na strone telefony poziom

 

II Bieg Uliczny Srebrna Dziesiątka

Pierwsza edycja biegu ulicami Olkusza spotkała się z dużym zainteresowaniem, a przez długi czas jeszcze zgodnie mówiono o dużym sukcesie organizacyjnym. Wszystkich biegaczy ucieszy zatem wiadomość, że już 16 września będą mogli ponownie spróbować swoich sił w Srebrnej Dziesiątce. Nowa 10-kilometrowa trasa oraz zwiększony limit uczestników z pewnością zachęcą tych, którzy w ubiegłym roku nie zdecydowali się na start lub nie zdążyli z zapisami. Imprezie ponownie towarzyszyć będzie moc atrakcji, w tym kolejny Zlot Food Trucków na rynku w Olkuszu.

plakat sponsorzy nowy 5

- Ta fantastyczna inicjatywa po raz drugi będzie realizowana w Olkuszu. Duże gratulacje należą się organizatorom – za rozmach drugiej edycji, ale także za sukces pierwszego biegu. Jest to świetna promocja sportu, ale nie tylko, bowiem zawodnicy mierzą się ze sobą w miejskich zakamarkach, także Srebrna Dziesiątka pięknie promuje również nasze miasto – mówi burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Coraz większa popularność biegów ulicznych bardzo szybko została dostrzeżona przez Klub Biegacza „Olkuszbiega”, który rok temu podjął się organizacji pierwszej imprezy tego typu w Olkuszu. Już wtedy wsparcie organizacyjne zapewnili Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Kultury. Nie inaczej jest w tym roku. Zdobyte doświadczenia, doskonałe recenzje I Biegu Ulicznego Srebrna Dziesiątka oraz znaczne wsparcie sponsorów i współorganizatorów sprawiają, że w trzecią sobotę września amatorzy biegania mogą liczyć na jeszcze większą liczbę atrakcji.

- Do wspólnego biegania zapraszamy całe rodziny. Dzieci i młodzież będą rywalizować na dystansach od 50 m do 1 km. Do Biegu Pokoleń zaprosimy seniorów z wnukami. Rozgrzewką przed biegiem głównym będzie Bieg Firm, w której będą mogli zaprezentować się nasi sponsorzy, ale także olkuscy samorządowcy, których pragniemy zaprosić do rywalizacji – zdradzają kulisy przygotowań organizatorzy – Joanna Szczepanek i Krzysztof Mucha.

Uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania 10 kilometrów. Dla tych, którzy są początkującymi biegaczami i taki dystans może być zbyt trudny, organizatorzy zaplanowali bieg rekreacyjny na  5-kilometrowej trasie.

Bieg tradycyjnie jest także okazją do pomocy. Podobnie jak rok temu, w czasie imprezy prowadzona będzie zbiórka oraz kiermasz na rzecz Natalii Mączki – dziewczynki, u której zdiagnozowano niestabilność w odcinku szyjnym kręgosłupa C1-C2, zespół niewydolności tętnicy kręgowo-podstawnej, co powoduje zaburzenia krążenia mózgowego prawdopodobnie na skutek urazu okołoporodowego.

Oprócz biegu głównego organizatorzy zaplanowali także biegi towarzyszące rozgrywane dla upamiętnienia postaci Kazimierza Chechelskiego.

Zapisy: http://www.pomiar-czasu.pl/zapisz.php?nr=z170916

UMiG Olkusz

Wzmocniony KS Olkusz

Definitywny koniec piłkarskich wakacji. Po krótkiej letniej przerwie, w najbliższą sobotę, 12 sierpnia, nastąpi inauguracja IV ligi Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, a trzy dni później starują: okręgówka oraz klasa „A”. 

Kibice ziemi olkuskiej główną uwagę kierują na KS Olkusz - wiodący zespół powiatu. (Aż się wierzyć nie chce, że jeszcze niedawno futbolowym liderem regionu był II-ligowy Przebój z Wolbromia.) Podopieczni trenera Romana Madeja powrócili, po latach tułaczki w niższych klasach, do IV ligi umocnieni doświadczeniami minionych sezonów. Przez ten czas w olkuskim klubie wiele się zmieniło: uporządkowano sprawy organizacyjne i finansowe, ustabilizowano zespół. Powyższe, jakże istotne zabiegi, wystarczyły na udaną rywalizację w klasie okręgowej. Jednak wkroczenie na wyższy poziom rozgrywkowy wymaga więcej energii, szerszej kadry, lepszego sprzętu, czyli… więcej kasy. Nowe wyzwania zmobilizowały środowisko piłkarskie Olkusza do aktywności. Klubowi udało się zarazić futbolową energią ludzi i firmy, które obiecały wsparcie. Przy ich pomocy skonstruowano budżet niezbędny do podjęcia IV-ligowych wyzwań. Ten pierwszy, jakże znaczący sukces pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.

Rywalizacja na IV-ligowych boiskach wymaga od zespołów mocnej, szerokiej kadry. Dyrygenci KS Olkusz zdaja sobie doskonale sprawę, że drużyna wymaga wzmocnień. Do klubu udało się, więc ściągnąć bramkarza Aleksandra Szatana oraz zawodników ze Spójni Osiek-Zimnodół-Zawada: Daniela Żmudkę, Bartosza Maćkowskiego i Konrada Spurnę, graczy z doświadczeniem III i IV ligowym. Poza wymienionymi Ryszard Myszor, kierownik drużyny, zgłosił do rozgrywek w zespole KS-u także Macieja Kozioła, byłego zawodnika Zieleńczanki. Kierownik Myszor zapewnił, że jeszcze, co najmniej jeden piłkarz, tym razem z okręgu śląskiego, dołączy do olkuszan. I w takim personalnym zestawieniu klub z Czarnej Góry przystąpi do rozgrywek. 

W okresie przygotowawczym zespół KS Olkusz solidnie trenował na własnych obiektach oraz grał mecze sparingowe. 15 lipca br. olkuszanie wygrali z drużyną Łagisza Będzin 3-2. Do bramki rywali piłka trafiła dwukrotnie po strzałach Konrada Spurny, a jednego gola dołożył Dawid Smolarczyk. Trzy dni później, 18 lipca br., kolejnym rywalem była Piliczanka. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem olkuszan 5-0, a bramki strzelali Mrożek, Spurna, Smolarczyk, Dudzik oraz Piotr Kasprzyk. W kolejnych grach kontrolnych padły następujące wyniki: 22 lipca z Bronowianką Kraków 3-2; 26 lipca z Błękitnymi Modlnica 4-2; 29 lipca z Gwarkiem Tarnowskie Góry 0-1.

W piątek, 4 sierpnia, KS Olkusz zagrał w mocno rezerwowym składzie z Górnikiem z Mysłowic, bowiem dwa dni później drużynie przyszło drużynie grać mecz II rundy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu. W Gołaczewach olkuski KS pokonał miejscowy Sokół 5-2 (o przebiegu spotkania rozpisujemy się na str.4). Warto również dodać, że kilka dni wcześniej, w I rundzie Pucharu Polski, podopieczni trenera Madeja pokonali Prądnik Sułoszowa.

Rozgrywki IV ligi startują w najbliższa sobotę, 12 sierpnia br. Inauguracyjne spotkanie sezonu olkuszanom przyjdzie grać w Michałowicach z tamtejszą Michałowianką . Mecz rozpocznie się o godz.17: 30.

W pozostałych pojedynkach IV-ligi-zachód wystąpią: Beskid Andrychów - Wiślanka Grabie, TS Węgrzce - Clepardia Kraków, Sosnowianka Stanisław Dolny - Orzeł Piaski Wielkie, Pcimianka Pcim - Dalin Myślenice, Orzeł Ryczów   - Górnik Wieliczka, D&R Unia Oświęcim - Hutnik Kraków, Jutrzenka Giebułtów- Iskra Klecza.

Organizatorzy rozgrywek – MZPN Kraków – wyznaczyli II serię gier na 15 sierpnia, w której KS Olkusz miał się zmierzyć na obiekcie na Czarnej Górze z Jutrzenką Giebułtów. Mecz został odwołany i przeniesiony na wrześniowy termin. Toteż na mecz KS-u w Srebrnym Grodzie kibicom przyjdzie poczekać do 2 września, kiedy podopiecznym trenera Romana Madeja będą się potykać z Hutnikiem z Krakowa. Wcześniej KS Olkusz rozegra dwa kolejne spotkania wyjazdowe: 19 sierpnia z Iskrą Klecza i 26 sierpnia z Wiślanką Grabie.

Jerzy Nagawiecki

Klasa okręgowa na starcie rozgrywek

W Narodowe Święto - 15 sierpnia br. startuje oficjalnie piłkarski sezon 2017/2018 w klasach okręgowej oraz klasie „A”. W 14-zespołowej grupie I krakowskiej klasy okręgowej do rywalizacji przystępuje sześć zespołów reprezentujących Podokręg Piłki Nożnej w Olkuszu: Przebój Wolbrom, MGHKS Bukowno, Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada, Piliczanka, Przemsza Klucze i Strażak Przybysławice.

Kibice ziemi olkuskiej liczą na dobrą grę swoich podopiecznych oraz awans jednej z drużyn na wyższy poziom, do IV ligi. Perspektywa wygrania rywalizacji jest realna. Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie rozgrywki w okręgówce zdominowała drużyna KS Olkusz.

W pierwszej serii gier, 15 sierpnia br., odbędą się następujące pojedynki: Przebój Wolbrom - MGHKS Bukowno godz. 17:00, Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada - Nowa Proszowianka godz. 17:00, Przemsza Klucze - Prądniczanka Kraków godz.17:00, Strażak Przybysławice - Grębałowianka Kraków godz.17:00, Słomniczanka - Piliczanka godz.17:00 oraz Zieleńczanka - Bibiczanka i Sokół Kocmyrzów - Orzeł Iwanowice.

KLASA „A”- Nowicjusz z Charsznicy

W klasie „A” prowadzonej przez Podokręgu Piłki Nożnej w Olkusz do rywalizacji w sezonie 2017/2018 przystępuje 15 zespołów. W gronie walczących o mistrzowski laur znajdzie się także nowicjusz - LKS Spartak Charsznica. Zespół ze stolicy polskiej kapusty był dotychczas zrzeszony w Podokręgu PN Kraków, jednak z uwagi na atrakcyjność rozgrywek prowadzonych przez PPN w Olkusz decydował się dołączyć do klasy „A” zarządzanej ze Srebrnego Miasta. Prezydium Zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie, podczas obrad 27 lipca br., przychyliło się do wniosku Spartaka.

W klasie „A” zagra także spadkowicz z okręgówki Leśnik. Jeszcze kilka tygodni temu nie było to takie oczywiste. Degradacja spowodowała, że klub z Gorenice stracił sponsora, wielu zawodników i… chęć do dalszej rywalizacji. Pomocną dłoń podał KS Olkusz. Leśnika wsparło 12. byłych juniorów starszych KS-u wespół z trenerem Pawłem Curyło, którzy przeszli do Gorenic na zasadzie wypożyczenia. Tym samym utrzymano klub a młodzi piłkarze zyskali możliwość gry na A-klasowym poziomie.

Oto program pierwszej serii gier. Sobota 12 sierpnia br.: Piliczanka II - Leśnik Gorenice godz.17:30 (boisko w Kocikowej), niedziela 13 sierpnia br.: KS Spartak Charsznica - Ospel Wierbka godz. 11:00; wtorek15 sierpnia br.: Promień Przeginia - Olimpia Łobzów godz. 16:00; Legion Bydlin            - Hetman Dłużec godz. 16:00; Northstar Miechów - Pogoń Miechów godz. 17:00 (boisko w Bukowskiej Woli); Centuria Chechło – Wielmożanka godz. 17:00, Unia Jaroszowiec - Prądnik Sułoszowa godz. 17:00. W pierwszej kolejce pauzują Trzy Korony Żarnowiec.

KLASA „B”- dwie grupy i 21 drużyn

Podokręg Piłki Nożnej w Olkuszu dokonał podziału drużyn klasy „B” na grupy: I - olkuską i II - miechowską.

GRUPA I: Przebój II Wolbrom, Błysk Zederman, Laskowianka Laski, Ospel II Wierbka, Spójnia II Osiek, Hetman II Dłużec, LZS Stare Bukowno, Przemsza II Klucze, MGHKS II Bukowno. 

GRUPA II: Strumyk Zarzecze, Dłubnia Trzyciąż/Jangrot, Sokół Gołaczewy, Trzy Buki Wierzchowisk, Orzeł Kwaśniów, Cobra Wężerów, Czapla Czaple Małe, Błękitni Falniów, Victoria Smroków, Zryw Przesławice, Nidzica Słaboszów, Błyskawica Kolbark.

Rozgrywki w grupie I, liczącej 9 zespołów, rozpoczną się w weekend 26/27 sierpnia br,, natomiast mecze w grupie II, w której rywalizuje 12 drużyn, zostaną zapoczątkowane tydzień wcześniej, w dniach 19/20 sierpnia br.

Puchar Polski z niespodziankami

W sobotę i niedzielę, 5-6 sierpnia br., w Podokręgu PN w Olkuszu rozegrano pojedynki II rundy Pucharu Polski. Także tym razem doszło do niespodzianek. Za takie należy uznać zwycięstwa A-klasowców z Jaroszowca i Chechła nad zespołami z okręgówki: MGHKS-em i Piliczanką. 

LEGION BYDLIN - HETMAN DŁUŻEC 5-2 (2-0), gole: Dawid Demarczyk 2, Dominik Kozieł, Krystian Żelazny, Paweł Banyś – Szymon Gil, Bartosz Bielach.

CENTURIA CHECHŁO – MGHKS BUKOWNO 3-2 (1-2), gole dla zwycięzców: Piasek, Kacper Kamionka oraz Rafał Tieleszewski w 86 min.

UNIA JAROSZOWIEC – PILICZANKA 2-0 (1-0), gole: Tomasz Pańczyk 7, Maciej Wdowik 65 (k).

SOKÓŁ GOŁACZEWY – KS OLKUSZ 2-5 (0-3), gole dla zwycięzców: Mrożek 3min., Czapnik i Tumiłowicz.

KS OLKUSZ: Jończyk – Kasprzyk, Gajowiec, Kańczuga ( M. Nowak), Nowak, Żak, Mrożek, Żyła (Szatan), Tumiłowicz, Czapnik, Dudzik.

Terminy pozostałych meczów II rundy: Trzy Korony Żarnowiec – Wielmożanka 12.08.2017. godz. 18:00, Przebój Wolbrom – Przemsza Klucze –23.08. godz.17:00. Z reporterskiego obowiązku należy dodać, że w meczach I rundy PP padły następujące rozstrzygnięcia: Leśnik Gorenice – Centuria Chechło 1-2, Sokół Gołaczewy – Olimpia Łobzów 3-3 (awans Sokoła - karne), Legion Bydlin – Pogoń Miechów 0-0 (karne: Legion), Ospel Wierbka – Hetman Dłużec 0-2, Spartak Charsznica – Przemsza Klucze 2-2 (karne: Przemsza), Błysk Zederman – Bolesław Bukowno 2-4, Piliczanka – Strażak Przybysławice 3-2, Trzy Buki Wierzchowisko – Przebój Wolbrom 2-13, Dłubnia Trzyciąż/Jangrot – Trzy Korony Żarnowiec 1-5, KS Olkusz – Prądnik Sułoszowa 2-0, Unia Jaroszowiec – Orzeł Kwaśniów 2-0, Wielmożanka – Spójnia Osiek 3-0 (w.o.).

Jerzy Nagawiecki

Podwójne kolarskie święto w Olkuszu

Olkusz kolejny raz znalazł się na trasie prestiżowego wyścigu Tour de Pologne. Tym razem Srebrne Miasto zostało podwójnie docenione przez organizatorów wyścigu. Na ulicach Olkusza, w ramach IV etapu, zlokalizowano dwie premie: w samym centrum miasta kolarze walczyli o punkty w lotnej premii, natomiast na ulicy 29 Listopada mierzyli się z podjazdem zaliczonym do premii górskiej. Przyjazd peletonu odbył się zgodnie z planem – około godziny 14:00, jednak pierwsi kibice już znacznie wcześniej brali udział w okolicznościowych konkursach, grach i zabawach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy. Na scenie wystąpili natomiast artyści z Miejskiego Ośrodka Kultury i sekcji DodiArt.

tour de pologne lotna 101

Kilkadziesiąt minut przed przyjazdem peletonu olkuski rynek odwiedzili Czesław Lang oraz Lech Piasecki – kolarze światowej klasy, którzy po zakończeniu sportowych karier podjęli się współorganizacji Tour de Pologne. Do Olkusza przyjechali w kolumnie razem z burmistrzem Romanem Piaśnikiem. Ich pojawienie się zostało entuzjastycznie przyjęte przez kibiców, którzy szczególnie doceniają możliwość zobaczenia największych gwiazd kolarstwa w swoim mieście.

Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz już od lat szczególnie gorąco witają kolarzy w Srebrnym Grodzie. Organizacyjnie wyścig stoi na bardzo wysokim poziomie, dlatego i my chcemy zawieszać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Liczne atrakcje towarzyszące, obietnica fantastycznego wydarzenia, jakim są dwie premie specjalne, sprawiły, ze tegoroczna edycja Tour de Pologne dla Olkusza była edycją chyba najwspanialszą. Duża w tym zasługa wszystkich, którzy poświęcili mnóstwo pracy w przygotowaniu wydarzeń okolicznościowych, ale także kibiców – niezmordowanych i szczególnie aktywnych w tak upalny dzień – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Oczekiwanie na kolarzy rozpoczęło się już od godziny 11:00. Atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych nie brakowało. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry, zabawy i konkursy, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody, w tym koszulki – przygotowane specjalnie na tę okazję. Od godziny 12:00 małą scenę w centrum rynku przejęły wokalistki z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz sekcji DodiArt. Olkuskie wodociągi przygotowały saturator ze świeżą wodą. Udział we wszystkich atrakcjach był bezpłatny. Na kilkadziesiąt minut przed przyjazdem peletonu na rynku zatrzymała się kolumna reklamowa, wręczając kibicom okolicznościowe pamiątki i gadżety.

Lokalizacja premii lotnej i górskiej oznaczała również, że w Olkuszu mierzony był czas przejazdu kolarzy, a punkty zdobyte na premiach wliczyły się do klasyfikacji ogólnej. Olkuska Lotna Premia LOTTO została zlokalizowana na 29,7 km trasy. Pierwszy na niej był Bert-Jan Lindeman (Team LottoNL-Jumbo), drugi Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), a trzeci Paweł Bernas (CCC ORLEN POLISH NATIONAL TEAM).

Górska Premia TAURON IV kategorii została zlokalizowana na 31,7 km trasy. Punkty na niej zdobył Toms Skujins (CANNONDALE DRAPAC PRO CYCLING TEAM). Była to jedyna górska premia IV etapu tegorocznej edycji Tour de Pologne.

Kolarze wyjechali z Olkusza udając się w stronę Chrzanowa.

Serdecznie dziękuję kibicom za gorący doping. Podziękowania należą się też wszystkim zaangażowanym w organizację wyścigu oraz atrakcji towarzyszących – Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, strażakom, wolontariuszom. Do zobaczenia na trasie Tour de Pologne za rok! – podsumowuje burmistrz Roman Piaśnik.

Jeszcze w czasie wyścigu w relacjach na żywo padało wiele ciepłych słów o Olkuszu. http://eurosport.onet.pl szczególnie wyróżnił ten etap pisząc – wśród innych informacji o przebiegu wyścigu – „na moment wracamy jeszcze do Olkusza, bo tamtejsza premia była wyjątkowo urokliwa”.

Relację z wyścigu w formie filmu znajdziecie na naszym profilu Facebookowym: 

https://www.facebook.com/509196399144379/videos/vb.509196399144379/1515671991830143/?type=2&theater&notif_t=like&notif_id=1501588583619215

Konferansjerem w czasie Lotnej Premii LOTTO na olkuskim rynku był Michał Latos. Kibiców w czasie Górskiej Premii TAURON rozgrzewał Grzegorz Kuboń.

UMiG Olkusz

Tour de Pologne w Olkuszu już 1 sierpnia!

Srebrne Miasto przygotowuje się do przywitania najlepszych kolarzy. 1 sierpnia podczas IV  etapu wyścigu Tour de Pologne zmierzą się oni na trasie z Zawiercia do Zabrza. W Olkuszu będą parę minut przed godziną 14:00, jednak kibice zaproszeni są do wspólnej zabawy już od godziny 11:00. W tym roku w Srebrnym Grodzie odbędą się dwie premie specjalne: górska zlokalizowana na podjeździe na ulicy 29 Listopada oraz lotna odbywająca się na płycie rynku.

tour de pologne olkusz 2016 42

- Cieszę się, że ten światowej rangi wyścig kolejny raz zawita do Srebrnego Miasta. Tegoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa, gdyż w Olkuszu zlokalizowane zostały dwie premie. To świetna okazja dla Olkusza na pokazanie walorów miasta. Jestem przekonany, że wydarzenie spotka się z miłym przyjęciem przez mieszkańców oraz gości. Serdecznie zapraszam do wspólnego kibicowania – mówi burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Imprezy towarzyszące na olkuskim rynku zaplanowane są już od godziny 11:00. W planie są m.in. liczne gry i zabawy dla najmłodszych, Kapslowy Wyścig Pokoju, występy wokalistów na scenie, Parada Dogonić Peleton oraz konkursy organizowane przy stoisku promocyjnym Gminy Olkusz. Ponadto Olkusz powalczy o tytuł Najpiękniejszego miasta Tour de Pologne. Oceniane będą stroje kibiców oraz dekoracje na trasie wyścigu.

Olkusz jest wspaniałym miejscem dla wyścigu Tour de Pologne. Już przy samym wjeździe do miasta wyraźnie widać, że jest ono bardzo czyste i uporządkowane. Wszystkie szczegóły organizacyjne są tu zawsze dopięte na ostatni guzik. Najważniejsze jednak, że w Olkuszu nigdy nie zawiedli kibice, licznie i aktywnie dopingujący zawodników – tak Srebrne Miasto komplementował w dniu podpisania umowy partnerskiej Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

Premia lotna zlokalizowana jest na 22,9 km. trasy IV etapu Tour de Pologne. Około godziny 13:40 planowany jest przyjazd kolumny reklamowej. Sami kolarze na rynku zjawią się kilka minut przed 14:00. Do Olkusza wjadą od strony Klucz – ulicą 20 Straconych, następnie przetną DK 94 wjeżdżając w ulicę Mickiewicza, następnie pojadą ulicą Szpitalną, Basztową, okrążą Rynek (premia lotna), wyjadą ulicą Żuradzką w Szpitalną, dalej wiaduktem w stronę Chrzanowa. Na wysokości skrzyżowania z ul. Kamyk zlokalizowana będzie premia górska.

Przypominamy, że w dniu wyścigu oraz dzień przed nim należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu na trasie przejazdu kolarzy. Od godz. 18:00 31 lipca do godz. 18:00 1 sierpnia będzie obowiązywał zakaz ruchu w rynku i uliczkach dochodzących do rynku. Natomiast w trakcie wyścigu niemożliwy będzie przejazd ulicami Górniczą, 20 Straconych, Mickiewicza, Szpitalną oraz 29 Listopada w kierunku Chrzanowa.

UMiG Olkusz

WENA mistrzem Europy!

W finale tegorocznej rywalizacji najlepszych tancerzy Starego Kontynentu formacja Wena Junior zwyciężyła zdobywając tytuł Mistrza Europy w kategorii formacje hip-hop. Do walki o laury najlepszych tancerzy przystąpiło ponad 3000 zawodników m. in. z Austrii, Belgii, Danii, Anglii, Niemiec, Włoch, Holandii, a prawo startu przysługiwało wyłącznie ekipom wyłonionym podczas krajowych eliminacji.

wena mistrzem europy fot arch st wena

- Jest to niewątpliwie największy sukces tancerzy Szkoły Tańca Wena. W grupie tańczy młodzież z Olkusza. Bardzo miłe powitanie zgotowali zawodnikom ich rodzice. Były fajerwerki i transparenty. Bardzo dziękujemy wszystkim za kibicowanie, hektolitry łez szczęścia i wiele, wiele gratulacji – powiedział nam Rafał Lebiest, instruktor tańca, założyciel Weny.

Szkoła Tańca Wena powstała w 1998 r. Działa w Krakowie i w olkuskim Miejskim Domu Kultury. Oferuje zajęcia w sekcjach tańca towarzyskiego i freestyle, gdzie nauczane są m. in.: taniec współczesny, disco, balet klasyczny, hip-hop. Szkoła ta ma na koncie liczne osiągnięcia, wśród nich imponującą kolekcję medali zdobytych na Mistrzostwach Polski oraz sukcesy odniesione na Mistrzostwach Europy.

Więcej informacji o Wenie znaleźć można na stronach internetowych: www.stwena.pl i www.facebook.com/SzkolaTancaWena.

Żródło:Szkoła Tańca WENA

Dwie premie podczas 74. Tour de Pologne w Olkuszu!

Ogromną niespodzianką dla Olkusza była poniedziałkowa oficjalna prezentacja trasy 74. Tour de Pologne na torze kolarskim w Pruszkowie. W Srebrnym Grodzie zostanie zlokalizowana nie tylko premia lotna, jak to początkowo planowano, ale również premia górska.

tdp prezentacja trasy

- Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często w miastach wielkości Olkusza, ale w ten sposób chcemy uhonorować wasze miasto za doskonałą oprawę wyścigu w poprzednich latach i wielkie zaangażowanie kibiców w doping. Jesteśmy przekonani, że Olkusz stanie na wysokości zadania i organizacyjnie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik – komentuje Lech Piasecki, utytułowany kolarz i przedstawiciel Lang Team, organizatora Tour de Pologne.

1 sierpnia podczas IV etapu 74. Tour de Pologne z Zawiercia do Zabrza pokonają najdłuższą trasę w tegorocznych zmaganiach, liczącą 238 kilometrów. O punkty w premii lotnej najlepsi kolarze na świecie powalczą na rynku w Olkuszu, a o punkty w premii górskiej na stromym podjeździe na ulicy 29 Listopada w kierunku Chrzanowa. Ze względu na to, że Olkusz będzie miastem premiowym (w dodatku podwójnie), informacja o Srebrnym Grodzie ukaże się w materiałach promocyjnych i reklamowych wyścigu. W ubiegłym tygodniu do Olkusza przyjechał Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team i ikona polskiego kolarstwa. Wspólnie z Romanem Piaśnikiem, burmistrzem Olkusza, podpisał umowę na organizację premii w Olkuszu.

Podczas prezentacji trasy 15 maja organizatorzy uhonorowali wszystkie miasta partnerskie naszego narodowego wyścigu, a uczestnicy inauguracji mieli możliwość odwiedzenia stoiska promocyjnego Gminy Olkusz.

 – Udział w tak dużej sportowej i medialnej imprezie, jaką jest Tour de Pologne, to dla nas powód do radości, ale również wyzwanie organizacyjne. Poprzednie przejazdy peletonu przez Olkusz pokazały duże zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych, którzy gorąco dopingowali kolarzy na trasie wyścigu. Z tego powodu nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że chcemy ponownie gościć elitę światowego kolarstwa w Srebrnym Mieście – komentuje Bożena Krok, zastępca burmistrza Olkusza. 

W dniu przejazdu peletonu przewidziane są atrakcje dla kibiców. Podczas konkurencji sportowych będzie można zdobyć pamiątkowe koszulki i inne gadżety. Na rynku zatrzyma się również kolumna reklamowa sponsorów Tour de Pologne.

e4 1

Do zobaczenia 1 sierpnia na trasie!

Link do prezentacji IV etapu: 

Fot. Przedstawiciele miast współorganizujących 74. Tour de Pologne. Olkusz podczas inauguracji reprezentowała zastępca burmistrza Bożena Krok.

Mapa: IV etap 74. Tour de Pologne.

Źródło: http://tourdepologne.pl/pl/trasa/

UMiG Olkusz

KS Olkusz ucieka rywalom

Drużyna KS Olkusz z tygodnia na tydzień przybliża się do IV ligi. Futboliści ze „Srebrnego Grodu” wygrywają kolejne pojedynki, gromadzą punkty i zwiększają przewagę nad Grębałowianką, najgroźniejszym rywalem w walce o awans. Optymistyczna to wieść dla miłośników kopanej, działaczy klubowych oraz władz Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu. IV liga w stolicy powiatu podnosi prestiż! Radości kibiców Olkusza towarzyszą minorowe nastroje w drugim mieście powiatu – Wolbromiu. Tamtejszy Przebój, który przez lata dominował nad futbolem regionu, przeżywa trudny okres zjazdu w dół. Wiosną nie zdołał wygrać, ni zremisować, choćby jednego spotkania. To efekt swoistego „wyjałowienia” piłkarskiego środowiska lokalnego. Czas najwyższy powrócić do korzeni. Czy jest na to szansa?

V Liga

KS OLKUSZ – ORZEŁ IWANOWICE 2-0 (0-0);

Gole: Kasprzyk 75, Czapnik 90+2.

KS OLKUSZ: Jończyk – Nowak, Kasprzyk, Pajęcki, Chabinka – Smolarczyk (90 Banyś), Tumiłowicz, Mrożek, Gajowiec , Żak (79 Czapnik)  – Czechowski (90+2 Bartczak).

Sędziował: Grzegorz Jabłoński z Krakowa

Żółta kartka: Banyś.

KS Olkusz konsekwentny. W pojedynku z wymagającym rywalem gospodarze udowodnili, że potrafią wygrywać trudne mecze. Dojrzała drużyna z Olkusza w ostatnim kwadransie gry wykorzystała nadarzające się okazje i strzeliła dwa gole. Pierwszy padł po strzale głową Kasprzyka, który wykorzystał dobre dośrodkowanie Mrożka z kornera, drugi po dokładnym podaniu Tumiowicza i celnym trafieniu Czapnika, po którym piłka wylądowała w dłuższym rógu bramki. Dodać należy, że KS miał więcej dogodnych sytuacji na wcześniejsze zdobycie goli, ale na drodze stawał bramkarza Orła Sebastian Kusak lub niefrasobliwość zawodników gospodarzy.


PRZEMSZA KLUCZE - BŁĘKITNI MODLNICA 4-1 (2-0);

Gole: F.Wołkiewicz  19, Kasprzyk  29,78, G.Majcherkiewicz  89 (karny) - Podgajny 82.

PRZEMSZA: Szatan - Smętek, Ziębiński, Kocjan, J.Wołkiewicz - Sadzawicki, Ł.Jurczyk (69.Śliwka), F.Wołkiewicz (89.Jurkiewicz), Kasprzyk, G.Majcherkiewicz – Słaboń (59.Jachimowicz).

Sędziował: Łukasz Piątek (KS Olkusz)

Czerwona kartka: Krzywda (Błękitni) 88 min (za drugą żółtą);

Żółte kartki: G.Majcherkiewicz, Jachimowicz, Śliwka – wszyscy Przemsza.

Kolejny dobry mecz Przemszy, która wykazała wyższość nad groźnym rywalem. Pierwszy gol padł w niecodziennych okolicznościach. Piłka, uderzona przez Wołkiewicza z rzutu rożnego wylądowała w siatce bramki Janika. Kolejne dwa trafienia były dziełem skutecznego Kasprzyka. Piłka znalazła się po raz czwarty w bramce zespołu z Modlnicy po rzycie karnym egzekwowanym przez Majcherkiewicza. Brawo Przemsza!


LEŚNIK GORENICE – PRZEBÓJ WOLBROM 3-2 (2-1);

Gole: Cudejko 20, Wilczkiewicz 30, Jedynak 75 - Szczepanik 39, Cupiał 61 karny.

LEŚNIK: Chwałka – Szewczyk, Szymczyk, Zysk, Kardynał (55 Mandecki) – Matras, Cudejko, Wilczkiewicz (90 Żurek), Sosnowski – Jedynak (90 Walusiak), Bąbka (75 Ścigaj).

PRZEBÓJ: Fira – Karpierz, Osmenda, Posełek, Porębski – Osuch, Cupiał, Szczepanik, Pałka, Habryn – Maciąg (75 Kocjan).

Sędziował: Piotr Mucha (KS Kraków)

Żółte kartki: Sosnowski – Michalak, Posełek, Osmenda, Osuch, Cupiał, Maciąg.

Cenne punkty zespołu z Gorenic. Broniący się przez spadkiem do klasy „A” Leśnik zdołał pokonać (teoretycznie) wyżej notowany Przebój. U gości dało się zauważyć zarówno brak pary (do biegania), jak i brak wiary w końcowy sukces. Najlepszym obrazem frustracji sześć żółtych kartek – głownie za krytykowanie orzeczeń sędziego.  


SPÓJNIA OSIEK-ZIMNODÓŁ  – ZIELEŃCZANKA 2-1 (0-1);

Gole:  Spurna 70 (karny) i  80 – Kardas 38.

SPÓJNIA: Półtorak – Byczek, Latos, P. Duda, Maćkowski – Barczyk, Niemczyk, Żmudka (60 Nawara), Spurna, Czarnota  – Sokołowski.

Sędziował: Maciej Koster (KS Kraków)

Czerwone kartki: Niemczyk 87 min - M. Nowak 79 min (obydwaj za dwie żółte).

Dwa celne trafienia Spurny przyczyniły trzy cenne punkty gospodarzom. Pierwszy gol padł po rzucie karnym, drugi bezpośrednio z wolnego. Do przerwy prowadzili przyjezdni z Zielonek, po indywidualnej akcji Kardasa. W tym niezbyt emocjonującym pojedynku należy odnotować także dwie czerwone kartki, pospołu dla zawodników obydwu zespołów.


POGOŃ MIECHÓW – MGHKS BUKOWNO 2-2 (0-0);

Gole: Maniak 48, Koulaty 61 (karny) -  Jarosz 52 i 58.

POGOŃ: Szczęśniewski – Halejak, Nowakowski, Kosałka, Łucka – Król, Kwaśniński, Makowski (74 Nawrot), Ostrogołow – Maniak, Koulaty.

MGHKS: Tomak – Kubański, Duch (46 D. Przybyła), Kaczmarczyk, Flakiewicz – Karkos, Szczepanik, Jarosz, Pietraszewski (70 Szatan), B. Lizończyk – Kiełkowski.

Sędziował: Marcin Mróz (KS Olkusz)

Żółte kartki: Kosałka, Łucka, Nawrot – Karkos, Szczepanik.

Interesujące spotkanie stojące na dobrym V-ligowym poziomie. Bolesław zaczął zbierać punkty. Remis w Miechowie, po wcześniejszym zwycięstwie nad Grębałowianką daje nadzieje na pozostanie w lidze. Forma zespołu z Bukowna rośnie. Na ile – zweryfikuje najbliższy mecz.


PILICZANKA  – PRĄDNICZANKA 1-3 (0-1);

Gole: J. Opiłka 50 (karny) - Sadowski 12, Kawa 59 (karny), Paszkiewicz 70.

PILICZANKA: S. Stolarski - Kalamat, Janicki, J. Opiłka, Jajkiewicz – Nowak (85 P. Stolarski), Kurczek (65 Słowik), Goncerz, Głąb (75 D. Musialski), Piętosa (65 A. Tokarski) – Ł. Musialski.

Sędziował: Tomasz Żelazny (KS Kraków)

Żółte kartki: Kurczek, Jajkiewicz – Mroczka, Kawa, Herbuś.

Pierwsza tej wiosny porażka zespołu z Pilicy. Podopieczni Jarosława Raka musieli uznać wyższość zespołu z krakowskiego Czerwonego Prądnika, którzy w 12 min meczu objęli prowadzenie w następujących okolicznościach: Sadowski wygrał pojedynek biegowy z obrońcą gospodarzy oraz wychodzącym bramkarzem i posłał piłkę do siatki. Stracony gol wyzwolił z miejscowych dodatkową energię, która pozwoliła wykreować kilka ciekawych akcji. Jednak Nowakowi, w 31 min i Goncerzowi w 39 min, brakło skuteczności.

Po zmianie gospodarze szybko doprowadzili do wyrównania. Za faul na Musialskim arbiter podyktował rzut karny zamieniony na gola przez Jakuba Opiłkę. Wydawało się, że Piliczanie mogą powalczyć nawet o komplet punktów. Stało się jednak inaczej. Kolejne celne trafienia były już tylko udziałem przyjezdnych.


Grębałowianka – Sokół Kocmyrzów 1-1 (1-1).


W sobotę, 13 maja 2017r. zagrają:

MGHKS Bukowno - Przemsza Klucze - godz. 15:30

Prądniczanka - Przebój Wolbrom - godz. 17:00

KS Olkusz - Leśnik Gorenice - godz. 18:00

Sokół Kocmyrzów - Pogoń Miechów - godz. 18:00

Błękitni Modlnica - Piliczanka - godz. 18:00

oraz Zieleniczanka - Grębiałowianka

W niedzielę, 14 maja 2017r. zagrają:

Orzeł Iwanowice - Spójnia Osiek - godz. 14:00

Jerzy Nagawiecki

Tour de Pologne w Olkuszu!

To już pewne! Po raz kolejny w Olkuszu będziemy gościć światowej sławy wyścig kolarski Tour de Pologne. 1 sierpnia 2017 roku na olkuskim rynku zlokalizowana będzie premia dla zawodników biorących udział w IV etapie 74. Tour de Pologne UCI World Tour z Zawiercia do Zabrza. 

Romano i Czesławo podpisują

W środę, 10 maja o godz. 10:00 w olkuskim magistracie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Dyrektora Generalnego Lang Team Sp. z o.o. - Czesława Langa, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – Romana Piaśnika, Dyrektora MOSiR Olkusz – Dariusza Murawskiego, a także przedstawicieli środowisk rowerowych, Policji, Straży Miejskiej, OSP, Telewizji Polskiej oraz lokalnych mediów.  Podczas konferencji została podpisana umowa między Gminą Olkusz, a Lang Team Sp. z o.o. w sprawie organizacji premii na trasie 74. Tour de Pologne na rynku w Olkuszu.

- To dla nas wielki honor, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w organizacji największej imprezy kolarskiej w Polsce - Tour de Pologne. Chciałbym serdecznie podziękować za wytypowanie Olkusza do grona miast premiowych. Pragnę jednocześnie zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby atmosfera tego wyścigu oddała sportowego ducha walki. – mówił Roman Piaśnik.

Już nie pierwszy raz Olkuszanie będą mieli okazję czynnie uczestniczyć w tym wielkim sportowym święcie. Wyścig przejeżdża ulicami naszego miasta już od 2013 roku. Co roku gromadzi na olkuskim rynku tłumy kibiców, czemu towarzyszą sportowe emocje na najwyższym poziomie, gorący doping oraz świetna zabawa.

- Dziękuję za zaproszenie oraz współpracę przy organizacji tej premii w Olkuszu – mówił Dyrektor Czesław Lang. – Tour de Pologne to jedna z najstarszych imprez kolarskich na świecie i najstarsza w Polsce. Należy do najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie jak Tour de France czy Giro d`Italia, jest trochę krótszy, ale  charakteryzuje się dużą dynamiką. To wyścig, któremu towarzyszą wielkie emocje sportowe, ale który również stanowi doskonałą okazję do promocji naszego kraju. W zeszłym roku Tour de Pologne obejrzało ponad 3 mln ludzi, czyli to co robimy wspólnie, razem, jest naprawdę fajnym widowiskiem sportowym – dodał Dyrektor Lang.

W tym roku kolarze wjadą do Olkusza 1 sierpnia br. około godziny 14:00 od strony Klucz przez ulicę 20 Straconych, następnie przez ulicę Mickiewicza, Szpitalną, Basztową wjadą do Rynku. Premia będzie odbierana przy ulicy Floriańskiej, następnie zawodnicy przejadą ulicą Żuradzką, Szpitalną, tam skręcą na wiadukt i skierują się na Trzebinię.

- Kiedy w 2013 roku po raz pierwszy organizowaliśmy premię w Olkuszu, obawialiśmy się , że wąskie uliczki w centrum Olkusza będą stanowiły problem. Dla Lang Team nie ma rzeczy niemożliwych. Dyrektor powiedział wtedy „Jedziemy przez Centrum”. Cieszę się, że i w tym roku będziemy gościć Tour de Pologne – mówił Dariusz Murawski, dyrektor MOSiR Olkusz.

Wzorem największych wyścigów kolarskich świata, takich jak Tour de France i Giro d`Italia , gdzie w miastach i miejscowościach leżących na trasie wyścigu można zobaczyć swego rodzaju dekoracje w postaci np. starych rowerów czy proporczyków - organizatorzy wyścigu w Polsce również zachęcają do tego typu zabawy. W tym roku zostaną bowiem rozstrzygnięte konkursy na: najpiękniejsze miasto startowe, etapowe oraz najpiękniejsze miasto, w którym odbywa się premia.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy Państwa do licznego udziału w wielkim kibicowaniu na olkuskim rynku 1 sierpnia. Zanim peleton wjedzie na ulice miasta kibice zgromadzeni na rynku będą mieli okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach sportowych i kulturalnych. Kto wie, może następnym razem Olkusz będzie miastem startowym lub etapowym, bo i takie głosy pojawiły się na konferencji prasowej 10 maja w tutejszym UMiG. Trzymamy za to mocno kciuki!

Fot. UMiG Olkusz

Anna Polakiewicz

SPR Olkusz sieje pogrom w stolicy

Rozegrany w Stolicy mecz 20. kolejki 1. ligi kobiet zakończył się wysokim zwycięstwem "Srebrnych Lwic". Olkuszanki pokonały AZS AWF Warszawa różnicą szesnastu bramek. Najwięcej bramek dla SPR-u rzuciły: Paula Masiuda 9, Natalia Kolonko 8 oraz Klaudia Wójcicka 7.

Handball

AZS AWF Warszawa - SPR Olkusz 30:46 (15:21)

AZS AWF Warszawa: E. Osińska, D. Osińska, Kuźmicka - Szczepanik 7, Pawłowska 6, Skoczeń 3, Sulborska 3, Kajtek 3, Gutowska 2, Stencel 2, Kmin 2, Lewandowska 1, Król 1, Nieścioruk

Trener: Daniel Lewandowski Kary: 8 minut Karne: 4/2

SPR Olkusz: Aleksandra Petlic, Magdalena Sroka - Paula Masiuda 9, Natalia Kolonko 8, Klaudia Wójcicka 7, Laura Nawara 5, Paulina Leńczuk 3, Katarzyna Postołek 3, Agata Basiak 3, Agata Wcześniak 3, Katarzyna Kantor 2, Klaudia Zub 2, Dagmara Frączek 1

Trener: Marcin Księżyk Kary: 8 minut Karne: 5/2

Sędziowie: Mateusz Hycza,Tomasz Łazicki (Olsztyn) Widzów: 100

Przebieg meczu: 5 minuta: 3:2, 10 minuta: 4:4, 15 minuta: 6:7, 20 minuta: 8:10, 25 minuta: 10:16, 30 minuta: 15:21, 35 minuta: 15:26, 40 minuta: 18:31, 45 minuta: 20:33, 50 minuta: 22:40, 55 minuta 25:42, 60 minuta: 30:46

Srebrne Lwice przed własną publicznością zagrają dopiero 13 maja z MKS AZS UMCS Lublin. Wcześniej bo już w najbliższy weekend o godzinie 16:00 przyjdzie nam zmierzyć się na wyjeździe z bardzo groźną drużyną SMS ZPRP Płock. Będzie to bardzo ważne spotkanie dla układy ligowej tabeli. Zwycięzca tego pojedynku przybliży się do celu jakim jest 4. miejsce w tabeli rozgrywek.

Tabela 1. Ligi po 20. kolejkach:

1. Korona Handball Kielce 32. pkt.

2. KPR Ruch Chorzów 30. pkt.

3. MTS Kwidzyn 21. pkt.

4. SMS ZPRP Płock 21. pkt.

5. SPR Olkusz 20. pkt.