanowiona po to, byśmy potrafili doceniać lokalnie te firmy, które dają miejsca pracy i pomagają w rozwoju Gminy Olkusz. Doceniamy innowacyjność, rzetelność i osiągnięcia na rynku krajowym oraz zagranicznym. Bardzo dobrze wiem, jak wiele pracy Państwo wkładają, aby odnieść sukces. Dziś mam okazję, by powiedzieć wszystkim Państwu: gratuluję i dziękuję – nie szczędził słów uznania pod adresem laureatów Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. Reprezentantom nagrodzonych gratulacje składał burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Mieli oni również okazję do krótkiej prezentacji swoich osiągnięć.

Tradycyjne wartości drogą stabilnego rozwoju


Laureatem w kategorii ogólnej Nagrody Trojak Olkuski zostało przedsiębiorstwo „SPOŁEM” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu. Laudację odczytał Michał Latos z olkuskiego magistratu.

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Olkuszu jest firmą, która w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 130 lat swojego istnienia. Działalność handlową prowadzi w ośmiu sklepach. Produkcyjną w dwóch zakładach piekarskich. Dodatkowym źródłem dochodu dla Spółdzielni jest wynajem obiektów oraz lokali. Wszystko to składa się na stale rosnący wskaźnik dochodów oraz zatrudnienia.

Produkcję piekarską „Społem” opiera na starych, tradycyjnych recepturach, które powstały przed kilkudziesięciu laty. Pieczywo powstaje z naturalnych składników, z prawdziwego żytniego zakwasu. Chleb wypiekany jest w ceramicznym piecu, który działa od 1951 roku.

„Społem” produkuje oraz oferuje do sprzedaży szeroki asortyment – począwszy od różnego rodzaju bułek, ciast, przez drożdżówki i ciastka, po obwarzanki i chleby. Wypiekany przez PSS „Społem” chleb dyniowy zdobył tytuł Przysmaku Lokalnego Powiatu Olkuskiego, przyznany w czasie Targów Przedsiębiorczości i Pracy Małopolski Zachodniej w 2006 r. Od ponad dekady jest to jeden z lepiej sprzedających się chlebów z dodatkami. Chleb zwykły, chleb żytni jasny i chleb graham otrzymały z kolei certyfikat TOP PRODUKT, przyznawany w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Ten sam certyfikat uzyskały sernik oraz ptysie z bitą śmietaną, produkowane w popularnej BAGIECIARNI.

Współpraca PSS „Społem” ze ściśle wyselekcjonowaną grupą dostawców sprawia, że Spółdzielnia zyskała stałych oraz lojalnych klientów, którzy – oprócz produktów piekarskich – doceniają także znane w całym Olkuszu ciepłe wędliny, mięsa bez nastrzyku oraz produkty mleczarskie.

PSS „Społem” zatrudnia ponad 130 pracowników. 1/3 spośród nich posiada stopień niepełnosprawności. Zarząd dba o rozwój kadry poprzez organizację szkoleń dostosowanych do konkretnych stanowisk, wierząc, że rozwój firmy możliwy jest wtedy, gdy rozwijają się ludzie ją tworzący.

Spółdzielnia współpracuje ze szkołami z terenu powiatu olkuskiego. W jej placówkach stale odbywa się nauka zawodów. W lutym tego roku Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w konkursie organizowanym przez NSZZ Solidarność otrzymała tytuł Pracodawca Przyjazny Pracownikowi. Statuetkę Prezes Spółdzielni Grażyna Kulig otrzymała z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy, który objął konkurs swoim honorowym patronatem. PSS „Społem” aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, za co w 2013 roku została odznaczona nagrodą Cordis Nobilis w kategorii Filantrop.Olkuskie rzęsy idą za ciosem


Równorzędną nagrodę Trojak Olkuski otrzymała grupa Noble Group Wojciechowski sp. j. – właściciel marki Noble Lashes. Uzasadnienie dla tego wyboru także okazało się nad wyraz interesujące.

„Dwaj panowie z rzęsami”, „Noble Lashes, biznes na rzęsach postawiony”, „Bokserzy postawili biznes na rzęsach” – to tylko kilka z ostatnich nagłówków renomowanych mediów, które chętnie opisują historię oraz drogę do sukcesu marki Noble Lashes. Nieprzypadkowe jest również nawiązanie do boksu, ponieważ jeszcze kilka lat temu założyciele firmy – bracia Paweł i Karol Wojciechowscy – pasjonowali się tą dyscypliną sportu. Dziś stoją na czele marki rozpoznawalnej w całej Polsce przez specjalistów zajmujących się przedłużaniem rzęs.

Noble Lashes zajmuje się sprzedażą produktów do przedłużania i stylizacji rzęs, szkoli przedsiębiorcze kobiety, które są zainteresowane zaistnieniem na rynku stylizacji rzęs, zaopatrując je w produkty, doradzając oraz stale wspierając ich rozwój. Swoją markę firma rozwija także dzięki sieci sklepów franczyzowych.
„Do 2020 roku chcemy być największą firmą w branży przedłużania rzęs w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.” – powiedział w wywiadzie dla miesięcznika Forbes Paweł Wojciechowski. Ten ambitny plan okazuje się w zasięgu ręki, gdyż Noble Lashes skutecznie zaznacza swoją obecność na ponad 30 zagranicznych rynkach.

W drugiej części gali specjalne podziękowania z rąk burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Beaty Soboń otrzymali sponsorzy Święta Srebra – Dni Olkusza 2018.

Trzecią już w historii galę nagrody Trojak Olkuski zakończył koncert podopiecznych Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, którzy wykonali niezwykle poruszające aranżacje muzyki filmowej.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik serdecznie dziękuje zaangażowanym w organizację kolejnej edycji nagrody Trojak Olkuski: kapitule konkursu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu, Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, przedsiębiorstwom oraz organizacjom zgłaszającym kandydatury do konkursu, sponsorom oraz pracownikom UMiG w Olkuszu.

UMiG Olkusz

Święto Srebra 2018 przeszło do historii

W miniony weekend mieszkańcy Olkusza i okolic mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych z okazji Święta Srebra czyli znanych i lubianych Dni Olkusza. Na scenie pojawili się popularni artyści, był jarmark rękodzieła i produktów lokalnych, występy uzdolnionej, olkuskiej młodzieży, a przede wszystkim tłumy Olkuszan!

 

Przekazanie symbolicznych kluczy do bram miasta mieszkańcom przez Burmistrza R. Piaśnika

Burmistrz Roman Piaśnik otworzył tegoroczne obchody Święta Srebra w sobotę 26 maja 2018 r. przekazując mieszkańcom na ten czas symboliczny klucz do bram miasta. Oprócz licznych atrakcji ustawionych na płycie olkuskiego rynku najmłodsi mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” w realizacji Teatru Fabryka Kultury. W ciepłe sobotnie popołudnie scenę opanowali lokalni artyści m.in. z ognisk muzycznych i olkuskich szkół. A wieczorem na scenie pojawił się zespół Weekend, który porwał do wspólnej zabawy tłumy zgromadzone na rynku. Dla fanów dyskotekowych rytmów, którzy przy kawałkach zespołu Radka Liszewskiego dopiero się rozgrzewali przygotowano też kolejną atrakcję – Silent Party, które trwało do późnych godzin nocnych.

Zespół Weekend

W niedzielę 27 maja główną atrakcję wieczoru poprzedził występ pochodzącego z Olkusza Adama Bienia i jego zespołu, który zainaugurował tym samym cykl planowanych na najbliższy czas koncertów pod wspólnym tytułem „Gwiazdy Srebrnego Miasta”. Potem scenę opanowała piękna, zdolna i sympatyczna wokalistka Sylwia Grzeszczak, która po koncercie, kiedy Olkuszanie podziwiali pokaz sztucznych ogni, chętnie fotografowała się w towarzystwie swoich najmłodszych fanów.

Sylwia Grzeszczak z zespołem

Oprócz atrakcji, których nie mogło zabraknąć podczas Święta Srebra dużym zainteresowaniem cieszył się jarmark rękodzieła i produktów lokalnych, kącik z animacjami dla dzieci, ale również liczne stoiska lokalnych instytucji czy firm.

Jednakowo ważna wydaje się również atmosfera panująca w centrum Olkusza, które chociaż na te dwa dni zamieniło się w prawdziwe miejsce spotkań! Zapewne każdy z nas spotkał w miniony weekend znajomą, dawno niewidzianą twarz. I chociażby dla możliwości zamienienia tych kilku słów na żywo – warto kultywować tradycję Święta Srebra.

Zdj. UMiG Olkusz

Redakcja

 

 

 

Olkuska Noc Muzeów 2018

Już jutro startuje w wielu miastach w całej Polsce Noc Muzeów 2018! 18 maja będzie można również zobaczyć olkuskie ekspozycje. Zapraszamy! Więcej informacji na plakacie poniżej.

Redakcja

Święto Srebra – Dni Olkusza 2018 w ostatni weekend maja

Miłośnicy dobrej zabawy już teraz powinni rezerwować w swoich kalendarzach te daty: 26 oraz 27 maja w Olkuszu odbędzie się Święto Srebra, czyli znane wszystkim Dni Olkusza w nowej formule. Przed olkuską publicznością w tym roku zaprezentują się zespół Weekend oraz Sylwia Grzeszczak. Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się m.in. występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, teatr dla najmłodszych, jarmark rękodzieła i produktów lokalnych oraz silent party.

Co roku staramy się zawieszać poprzeczkę wyżej tak, by przygotowane przez nas atrakcje były jak najciekawsze. Dopracowujemy sprawdzone elementy święta miasta oraz wprowadzamy nowe, żeby każdy znalazł coś dla siebie, a rynek tętnił życiem. Serdecznie dziękuję sponsorom Dni Olkusza, którzy znacznie przyczyniają się do sukcesu tego święta mieszkańców – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Tradycyjnie Święto Srebra otworzy barwny korowód mieszkańców, którzy przejdą ulicami Olkusza, by na rynku otrzymać z rąk burmistrza symboliczny klucz oznaczający przekazanie władzy w mieście na dwa dni. W korowodzie chętnie biorą udział najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta i to na nich będzie czekała pierwsza sobotnia atrakcja. Historię „Jaś i Małgosia” opowie Teatr Fabryka Kultury. Następne godziny będą należały do lokalnych artystów. Sobotnią zabawę zwieńczy występ znanego zespołu Weekend. Ci, którzy w gorących rytmach disco polo nabiorą ochoty na dłuższą zabawę, będą mogli zostać na olkuskim rynku, gdzie zorganizowane będzie silent party – dyskoteka, która zadowoli entuzjastów różnych rytmów muzycznych, jednocześnie pozwalając wypocząć olkuszanom mieszkającym w sąsiedztwie z rynkiem.

Niedzielny program rozpocznie się tuż po południu kolejnymi występami lokalnych artystów. Koncert gwiazdy wieczoru – Sylwii Grzeszczak – poprzedzi występ Adama Bienia z zespołem. Pochodzący z Olkusza artysta zainauguruje cykl planowanych na najbliższy czas koncertów pod wspólnym tytułem „Gwiazdy Srebrnego Miasta”. Święto Srebra 2018 zakończy pokaz sztucznych ogni.

Świętu Srebra będą towarzyszyły liczne atrakcje. Na olkuskim rynku ponownie stanie wesołe miasteczko, a ul. Krakowska ugości rękodzielników i sprzedawców regionalnej żywności. Dla najmłodszych przygotowany zostanie kącik z animacjami. Szukający wiedzy o Olkuszu będą mogli ją znaleźć w Mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej. Trojaka na szczęście będzie można zdobyć w plenerowej mennicy. Z kolei Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej zaprezentuje zabytkowy wóz strażacki.

W sobotę atrakcje będą czekały na wszystkich zainteresowanych w olkuskiej bibliotece, gdzie odbędzie się Poranek Podróżników, olkuskie muzea otworzą swoje podwoje za symboliczną złotówkę, a w Centrum Kultury zostanie zaprezentowana wystawa „Z notatnika Agricoli, czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach śląsko-krakowskich”. Niedzielne dodatkowe atrakcje zaplanowane zostały natomiast na Czarnej Górze, gdzie odbędzie się turniej piłki nożnej o puchar Srebrnego Miasta w kategorii skrzatów – rocznik 2010 i młodsi.

Już teraz serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

UMiG Olkusz

Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce

20 i 21 maja 2018 r. Muzeum Armii Krajowej gościć będzie w Olkuszu. Na Rynku  stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Podczas dwudniowego pikniku historycznego jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej i podziwiać pokazy grup rekonstruktorskich. Zainteresowanym historią II wojny światowej obejrzą repliki broni i unikatowe zdjęcia. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. 

Olkusz i okolice odegrały znaczącą rolę podczas tych wydarzeń. Do historii przeszły ataki Gerarda Woźnicy na Wolbrom. Pod koniec stycznia 1944 r. oddział „Hardego” wykonał atak na miasto zdobywając m.in. mąkę. Akcję powtórzono 23 marca, gdy „Hardy” wraz z kilkoma żołnierzami z oddziału w biały dzień zdobył spore ilości żywności dla partyzantów. Natomiast w nocy z 25 na 26 lipca 1944 r. Gerard Woźnica zajął miasto. Mimo, iż w Wolbromiu stacjonowało ok. 800 niemieckich żołnierzy, po konsultacjach z Inspektoratem miechowskim AK, oddział 160 partyzantów ruszył do ataku. Zdobyto kilkanaście wozów obuwia i ubrań, a także kilkadziesiąt wozów wypełnionych żywnością. W sierpniu zorganizowano wyprawę na koszary niemieckie w Kluczach, podczas której zdobyto duże ilości broni i zaopatrzenia.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”.

Mobilna wystawa „Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce w Olkuszu  pozostanie przez dwa dni. W niedzielę, 20 maja 2018 r. od 11.00 do 16.00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami z Muzeum AK, zbiórkę pamiątek po żołnierzach AK, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. W poniedziałek, 21 maja, od 10 do 15.00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, odbędą się także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

UMiG Olkusz

Uroczysty Koncert Bożonarodzeniowy

21 stycznia wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty Koncert Bożonarodzeniowy uświetniony występami laureatów II Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wśród licznie przybyłych znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych z Romanem Piaśnikiem, Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz na czele.

IMGP0022

W imieniu Dyrektor MOK Beaty Soboń zebranych powitał Marcin Wiercioch, Kierownik Działu Organizacji Imprez. Protokół jury II Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek odczytał Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego olkuskiego MOK.

Burmistrz Roman Piaśnik serdecznie powitał wszystkich gości, po czym wręczył, razem z Marcinem Wierciochem, nagrody i dyplomy laureatom, którzy po pamiątkowym zdjęciu zaczęli przygotowywać się do występów.

Oprócz laureatów przepięknie śpiewał chór MOK w Olkuszu przy Uniwersytecie III Wieku pod kierownictwem Mirosławy Nadymus.

Ślicznych barw swoimi strojami nadały koncertowi zespoły folklorystyczne z Braciejówki, Gorenic, Kosmolowa, Zawady I Zedermana pod opieką Grażyny Praszelik-Kocjan, które kolędowały przy akompaniamencie mistrzowskich skrzypek i akordeonu, czyli Michała Mączki i Wiesława Barana.   

Wystąpili również członkowie pracowni wokalnej i teatralnej MOK, a występom laureatów towarzyszyły dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej.

Barwnie było i świątecznie, piękne głosy i piękne kolędy, serdeczne życzenia, bo to wciąż styczeń, początek roku, a na koniec utwór kulinarny w wykonaniu firmy cateringowej Artur Sokół - czyli duet pierogów z mięsem i wyrazistego, czerwonego barszczu.

 

MOK Olkusz

Glutaminian w królewskiej odsłonie

20 stycznia... Sobotni wieczór na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. „Król Mięsopust” na podstawie sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza w wykonaniu grupy teatralnej MOK Glutaminian Sodu! Czyli Glutaminian w królewskiej odsłonie. Jak zwykle znakomity.

IMGP0193

Kóż z nas nie marzył o tym, żeby być kimś innym? Gdybym był... wtedy wszystko byłoby wspaniale, życie stałoby się ekscytujące, od razu opuściłaby mnie nerwica, frustracja i ich liczni krewni.

Bohaterowie dzisiejszego spektaklu mieli możliwość doświadczenia takiej przemiany. Z Florka król, z króla parobek, spełnienie marzeń i przymierzanie nowych masek, nowych ról. A pełnia szczęścia? Nie nadeszła.  

Poprzez zabawne teksty, śmietszne gagi i wspaniałą grę Glutaminian Sodu prowadził nas drogą, którą podążamy za marzeniami, w poszukiwaniu własnej tożsamości i swoich ról życiowych.

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” – pisał Szekspir. Czy świat jest sceną, a my aktorami grającymi role w sztuce nie przez nas wyreżyserowanej? Kto z nas czuł się czasem tak, jakby siedział na widowni sztuki własnego życia? Dzisiejszego wieczoru widzowie mogli odpowiedzieć sobie na podobne pytania, bawiąc się przy tym znakomicie, bo wątek komediowy spektaklu nadawał niezwykłej lekkości filozoficznym podtekstom.

Na każdą sztukę, każdy performans przedstawiany przez Glutaminian Sodu czeka się z dreszczem emocji, bo ich interpretacja nawet znaną fabułę przekształca w coś niezwykłego.

„A wy idźcie spać, widzowie, bo ta farsa nie ma końca”.

Obsada:

 • Florek - Kamil Wołoszyn
 • Filip - Maciej Nabiałek
 • Kasia - Paulina Drobisz
 • Rosalinda - Urszula Maj
 • Belinda - Olga Osiecka
 • Skoczek - Aleksandra Ziarnik
 • Gęba - Krzysztof Mól
 • Roberto - Zuza Barczyk

MOK Olkusz

Rozśpiewany wykład w OUTW

Takiego wykładu w OUTW jeszcze nie było. Nauczyciel akademicki, który śpiewa i tańczy? Tak! Profesor nadzwyczajny dr hab. Przemysław Kania zauroczył w czwartkowy wieczór studentów Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników MOK w Olkuszu.

DSC 0013

Zdarza się, że aktor o ogromnej charyzmie zachwyci publiczność. Zdarza się, że nauczyciel akademicki swoją niezwykłą osobowością i umiejętnością przekazywania wiedzy zdobędzie serca studentów. A w Miejskim Ośrodku Kultury podczas wykładu dla OUTW wystąpiły oba te zjawiska równocześnie.

"Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie... Recytacja i wystąpienia publiczne" to tytuł książki Przemysława Kani i tego dotyczył jego wykład w OUTW. Studenci chłonęli wiedzę z zainteresowaniem i radością, często wybuchając śmiechem. Dwie godziny minęły jak z bicza trzasł, a zakończenie wykładu przeszło wszelkie oczekiwania.

Na scenie wykładowca przeobraził się we wspaniałego aktora, a studenci tańczyli i śpiewali razem z nim. Gdy przebrzmiały dwie ostatnie piosenki, "Marina" i "Eviva España", owacje i okrzyki "bis!" nie milkły.

-Powtórzyć? Ale co? - śmiał się serdecznie młody doktor.

-Wszystko! - odkrzyknął przytomnie ktoś z widowni.  Ostatecznie skończyło się na "Eviva..."

Kim jest ten niezwykły człowiek? Olkuszanie go znają - dr hab. Przemysław Kania, profesor nadzwyczajny na Wydziale Teatru Tańca i Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie oraz Filii we Wrocławiu, aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, jest też instruktorem zajęć teatralnych w olkuskich szkołach , Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, autorem i organizatorem wielu projektów teatralnych, wykładów i warsztatów dla uczniów i nauczycieli. Specjalista wymowy i logopedii scenicznej, laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Swoją miłość do teatru doskonalił od dzieciństwa w... Pracowni Teatralnej MOK w Olkuszu pod kierownictwem Stanisławy Szarek. Ci, którzy go znają, mówią, że zawsze był taki, jak teraz - ciągle w biegu, radosny, pełen entuzjazmu, naturalny, serdeczny.

Po wykładzie wiele osób nabyło książkę Przemysława Kani, a Zdzisława Gardeła, opiekunka olkuskiej uczelni, bombardowana była pytaniami, kiedy odbędzie się następny wykład doktora. Nie możemy się już doczekać!

MOK Olkusz

Orszak Trzech Króli po raz czwarty w Krzykawie Małobądzu

IV Orszak Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu przeszedł do historii, ale jest co wspominać, ponieważ 6 stycznia 2018 roku oprócz licznie przybyłych mieszkańców i gości do Krzykawy przybyła Kapela „Zbojecko Familia”, która góralską muzyką rozgrzewała serca i nogi do wspólnego marszu.

orszak3

Orszak wystartował spod staropolskiego Dworku w Krzykawie, gdzie wcześniej można było zobaczyć przedstawienie w wykonaniu Teatru „Bez kurtyny” pod przewodnictwem Iwony Pilarz. Przedstawienie ukazywało widzom odwieczną walkę dobra ze złem.  Chociaż złe siły dokładały wszelkich starań, by zatrzymać Orszak to dobro zwyciężyło i Orszak wyruszył w drogę w kierunku Kościoła Polsko-Katolickiego w Krzykawie Małobądzu.

W Orszaku wzięli udział: Król Afryki, w którego rolę wcielił się Paweł Kraśniewski z miejscowości Krze, poruszając się na wielbłądzie  Zahirze ze stadniny "Kontur" w Małobądzu. W rolach Króla Azji i Europy - Wójt Krzysztof Dudziński oraz Ireneusz Myjak mieszkaniec Podlipia na koniach ze stadniny Marcina Stypy. Świętą Rodzinę – Julię, Kamila i Szymona Libuda prowadziła oślica Sonia. Był również koziołek Rogaś ze swoją opiekunką Karoliną Rozparą. Do Krzykawy Małobądza jak co roku zawitali również husarzy z Małopolskiej Chorągwi Husarskiej i Podolskiego Regimentu Odprzodowego, a także Bombardierzy z Krakowa. Wśród licznie przybyłych gości była również Posłanka na Sejm RP Lidia Gądek. Wszyscy w starannie przygotowanych strojach, z transparentami i śpiewem na ustach - efekt był wprost zachwycający.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy gościć zespół „Zbojecko Familia” oraz  że byli z nami Ci, którzy cieszą się muzyką, śpiewem, kultywowaniem tradycji i folkloru góralskiego – mówił główny organizator Orszaku Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu ks. Tadeusz Budacz – Myślę, że tradycja Orszaku Trzech Króli w naszej miejscowości przejdzie do historii i kolejne orszaki będą równie barwne i piękne jak w tym roku. – dodał proboszcz.

Po dotarciu na miejsce, do kościoła pw. Św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu można było obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z Krzykawy, pod czujnym okiem opiekunek: Anety Janoty, Renaty Grzebinogi, Joanny Sosnowskiej, Beaty Probierz oraz Marty Żelaznej. Następnie wszyscy uczestnicy orszaku spotkali się przy ognisku oraz góralskiej muzyce – piekli kiełbaski, rozkoszowali się tradycyjnymi wędlinami, pierogami z soczewicą i innymi smakołykami przygotowanymi przez lokalną społeczność.

orszak 2

Organizatorzy Orszaku Trzech Króli: Parafia Polsko-Katolicka w Krzykawie Małobądzu, Wójt i Rada Gminy Bolesław, Centrum Kultury w Bolesławiu, Dyrekcja Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, Sołtys Ujkowa Nowego, Sołtys Krzykawki, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzykawce bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli Orszak swoimi datkami. Wyrazy wdzięczności dla kół gospodyń wiejskich z gminy Bolesław oraz Kuźniczki Nowej, Rady Parafialnej Parafii Polsko-Katolickiej w Krzykawie Małobądzu oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do przygotowania pysznego poczęstunku. Podziękowania kierują również do osób, które włączyły się do Orszaku i swoją obecnością uświetnili tą uroczystość.

Sponsorzy IV Orszaku Trzech Króli w Krzykawie Małobądzu:

 • Piekarnia Emilia&Kristof z Boguszowic,
 • Delikatesy Centrum Krze,
 • Tartak Kula,
 • Foto-Video Rzońca,
 • Kubatrans Agnieszka, Jakub i Andrzej Marek,
 • Speed Trans Donata i Rafał Stypa.

Redakcja

Wystawa poplenerowa "Zamek Rabsztyn" 2017

11 stycznia o 18.30 w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy poplenerowej "Zamek Rabsztyn" 2017 im. Jacka Taszyckiego. Wystawę otworzyła Dyrektor MOK, Beata Soboń. Jacek Sypień, Prezes Stowarzyszenia "Zamek Rabsztyn", podziękował uczestnikom pleneru, dyrekcji i pracownikom  MOK, członkom stowarzyszenia, którzy zaangażowali się w organizację pleneru oraz sponsorom, czyli władzom  Olkusza i Nadleśnictwu Olkusz.

IMG 9875

Jacek Sypień przypomniał, że organizowane od pięciu lat plenery mają na celu popularyzację zamku Rabsztyn. W otwarciu wystawy wzięli również udział: Janina Maryszewska – wiceprezes Stowarzyszenia, Bożena Jagiełło-Taszycka – żona Jacka Taszyckiego – patrona pleneru, Bogusława Sypień, która pomagała w organizacji pleneru i wystawy, Michał Masłowski – Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miejskiej w Olkuszu i Wincenty Pomierny – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

W wernisażu uczestniczyło około stu osób, w tym artyści, studenci OUTW, mieszkańcy. Wystawę zaaranżowała  Wioletta Sarota–Stach we współpracy z Bogusławą Sypień. Podczas wernisażu można było dostać piękne kalendarze wydane przez Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn" oraz katalogi wystawy wydane przez MOK.

V Plener Plastyczny "Zamek Rabsztyn" 2017, którego pokłosiem jest prezentowana w MOK wystawa, odbywał się od 8 do 10 czerwca ubiegłego roku. W trzydniowym plenerze wzięło udział dwudziestu uczniów liceów plastycznych z Krakowa i Dąbrowy Górniczej wraz z opiekunami.

Pierwszego dnia pleneru poznawali, a następnie malowali olkuską starówkę. Po południu zwiedzali zbiory olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego. Następnie wzięli udział w spotkaniu poświęconym patronowi pleneru, Jackowi Taszyckiemu (1952 – 2004), olkuskiemu artyście plastykowi. O jego życiu i twórczości opowiadali: Grażyna Praszelik – Kocjan, prof. Stanisław Jakubas oraz Bożena Jagiełło –Taszycka, żona artysty.

Drugi dzień pleneru rozpoczął się od zwiedzania zamku Rabsztyn, po którym oprowadzał społecznie Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Do uczestników pleneru dołączyły dwie grupy działające w MOK Olkusz - dzieci z pracowni plastycznej pod opieką Wioletty Saroty-Stach oraz uzdolnieni artystycznie studenci Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali pod kierunkiem Klaudii Zub -Piechowicz.

W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury uczestnicy pleneru mogli zwiedzić zamek Rabsztyn, chatę Kocjana i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego za symboliczną złotówkę. Koszty wstępów pokrywało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali zestawy wydawnictw promujących atrakcje turystyczne Olkusza i ziemi olkuskiej przygotowane przez Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego magistratu.

Efektem pleneru jest przeszło pięćdziesiąt obrazów i rysunków, które jesienią 2017 roku były prezentowane na wystawach organizowanych w liceach plastycznych w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Został także opracowany katalog wystawy, wydany przez MOK Olkusz, który jest bezpłatnie rozdawany zwiedzającym. Plener został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Honorowy patronat nad plenerem objął prof. Stanisław Tabisz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wsparcia finansowego udzieliły władze Olkusza, Nadleśnictwo Olkusz oraz prywatni sponsorzy.

Wystawę można oglądać do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy!

MOK Olkusz