Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Inauguracja sezonu turystycznego na Zamku w Rabsztynie

Po zimowej przerwie, w sobotę 21 kwietnia, zamek Rabsztyn otwiera swoje podwoje. W programie Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018, na którą zapraszają władze Olkusza i Miejski Ośrodek Kultury, jest też sporo atrakcji dla każdego.

sobota 21 kwietnia – flaga Olkusza na maszt

W sobotę 21 kwietnia o godz. 10:30 odbędzie się uroczysta Inauguracja Sezonu Turystycznego 2018. W jej trakcie przedstawiciele władz miasta tradycyjnie podniosą na masz zamku górnego flagę Olkusza, czemu będzie towarzyszyć salwa honorowa. Zostanie także oficjalnie oddany do użytku nowy plac zabaw, który powstał pod zamkiem.

Po uroczystym otwarciu chętni będą mogli zwiedzić niedawno odkryte piwnice zamku średniego, po których będzie oprowadzała Agnieszka Kaczmarczyk – Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu. Wejścia o godz. 11:00 i 12:00, wejściówki do odbioru do 19.04.2018 w MOK - Centrum Kultury ul. Szpitalna 32 oraz w dniu imprezy w kasie zamku.

Przez całą sobotę będzie trwała akcja „Zamek Rabsztyn za złotówkę”. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli zwiedzić od godz. 10:00 do 18:00 zamek i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę, a akcji będą towarzyszyły prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki. Także od godziny 10:00 do 18:00 pod zamkiem będzie rozstawiony Mobilny Punkt Informacji Turystycznej zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Małopolski System Informacji Turystycznej.

Na chętnych będą czekały gry, zabawy, konkursy, wybijanie trojaków oraz akcja „Zrób sobie znaczek”. Obok będzie rozstawione stoisko olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus”, gdzie prezentowana będzie broń czarnoprochowa.

W sobotę odbywał się będzie także Otwarty Plener Fotograficzny „Zamek Rabsztyn online” zorganizowany przez MOK Olkusz (regulamin na www.mok.olkusz.pl). Pod zamkiem od godz. 11:00 do 16:00 zaplanowano prezentację Campera Małopolski, czyli nietypowego pojazdu promocyjnego Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

O godz. 13:00 i 16:00 – bezpłatne oprowadzanie wszystkich chętnych po zamku, zorganizowane przez MOK Olkusz (zbiórka na dziedzińcu), a o godzinie 12:00 i 14:00 chętni będą mogli wziąć udział w mini zawodach w puszczaniu latawców nad zamkiem (zbiórka pod bramą zamku).

Z kolei o godzinie 15:00 organizatorzy zapraszają na spacer historyczny „Zamek Rabsztyn w ikonografii” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” (zbiórka pod bramą zamku). Od godziny 16:00 w Chacie Kocjana będą prezentacje multimedialne przybliżające postać Antoniego Kocjana, pokazujące prace konserwatorskie na zamku oraz atrakcje Olkusza.

niedziela 22 kwietnia – ciąg dalszy atrakcji

Także w niedzielę 22 kwietnia warto wybrać się do Rabsztyna. Przez cały dzień będzie można skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Mobilny Punkt Informacji Turystycznej. Na godzinę 12:00 i 14:00 zaplanowano loty latawców nad zamkiem (zbiórka pod Mobilnym Punktem Informacji Turystycznej), a o godzinie 13:00 i 16:00 po zamku będą bezpłatnie oprowadzali członkowie Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. W Chacie Kocjana od godziny 15:00 odbywać się będą prezentacje multimedialne.

nie tylko zamek Rabsztyn

Ale inauguracja sezonu, to nie tylko zamek Rabsztyn. Już w piątek 20 kwietnia warto wybrać się do MOK - Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32, gdzie o godzinie 15:15 rozpoczyna się konferencja z okazji Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 oraz XXII Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK pod patronatem Romana Piaśnika – burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Konferencję zorganizował Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz we współpracy z MOK Olkusz. Wstęp wolny.

W sobotę 21 kwietnia olkuski MOK zaprasza do swoich muzeów działających w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Tam, od godz. 9:00 do 16:00 zaplanowano zwiedzanie, krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne. O godzinach 10:00 i 14:30 warto skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a o godz. 10:30 i 15:00 z oprowadzania po Muzeum Afrykanistycznym.

Organizatorami Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 są: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” Olkusz.

Author: Wojciech SzotaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: