1050 rocznica chrztu Polski!

Widowisko teatralno-muzyczne, wręczenie nagród laureatom okolicznościowego konkursu plastycznego oraz wernisaż wystawy prac konkursowych to punkty programu obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski, jakie zorganizowano w sobotę w Gminie Klucze.
.
„Narodziny Polski – Chrzest 966 – 2016” – pod takim tytułem Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów i przedszkolaków. Finał konkursu odbył się podczas uroczystych obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski, w sobotę w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach. Tam wręczono nagrody autorom najlepiej ocenionych prac. Jak zaznaczył podczas gali finałowej Wiesław Nadymus, malarz i rzeźbiarz, instruktor w pracowni plastycznej GOK oraz pomysłodawca konkursu, jego uczestnicy nadesłali ponad 120 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Za udział w konkursie wszystkim jego uczestnikom podziękował ze sceny Mirosław Macek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.
.
.
Jury w składzie: Wiesław Nadymus, ks. kan. Marek Szeląg (dziekan, proboszcz parafii Chechło), Ramona Czyżykowska-Liber (zastępca dyrektora GOK), Anna Bałazy (artysta plastyk, emerytowany pracownik GOK) oraz Rafał Jaworski (redaktor naczelny miesięcznika samorządowego „Echo Klucz”), oceniali prace w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Młodzi uczestnicy konkursu nadesłali prace rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie i wykonane technikami mieszanymi (kolaże, kompozycje z wykorzystaniem różnych materiałów). Większość z prac można podziwiać na otwartej w sobotę wystawie w galerii GOK w „Papierniku” (hol na parterze).
.
 
.
Uroczystościom patronowali posłowie na Sejm RP: Agnieszka Ścigaj, Lidia Gądek i Jacek Osuch oraz Wójt Gminy Klucze Norbert Bień i Ks. Dziekan Marek Szeląg. Patroni uroczystości w swoich przemówieniach podkreślali m.in. znaczenie przyjęcia przez Polskę chrztu w 966 roku – znaczenie polityczne dla rodzącego się państwa polskiego, a także znaczenie duchowe dla narodu, związanego i utożsamiającego się z chrześcijaństwem.
.
Mieszkańcy gminy, którzy zjawili się w sobotę w Domu Kultury w Kluczach, mieli okazję obejrzeć wzruszające, bardzo ciekawe pod względem choreograficznym i muzycznym widowisko. Wzięli w nim udział artyści Gminnego Ośrodka Kultury: zespoły „Rodaczanie” i „Tesamee” (pod dyrekcją Anny Dudek; zespoły te otwierały koncert) oraz zespoleni na scenie w jednym widowisku wykonawcy z grup „Gościniec”, „Raz – Dwa – Trzy” i „Konopeum” (nad całością tego widowiska czuwał przy pulpicie dyrygenckim  Zdzisław Dusza). Program widowiska został tak skomponowany, aby poprzez dobór pieśni, utworów muzycznych, wierszy i gry aktorskiej przenieść widzów od najwcześniejszych okresów państwa polskiego poprzez późniejsze jego dzieje aż do historii bardziej współczesnej (narodziny Solidarności, pontyfikat Jana Pawła II). Wrażenia zostały  spotęgowane przez użyte w widowisku efekty świetlne („gra” świateł, m.in. luminescencyjnych, przy zaciemnionej).
.
Występ doceniła zgromadzona publiczność, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, a podziękowania w imieniu wszystkich widzów złożyła Ranona Czyżykowska-Liber, zastępca dyrektora GOK.
.
Rafał Jaworski
.
Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: