Kriokomora działa już w Jaroszowcu

Nie bójmy się zimna!

 

W Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu, 29 marca uroczyście oddano do użytku kriokomorę. Zakup i montaż dwuosobowej kabiny to jeden z projektów, który zwyciężył w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Urządzenie pozwala obniżyć temperaturę nawet do minus 160 stopni Celsjusza i jest niezwykle przydatne w leczeniu niektórych schorzeń!

 

-„To wyposażenie wysokiej klasy. Nareszcie mamy coś na miarę dwudziestego pierwszego wieku” – powiedział Krzysztof Grzesik, dyrektor szpitala. Jego zdaniem wszelkie dotychczasowe prace, remonty i kompletowanie wyposażenia, to tylko droga do nowoczesności, która szeroko wkracza do tej placówki dopiero teraz. Rozwój, jaki przebył szpital w ostatnich latach, przedstawił przybyłym gościom na archiwalnych slajdach.

 

uruchamianie ukrytych mechanizów

 

O specyfice leczenia niskimi temperaturami mówił Tomasz Kabała – zastępca dyrektora wrocławskiej spółki „Creator”, która ma za sobą wiele wyprodukowanych i zamontowanych urządzeń tego typu, nie tylko w Polsce. Przedstawił krótką definicję krioterapii, która jest „zastosowaniem na zewnętrzną powierzchnię ciała temperatury poniżej stu stopni, celem wywołania fizjologicznych reakcji na zimno”. To uruchamianie mechanizmów, które drzemią w organizmie człowieka, a których w normalnym życiu nie ma okazji wykorzystać, gdyż tak niskie temperatury w przyrodzie nie występują. Jak informował, najnowsze badania bezspornie udowodniły, że krioterapia ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie, także upośledzone w wyniku uszkodzenia centralnego układu nerwowego, wykazuje także działanie przeciwzapalne. Efekty tego typu leczenia utrzymują się przez kilka godzin, stąd należy uzupełniać je aktywną rehabilitacją. -„Będziecie obserwować zjawiska niezwykłe. Osoby, które niechętnie korzystają z aktywnej rehabilitacji, będą chciały ćwiczyć. Dzięki wydzielaniu endorfin leczeni będą mieli doskonały nastrój. Zdarzają się spektakularne sytuacje, kiedy czasem trzeba komuś pomagać, by wszedł po raz pierwszy do kriokomory, a po kilku zabiegach robi o sam” – przekonywał ekspert. Na koniec swego wystąpienia życzył, by urządzenie jak najlepiej służyło miejscowej społeczności i pacjentom.

-„Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że szpital nieustannie się rozwija. To zasługa kadry zarządzającej i personelu medycznego. Chciałem wam wszystkim podziękować, że dźwignęliście ten szpital. Ukłony dla wszystkich, którzy przyczynili się do zmiany wizerunku placówki. Gratuluję realizacji kolejnej, ważnej dla Małopolan inwestycji” – chwalił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. -„Nie bójmy się zimna – zimno leczy” – mówi gość, który jak się okazuje, terapię w kriokomorze zna z autopsji.

 

co to właściwie jest?

 

Kriokomora zamontowana w jaroszowieckim szpitalu składa się z dwóch części: przedsionka i komory właściwej. W pierwszym pomieszczeniu uczestnicy terapii poddawani są działaniu temperatury minus 60 st. C (celem adaptacji), a w kolejnym – od minus 110 do minus 130 st. C. Pobyt w tak niskich temperaturach jest całkowicie bezpieczny, niemniej może się odbywać wyłącznie ze skierowaniem od lekarza i trwa 2-3 minuty. Przed każdym tego typu zabiegiem pacjent musi być zbadany, przeprowadza się z nim wywiad pod kątem przebytych chorób oraz instruuje na temat zasad zachowania w trakcie jego trwania. Zabieg powinien być zindywidualizowany, dostosowany do wydolności fizycznej konkretnego organizmu.

Zabiegi w kriokomorze poprzedzają kinezyterapię (ćwiczenia ruchowe), prowadzoną indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego dolegliwości, możliwości wysiłkowych i ruchowych oraz ogólnego stanu zdrowia. Stąd bezpośrednio do kriokomory przylega sala ćwiczeń z odpowiednimi przyrządami.

 

wszystko działa!

 

W uroczystym przecięciu wstęgi, oprócz dyrektora szpitala i marszałka, uczestniczyła także poseł Lidia Gądek, samorządowcy różnych szczebli, w tym wójt gminy Klucze Norbert Bień oraz personel medyczny. Kriokomorę poświęcił proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu – ks. Jan Wieczorek. Goście mieli okazję obserwowania wejścia do komory pracowników szpitala, a nawet chwilowy pobyt w jej przedsionku.

Wrażenia ponoć niesamowite!

Plan podziału Emalii

Umarła po cichu.

 

Informacja z sądu: 4 marca tego roku zatwierdzono ostateczny plan podziału środków z masy upadłości Emalii S.A. Pracownicy, którzy od dawna czekali na zaległe wypłaty, wreszcie mogą mieć nadzieję, że pieniądze wpłyną na ich konta.
Ciekawa sprawa, że jakoś nikt się dawną Olkuską Fabryką Naczyń Emaliowanych (w skrócie OFNE) nie interesuje. Najbardziej zasłużony olkuski zakład pracy, fabryka, która przez ponad sto lat była sercem tego miasta, która to miasto de facto uratowała od upadku, umarła po cichu, bo prawie nikt się jej losem, poza pracownikami, nie przejmował: ani politycy, ani media. Inna sprawa, że Olkusz chyba jakiś przeklęty jest. W Wolbromiu, w Kluczach, w Jaroszowcu i wielu innych miastach fabryki i duże firmy jakoś przetrwały proces transformacji, a w Olkuszu pomór jakiś, padło przecież nie tylko OFNE, ale i Spółdzielnia Niewidomych „Laski”, Olkuskie Przedsiębiorstwo Budowlane i olkuski PKS.

Inauguracja sezonu turystycznego na Zamku w Rabsztynie

Po zimowej przerwie, w sobotę 21 kwietnia, zamek Rabsztyn otwiera swoje podwoje. W programie Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018, na którą zapraszają władze Olkusza i Miejski Ośrodek Kultury, jest też sporo atrakcji dla każdego.

sobota 21 kwietnia – flaga Olkusza na maszt

W sobotę 21 kwietnia o godz. 10:30 odbędzie się uroczysta Inauguracja Sezonu Turystycznego 2018. W jej trakcie przedstawiciele władz miasta tradycyjnie podniosą na masz zamku górnego flagę Olkusza, czemu będzie towarzyszyć salwa honorowa. Zostanie także oficjalnie oddany do użytku nowy plac zabaw, który powstał pod zamkiem.

Po uroczystym otwarciu chętni będą mogli zwiedzić niedawno odkryte piwnice zamku średniego, po których będzie oprowadzała Agnieszka Kaczmarczyk – Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu. Wejścia o godz. 11:00 i 12:00, wejściówki do odbioru do 19.04.2018 w MOK - Centrum Kultury ul. Szpitalna 32 oraz w dniu imprezy w kasie zamku.

Przez całą sobotę będzie trwała akcja „Zamek Rabsztyn za złotówkę”. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli zwiedzić od godz. 10:00 do 18:00 zamek i Chatę Kocjana za symboliczną złotówkę, a akcji będą towarzyszyły prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki. Także od godziny 10:00 do 18:00 pod zamkiem będzie rozstawiony Mobilny Punkt Informacji Turystycznej zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Małopolski System Informacji Turystycznej.

Na chętnych będą czekały gry, zabawy, konkursy, wybijanie trojaków oraz akcja „Zrób sobie znaczek”. Obok będzie rozstawione stoisko olkuskiego Klubu Strzeleckiego LOK „Lokus”, gdzie prezentowana będzie broń czarnoprochowa.

W sobotę odbywał się będzie także Otwarty Plener Fotograficzny „Zamek Rabsztyn online” zorganizowany przez MOK Olkusz (regulamin na www.mok.olkusz.pl). Pod zamkiem od godz. 11:00 do 16:00 zaplanowano prezentację Campera Małopolski, czyli nietypowego pojazdu promocyjnego Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

O godz. 13:00 i 16:00 – bezpłatne oprowadzanie wszystkich chętnych po zamku, zorganizowane przez MOK Olkusz (zbiórka na dziedzińcu), a o godzinie 12:00 i 14:00 chętni będą mogli wziąć udział w mini zawodach w puszczaniu latawców nad zamkiem (zbiórka pod bramą zamku).

Z kolei o godzinie 15:00 organizatorzy zapraszają na spacer historyczny „Zamek Rabsztyn w ikonografii” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” (zbiórka pod bramą zamku). Od godziny 16:00 w Chacie Kocjana będą prezentacje multimedialne przybliżające postać Antoniego Kocjana, pokazujące prace konserwatorskie na zamku oraz atrakcje Olkusza.

niedziela 22 kwietnia – ciąg dalszy atrakcji

Także w niedzielę 22 kwietnia warto wybrać się do Rabsztyna. Przez cały dzień będzie można skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Mobilny Punkt Informacji Turystycznej. Na godzinę 12:00 i 14:00 zaplanowano loty latawców nad zamkiem (zbiórka pod Mobilnym Punktem Informacji Turystycznej), a o godzinie 13:00 i 16:00 po zamku będą bezpłatnie oprowadzali członkowie Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. W Chacie Kocjana od godziny 15:00 odbywać się będą prezentacje multimedialne.

nie tylko zamek Rabsztyn

Ale inauguracja sezonu, to nie tylko zamek Rabsztyn. Już w piątek 20 kwietnia warto wybrać się do MOK - Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32, gdzie o godzinie 15:15 rozpoczyna się konferencja z okazji Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 oraz XXII Ogólnopolskiego Zlotu Nizinnego Przewodników PTTK pod patronatem Romana Piaśnika – burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Konferencję zorganizował Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz we współpracy z MOK Olkusz. Wstęp wolny.

W sobotę 21 kwietnia olkuski MOK zaprasza do swoich muzeów działających w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Tam, od godz. 9:00 do 16:00 zaplanowano zwiedzanie, krzyżówki, quizy i prezentacje multimedialne. O godzinach 10:00 i 14:30 warto skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a o godz. 10:30 i 15:00 z oprowadzania po Muzeum Afrykanistycznym.

Organizatorami Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018 są: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” Olkusz.