Srebrna Dziesiątka po raz drugi

Biegali wszyscy - nawet kilkunastomiesięczne dzieci. Ci, którzy nie biegali, też czuli się, jakby biegali dzięki dynamicznej konferansjerce Piotra Kubiczka...Tak to właśnie było podczas drugiej Srebrnej Dziesiątki w Olkuszu, w sobotę 16 września.

srebrna 10

Impreza, która już w ubiegłym roku odniosła sukces organizacyjny, w tym roku przebiegła równie sprawnie. Ta wspaniała inicjatywa została podjęta i jest realizowana przez Klub Biegacza Olkuszbiega.pl. To nie tylko forma rekreacji i popularyzacji sportu, ale także promocja Srebrnego Miasta. Wsparcie organizacyjne zapewnili: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury. Głównym sponsorem była firma Karolinex.

W tym roku w różnych formach biegu ulicznego wzięło udział ponad 300 uczestników. Każdy mógł dobrać coś dla siebie. Oprócz biegu głównego na 10 km ulicami miasta był również rekreacyjny – na 5 km, były biegi dla dzieci i młodzieży, rodzinny Bieg Pokoleń i Sztafeta firm. Przed biegiem głównym odbyła się runda honorowa ku pamięci Kazimierza Chechelskiego - znanego sportowca, trenera, pedagoga.

Biegi rozpoczynali najmłodsi. Profesjonalnie, najpierw rozgrzewka pod okiem trenera Ryszarda Jałowca, potem emocje, start, pokonanie dystansu uzależnionego od grupy wiekowej i znowu emocje wzbudzone przez ducha rywalizacji. Rodzice chwalili, pocieszali, przytulali, a wolontariusze rozdawali słodkie bułeczki. Na pamiątkę pozostawał medal, z którym każdy dumnie paradował. I nie chodziło o to, że do pokonania był krótki odcinek. Każdy z młodych zawodników podjął decyzję o wzięciu udziału, podjął wyzwanie i dobiegł do mety, tym samym osiągając osobiste zwycięstwo.

W Biegu Pokoleń brali udział członkowie rodzin – od juniora do seniora, związani nie tylko więzią rodzinną, ale i zieloną wstążeczką. Sztafeta Firm była również okazją do ich promowania. W Biegu Rekreacyjnym na trasie 5 km pierwsze do mety dobiegły: Anna Brzezińska, Agnieszka Walczak i Agata Brożek, a z mężczyzn najlepsi byli: Karol Grabowski, Michał Chechelski i Grzegorz Majcherkiewicz. Srebrną Dziesiątkę wygrali: w kategorii kobiet – Kamilia Hayder (37 minut 5sekund), Janina Malska, Karolina Kwapisz; w kategorii mężczyzn – Bartosz Karoń (32 minuty 41 sekund), Tomasz Stachowicz, Kacper Piech.

To wyniki formalne, bo w rzeczywistości wygrali wszyscy, którzy wzięli udział w biegach. Wspaniałe było to, że w Srebrnej Dziesiątce biegła matka z dzieckiem w wózku, w Biegu Rekreacyjnym ojciec z synem w wózku... i dali radę! Dla dzieci to pierwszy poważny bieg w życiu i na pewno nie ostatni. Dla rodziców – duma.

Każdy z uczestników głównych biegów otrzymał medal pamiątkowy, a każdy ze zwycięzców  również statuetkę, puchar i nagrodę. W Srebrnej Dziesiątce wprowadzono dodatkową klasyfikację służb mundurowych. Gratulacje zwycięzcom składał również Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Dodatkowo wśród uczestników biegu rozlosowano wiele nagród, z których główną, 32- calowy telewizor, wygrała Dorota Bagińska, okazując spektakularną radość.

Imprezę uświetnił swoją obecnością Paweł Mej, zwany Bosym Biegaczem. Jego misją życiową stała się popularyzacja sportu – jak sam mówi, bieganie to oderwanie się od codzienności, poznawanie nowych ludzi, nawiązywanie przyjaźni. Biegał w wielu krajach i miastach. Do Olkusza przybył mając na życiowym koncie 10.050 km. Biegnie zawsze na końcu, aby dodawać otuchy i dopingować zmęczonych zawodników. I, oczywiście, biegnie boso.

Tego dnia na Rynku prowadzono również akcję pomocową dla Natalki Mączki, aby chora dziewczynka, dzięki komputerowi sterowanemu wzrokiem, mogła komunikować się z otoczeniem. Była zbiórka pieniędzy i kiermasz, wiele osób również pedałowało wytrwale na rowerach stacjonarnych – każde 2 minuty to złotówka przekazana dla Natalki.

A dla ciała, oprócz zdrowego żurku z firmy cateringowej Artura Sokoła, było mnóstwo mniej zdrowych, za to mających licznych wielbicieli, fast foodów. Imprezie bowiem towarzyszył zlot Food Trucków, rozpoznawalny z daleka dzięki unoszącym się w chłodnym powietrzu upojnym woniom, aktywizującym kubki smakowe. Portfele chudły, rosnący cholesterol zacierał ręce, ale przecież najważniejsze jest to, że tego dnia wszyscy doskonale się bawili. 

MOK Olkusz

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: