Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Quick Park – nie tylko korzyści

4 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie z mieszkańcami, zorganizowane  przez UMiG w Olkuszu w związku z planowaną budową obiektu usługowo-handlowego przy ulicy Sławkowskiej. Quick Park otwarty zostanie najpewniej przed Świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku. Pomysł wybudowania kolejnego centrum handlowego na terenie Olkusza nie jest nowy, planowanie inwestycji rozpoczęto bowiem blisko 10 lat temu.

.plan2

Zdjęcie ukazuje planowany kierunek ruchu pojazdów osobowych i dostawczych w obrębie Quick Parku

Oczywiste jest, że powstanie tak dużego obiektu budzi  zastrzeżenia lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy mieszkać będą w bezpośrednim sąsiedztwie.  Najwięcej wątpliwości wśród przybyłych na spotkanie osób budzi zwiększenie natężenia ruchu na ulicy Sławkowskiej, powodujące nie tylko wzrost dokuczliwego hałasu, ale także prawdopodobne pogłębienie uszkodzeń budynków znajdujących się na tym terenie, spowodowane przez ciężarowe samochody dostawcze.

Inwestor – konsorcjum Real 2B, Retail Development Management oraz fundusz Retail Parks Fund zapewniał jednak o licznych rozwiązaniach, niwelujących potencjalne utrudnienia dla mieszkańców . Ekrany akustyczne, pas zieleni, odnowienie i zabezpieczenie pobliskiego stawu (do którego odprowadzana  będzie woda z powierzchni dachu), zastosowanie  technologii umożliwiającej osuszenie terenu oraz budowa ronda w miejscu obecnego skrzyżowania drogi krajowej nr 94 oraz ul. Kruszcowej – to tylko nieliczne z pomysłów inwestora. Rondo będzie miało średnicę 47 metrów, jednak zdaniem mieszkańców jego budowa niekoniecznie usprawni komunikację. Generalna  Dyrekcja  Dróg Krajowych i Autostrad takie rozwiązanie zaopiniowała pozytywnie, pieniądze na ten cel  przekazałby inwestor, wokół obiektu planowana jest ścieżka rowerowa, natomiast wewnątrz Centrum znajdzie się m.in. sklep wielkopowierzchniowy i kino. Quick Park będzie także pierwszym obiektem z podziemnym parkingiem na 530 miejsc postojowych.

Władze Olkusza, chcąc przewidzieć  skutki  zwiększenia natężenia ruchu w pobliżu planowanego centrum, wystąpiły do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie o opinię w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego centrum handlowego  na środowisko.

Podczas spotkania, jedna z przybyłych osób zwróciła również uwagę na lokalizację centrum handlowego w pobliżu pozostałości starego cmentarza żydowskiego, który w XVI wieku prawdopodobnie znajdował się na Sławkowskim Przedmieściu niedaleko ul. Kolorowej – sąsiadującej z Sławkowską. Osoby zainteresowane tym tematem odsyłamy do strony: http://www.kirkuty.xip.pl/olkusz.htm oraz książki  pt. Stary cmentarz żydowski w Olkuszu. Materiały.

W przypadku napotkania jakichkolwiek pozostałości dawnego cmentarza w czasie prac budowlanych, inwestor zapewniał o ich zabezpieczeniu.  Jedno jest pewne, budowa centrum handlowego przyniesie nie tylko korzyści, władze miasta nie powinny zapominać o  potrzebach mieszkańców i czujnym okiem spoglądać na prace nad inwestycją.

 .

Emilia Gołąb

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: