Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w powiecie olkuskim

W dniach 13, 14 i 15 czerwca po raz kolejny w powiecie olkuskim odbywały się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Na balonach poleciały w niebo marzenia, były występy artystyczne, nagrodzeni zostali laureaci konkursów – sportowych i fotograficznego, wszystkim zrobiono zdjęcia z drona, były występy gwiazdy i zespołu disco-polo, konkursy i zabawy przy muzyce, skręcanie balonikowych zwierzątek, pokaz baniek mydlanych, sztuczki iluzjonisty i wiele, wiele innych atrakcji, które wzbudziły wśród uczestników niesamowite emocje i uśmiech na twarzy.

Środa  – turniej w hali MOSiR

W środę 13 czerwca w hali MOSiR w Olkuszu odbył się Turniej Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych. Jego otwarcie, którego dokonał wicestarosta Jan Orkisz, zainaugurowało „Obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – Powiat Olkuski 2018”. W rozgrywkach brały udział osoby z niepełnosprawnościami – podopieczni zgłoszonych placówek z powiatu olkuskiego i ŚDS Babice z powiatu chrzanowskiego. Po zaciętej rywalizacji, emocjach sięgających zenitu, wyłonieni i nagrodzeni zostali zwycięzcy. Wszyscy obecni na turnieju otrzymali gadżety, ciepły posiłek i drobne upominki. Rywalizacja była zacięta, jednak nikt nie zapomniał o poszanowaniu zasady fair play.

Czwartek – ulicami Olkusza

Na czwartek 14 czerwca zaplanowano Marsz Godności ulicami Olkusza. Z płyty rynku wzleciał rój biało - czerwonych baloników, na których uczestnicy wypisali lub wyrysowali swoje pragnienia, marzenia i życzenia. W tym dniu uczestników powitał starosta olkuski Paweł Piasny, życząc wszystkim wspaniałej zabawy. Część artystyczną otworzył koncert Filipa Tyliby – ucznia Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. W trakcie występów organizatorzy przewidzieli wystawę prac laureatów i uczestników konkursu fotograficznego pn. „Niepodległa. Tradycja i współczesność”, ogłoszonego w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Piątek – piknik integracyjny w Wolbromiu

W piątek 15 czerwca obył się piknik integracyjny „Uśmiech, radość, godność” w wolbromskim Domu Kultury w Wolbromiu. -„Dzięki tym dniom ładujemy akumulatory potrzebne do pracy każdego następnego dnia i tygodnia, stajemy się bardziej wrażliwi na potrzeby innych osób. Dla naszych podopiecznych to też jest szczególny czas – uśmiechu, radości i świetnej, bajkowej zabawy. I choć tak naprawdę nie będą oni dzisiaj latać samolotem, ani też balonem, to jestem przekonana, że gdyby ich serca mogły latać, to unieśliby nas wszystkich aż do chmur” – mówiła przewodnicząca zarządu wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Urszula Marcinkowska. Na inauguracji wolbromskiego dnia obecny był także Rafał Solecki – dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, które często i chętnie wspiera wszelkie inicjatywy skierowane do osób niepełnosprawnych, a także starosta olkuski Paweł Piasny z Anną Curyło-Rzepką – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy przekazali upominki dla podopiecznych instytucji biorących udział w obchodach. Kosz słodyczy ofiarowała także przedstawicielka firmy SumiRiko Poland Tsuruko Haga; z prezentami przyjechali – w tym przypadku na jednośladach – członkowie grupy Motocykliści Wolbromscy, którzy swoje przesłanie opatrzyli cytatem z piosenki zespołu Dżem: „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam”. Za wszystkie dobre słowa, prezenty i słodkości dziękowała dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Wolbromiu Ewa Rosiek. O wsparciu dla wszelkich działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami zapewniał burmistrz Adam Zielnik, zapraszając przy każdej okazji na gościnną Ziemię Wolbromską. Dziękował pracownikom OREW, ŚDS, WTZ i innym instytucjom za troskę o osoby potrzebujące pomocy.

W części artystycznej, jako pierwsi na scenie zaprezentowali się rodzice podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przygotowane przez nich przedstawienie „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków” oklaskiwane było długo i gorąco. Z kolei wychowankowie OREW, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowali patriotyczny taniec z flagą, po nich wystąpił zespół taneczny pracowników tej instytucji w choreografii autorstwa Joanny Kyć.

Druga część trzeciego dnia, to wesoła zabawa na placu wokół Domu Kultury – tańce, konkursy, poczęstunek. I uśmiechy, które są zawsze najważniejsze...


Zrealizowane inicjatywy pokazały, że osoby niepełnosprawne to ludzie utalentowani, potrafiący bawić się, integrować i wzajemnie wspierać. Przełamano stereotypy, zintegrowano wszystkich uczestników niepełnosprawnych i ich rodziny z osobami pełnosprawnymi. I o to chodziło...!

 

Wojciech Szota

Author: Wojciech SzotaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: