Obronimy niezawisłe sądownictwo!

Grzegorz Schetyna w Olkuszu:

Niezawisłe sądownictwo, wolne wybory, nieskrępowane funkcjonowanie organów władz samorządowych - oto dominujące tematy poruszane podczas debaty na Klubie Obywatelskim, który obradował w poniedziałek, 4 grudnia br., w Olkuszu. Spotkanie z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem SCHETYNĄ oraz wiceprezesem partii Borysem BUDKĄ zorganizowała posłanka Lidia GĄDEK. Sala konferencyjna hotelu „Victoria” wypełniła się po brzegi. Ważnych polityków witało ponad 200 osób. Podobnie wielkiego zainteresowania debatą na palące problemy kraju Srebrny Gród nie pamięta od dawna.

20171204 172558 0001

Zorganizowanie Klubu Obywatelskiego w Olkuszu okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Debata o najważniejszych, ustrojowych sprawach kraju udowodniła, że trójpodział władzy, niezawisłe sądy, wolne wybory, nieskrępowane politycznie instytucje samorządowe są wartościami bliskimi serc zwykłych obywateli, że demokratyczne pryncypia łączą ludzi różnych politycznych opcji. Na spotkaniu z najważniejszymi politykami Platformy Obywatelskiej w Olkuszu zjawili się bowiem nie tylko ludzie podzielający poglądy PO, ale także zwolennicy: Nowoczesnej, Kukiza, PSL, lewicy, a nawet PiS-u.

Przewodniczący PO stwierdził na wstępie, że Kluby Obywatelskie to przestrzeń wolności i odpowiedzialności, miejsca gdzie Polacy potrafią ze sobą rozmawiać nie używając języka nienawiści i agresji, odpowiedź na zagrożenia spowodowane przez obecną władzę. Wiele miejsca poświecił Polsce samorządowej i jej obywatelskim wartościom. Mówił o zamachu PiS na prawodawstwo, którego efektem będzie ograniczenie mieszkańcom wpływu na otaczającą ich rzeczywistość w ich małych ojczyznach.

Grzegorz Schetyna zaprezentował w Olkuszu determinację godną wytrwanego lidera. Ze swadą odpowiadał na najtrudniejsze pytania padające w debacie: o ośmioletnich rządach Platformy, o osiągnieciach i porażkach, ale także o dzisiejszej walce w obronie demokracji i planach na najbliższy, trudny wyborczy czas. W okresie ograniczania swobód obywatelskich przez rządzącą większość lider Platformy zarażał optymizmem. Wzywał do mobilizacji, do jednoczenia się wokół spraw najważniejszych, do budowania wspólnego frontu. Obiecywał nowe otwarcie, zwycięstwo tych, którym bliskie są osiągnięcia Polski, państwa związanego z zachodnia częścią kontynentu, członka Unii Europejskiej.   

Wspólna lista to wartość dodana

O łamaniu praworządności i naginaniu konstytucyjnych zasad mówił z kolei były minister sprawiedliwości Borys Budka. „Zmieniały się rządy, ale zasady, którymi rządzono Polską pozostawały takie same. Ten dorobek pokoleń jest teraz marginalizowany. Demokracja zależy od nas wszystkich, także od tych, którzy obrażają się i nie idą na wybory.” Wiceprezes Platformy komentując ostatnie wydarzenia w Sejmie stwierdził: „Partyjne sądy stają się faktem. Przestrzegaliśmy prezydenta Dudę by nie podpisał ustawy zmieniającej ustawy o ustroju sądów powszechnych, ponieważ to, co było zmorą PRL-u, staje się zmorą państwa PiS. Partyjne sądy stały się faktem bowiem minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie ma prawo dokonywać politycznych nominacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Musimy zatrzymać ten proces. To degraduje nasz kraj zarówno tu w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Stajemy się niewiarygodnymi partnerami, odstajemy od standardów.”

Dla Borysa Budki receptą na zatrzymanie PiS-u jest aktywność obywatelska. „Ale żeby tego dokonać, jak najwięcej ludzi musi pójść na wybory. Jak pokazują wszystkie sondaże wspólna lista to wartość dodana, bo nasi wyborcy oczekują wspólnego działania, oczekują zjednoczenia”.

Długie, ponad dwugodzinne spotkanie dobiegło końca. Lidia Gądek dziękując liderom Platformy Obywatelskiej za przybycie do Olkusza stwierdziła równocześnie, że kreowana przez obecne władze rzeczywistość ma się nijak do oczekiwań mieszkańców Ziemi Olkuskiej i ościennych powiatów, którzy ceniąc sobie polityczną różnorodność stoją zarazem murem za demokratycznymi osiągnięciami państwa prawnego. Posłanka z Lgoty Wolbromskiej zadeklarowała otwieranie się na kolejne środowiska i dalsze kontynuowanie debaty „bez znieczulenia”.

Kwiaty i konferencja prasowa

Grzegorz Schetyna i Borys Budka przybyli do Olkusza prosto z Katowic, gdzie z okazji Dnia Górnika złożyli kwiaty przy pomniku, gdzie 36 lat temu zginęli górnicy KWK „Wujek”. Wzięli także udział w konferencji prasowej,

Następnie liderzy Platformy Obywatelskiej przybyli do Olkusza. W biurze poselskim Lidii Gądek spotkali się z szefami lokalnych i regionalnych struktur partii oraz uczestniczyli w briefingu prasowym.

Na pytanie przedstawiciela „Serwisu Jurajskiego” o wspieraniu przez Platformę znanych lokalnych liderów podzielających samorządowe zdobycze III Rzeczypospolitej Grzegorz Schetyna odpowiedział twierdząco. Podkreślał potrzebę jedności demokratycznych sił, którym bliska jest idea wolnych i nieskrępowanych wyborów.

Z kolei z należną ironią szefowie Platformy potraktowali pytanie dziennikarki TVP Kraków, która – ni stąd ni zowąd - skierowała starannie przygotowane wcześniej pytanie o stosunek do… reparacji wojennych. Sytuacja była o tyle śmieszna, że dwie godziny wcześniej w stolicy Śląska, reporter TVP Katowice pytał liderów Platformy Obywatelskiej dokładnie o to samo. Ujawniona, kierownicza rola centrali telewizji „dobrej zmiany” jest godna podkreślenia - komentowano.

W drodze na spotkanie olkuskiego Klubu Obywatelskiego szefowie Platformy Obywatelskiej, w towarzystwie posłów: Lidii Gadek i Józefa Lassoty, członka Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorza Lipca, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Małopolsce Aleksandra Miszalskiego oraz działaczy lokalnych struktur partii złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Józefa Piłsudskiego na rynku Srebrnego Grodu.

Jerzy Nagawiecki

 

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: