Całodobowa opieka zdrowotna trafi z Wolbromia do Olkusza

1 października 2017 roku startuje reforma systemu ochrony zdrowia autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Istotą wprowadzanych zmian jest stworzenie sieci szpitali. Placówki będące w sieci otrzymają 93 proc. wszystkich środków przeznaczonych na ochronę zdrowia z budżetu państwa, natomiast pozostałe 7 proc. środków zostanie rozdysponowane w postępowaniach konkursowych. Reforma zakłada również ambitny plan organizacji przyszpitalnych przychodni specjalistycznych oraz likwidację całodobowej opieki medycznej świadczonej przez podmioty niebędące szpitalami. Ostatnie z postanowień sprawia, że mieszkańcy Gminy Wolbrom, Gminy Trzyciąż oraz miejscowości ościennych będą zmuszeni jechać na „całodobówkę” do Szpitala w Olkuszu, przy ul. 1000-lecia 13, pokonując w dwie strony kilkadziesiąt kilometrów.

fotolia 123506761

Całodobowa opieka zdrowotna, określana formalnie mianem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, była świadczona w budynku przy ul. Skalskiej 22 w Wolbromiu przez blisko ćwierć wieku. Niegdyś obowiązek zabezpieczenia całodobowych świadczeń zdrowotnych ciążył tutaj na Pogotowiu Ratunkowym, kolejno na Zespole Opieki Zdrowotnej, a od 2009 roku wypełnia go Miejsko Gminne Centrum Medyczne WOL-MED. Choć, w wyniku rozlicznych reform systemu ochrony zdrowia po 1989 roku, zmieniały się podmioty gwarantujące całodobową opiekę zdrowotną, to nigdy nie podważano sensu jej istnienia w Wolbromiu, centralnym miejscu dla ponad 50 tys. populacji.

Komu i jak często?

Jak się okazuje, z wolbromskiej „całodobówki” korzystają nie tylko, ujęci w kontrakcie Centrum Medycznego WOL-MED z Narodowym Funduszem Zdrowia, mieszkańcy Gminy Wolbrom oraz Gminy Trzyciąż, ale również znaczna część mieszkańców Gmin: Gołcza, Klucze, Żarnowiec, Pilica oraz Charsznica. W przypadku całodobowej opieki zdrowotnej nie obowiązuje bowiem ścisła rejonizacja, zaś podmiot zobowiązany do prowadzenia całodobowej opieki zdrowotnej nie ma prawa odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego z uwagi na miejsce zamieszkania pacjenta. Wolbromska „całodobówka” dobrą opinię zawdzięcza sprawnej obsłudze pacjenta oraz wysokiej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, która wynika m.in. z dodatkowo poniesionych nakładów finansowych, wysokiej jakości sprzętu medycznego oraz zmiany organizacji pracy laboratorium i pracowni RTG.

Obowiązek świadczenia całodobowej opieki zdrowotnej w całej Polsce przejmują szpitale. W przypadku mieszkańców wschodniej części powiatu olkuskiego będzie nim Nowy Szpital w Olkuszu. Podróż na „całodobówkę” ulegnie więc znacznemu wydłużeniu. Dla przykładu do olkuskiej lecznicy z Jeżówki (Gmina Wolbrom) jest 33 km, ze Strzegowej (Gmina Wolbrom) 27 km, z Wierzchowiska (Gmina Wolbrom) 25 km, z Lgoty Wielkiej (Gmina Wolbrom) 29 km, z Imbramowic (Gmina Trzyciąż) 30 km, z Glanowa (Gmina Trzyciąż) 26 km, z Gruszawy (Gmina Gołcza) 33 km, z Łan Wielkich (Gmina Żarnowiec) 40 km, z Dzwonowic (Gmina Pilica) 30 km, z Tczycy (Gmina Charsznica) 34 km. W rzeczywistości jednak, podane odległości stają się jeszcze większe, gdy przychodzi ratować ludzkie życie. Dłuższy czas oczekiwania na pomoc medyczną bez wątpienia spowoduje wzrost liczby hospitalizacji oraz zwiększy ogólny koszt leczenia pacjentów stanowiących populację powiatu olkuskiego.

Z uwagi na specyfikę wschodnich rubieży powiatu olkuskiego, lekarze pracujący w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Wolbromiu, wykonują szerszą paletę usług zdrowotnych aniżeli wynikałoby to ze wspomnianego uprzednio kontraktu. Dla przykładu, kiedy karetka pogotowia podejmuje interwencję lub natrafi na trudne warunki drogowe (m.in. często i długo zamknięty przejazd kolejowy, skumulowany opad śniegu), lekarze świadomi istniejących utrudnień, wyjeżdżają do pacjenta, nierzadko udzielając pierwszej pomocy. Niejednokrotnie odnotowano sytuacje, w których lekarze wolbromskiej „całodobówki” musieli interweniować w zakładach pracy, zastępując lub wspomagając zespół Pogotowia Ratunkowego, gdy doszło do zdarzenia o dużej skali.

W samym 2016 roku, w ramach całodobowej opieki zdrowotnej w Wolbromiu udzielono blisko 10 tys. porad lekarskich i tyle samo porad pielęgniarskich. W stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia kilkadziesiąt razy wzywany był helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a kilkaset razy karetka Pogotowia Ratunkowego. Lekarze tutejszej „całodobówki” interweniowali przy zawałach serca, obrzękach płuc, stanach spastycznych oskrzeli, krwotokach oraz innych zagrażających życiu incydentach zdrowotnych.

Lekarze Centrum Medycznego WOL-MED w Wolbromiu szacują, że czas oczekiwania na pomoc medyczną w ramach „całodobówki” wydłuży się dla ich dotychczasowych pacjentów o około 30 min w sezonie letnim i 45 min, gdy wystąpią przymrozki. Zważywszy jednak na aktualne kolejki na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Nowym Szpitalu w Olkuszu oraz na olkuskim SOR, czas oczekiwania na pomoc medyczną może wydłużyć się o dodatkowe cenne minuty lub godziny.

Sprzeciw mieszkańców

Z chwilą, kiedy mieszkańcy Gminy Wolbrom, Gminy Trzyciąż oraz miejscowości ościennych dowiedzieli się o zamiarze odebrania im całodobowej opieki zdrowotnej zaczęli zbierać podpisy pod apelem do Ministra Zdrowia oraz władz Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie o wycofanie się z decyzji znacząco zmniejszającej ich poczucie bezpieczeństwa. Po zaledwie trzech dniach na liście sprzeciwu podpisanych było już ponad 2 tys. osób. Podpis do około połowy września br. można złożyć na listach dostępnych w okienkach rejestracji wszystkich przychodni Centrum Medycznego WOL-MED, u sołtysów, w sklepach oplakatowanych stosownym komunikatem, a także elektronicznie wchodząc na stronę internetową: www.podpisz.to

Mieszkańcy broniąc swojej „całodobówki” nie przebierają w słowach. Najbardziej rozgoryczone wydają się być osoby starsze oraz matki. Komentarze zamieszczone pod komunikatem o likwidacji całodobowej opieki zdrowotnej w Wolbromiu opublikowanym 23 sierpnia br. na facebook’owym profilu Centrum Medycznego WOL-MED mówią same za siebie…

- „Dawać mi tu tego mądrale Ministra Zdrowia. Co ty k**** wymyśliłeś? Gdyby nie całonocna opieka w Wolbromiu to moja córka by się udusiła przez zapalenie krtani!”

- „Chyba ich p*******. Dla przykładu czas oczekiwania na pomoc dzisiaj w Olkuszu, gdzie nie było pacjentów, z mężem czekaliśmy na pomoc 3 godziny!”

- „Już to widzę, starszą osobę lub dziecko czekających pół albo nawet całą noc w szpitalu na udzielenie pomocy. Jeszcze nie daj Bóg, jakby nie mieli się czym do niego dostać!”

- „Byłoby bardzo niefajnie jakby zlikwidowano dyżur nocny. Sama często korzystałam i zawsze dostałam pomoc. Lekarze i panie pielęgniarki zawsze uśmiechnięci, sympatyczni. W przeciwności do SOR Olkusz, kolejki itd.”

- „Jak mam jechać do Olkusza do szpitala to wolę sam się dobić na miejscu. Dziękuję tyle w temacie…”.

Sprawa przesądzona?

Trudno przewidzieć czy gremialny i jednogłośny sprzeciw mieszkańców wschodniej części powiatu olkuskiego, wsparty przez Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika, Wójta Gminy Trzyciąż Romana Żelaznego oraz dyrekcję SP ZOZ Trzyciąż zostanie poważnie potraktowany przez urzędników Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Jeżeli instytucje te pozostaną obojętne na apel mieszkańców, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dziesiątek innych miejscowości w Polsce, to najrozsądniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby przekazanie wykonywania świadczeń z zakresu całodobowej opieki zdrowotnej na zasadzie podwykonawstwa z Olkusza do Wolbromia. Obecnie nie wiadomo jednak, czy pozwolą na to nowe przepisy prawa, ustanowione wdrażaną reformą systemu ochrony zdrowia.

Należy więc przyjąć, że 30 września 2017 roku będzie ostatnim dniem, w którym w budynku przy ul. Skalskiej 22 w Wolbromiu będzie świadczona nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Tomasz Bargieł

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: