Bezrobocie spada, w olkuskim nadal wysokie

W ubiegłym roku bezrobocie w Małopolsce spadło do poziomu, który nie był notowany od ponad dwóch dekad. Małopolska jest jednym z województw, w którym poziom bezrobocia należy do najniższych w skali całego kraju. Pod koniec ubiegłego roku byliśmy trzecim regionem z najniższą stopą bezrobocia. Do tego poziom bezrobocia – który pod koniec ubiegłego roku wyniósł 6,7 proc. – jest o 1,5 proc. niższy niż średnia dla całego kraju. Lepiej jest tylko w Wielkopolskce – 5 proc. i na Śląsku – 6,6 proc.

bezrobocie 625

Pod koniec 2016 r. w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych było 96 531 bezrobotnych. Przypomnijmy, że rok wcześniej ich liczba wynosiła o ponad 23 tys. osób więcej, czyli 119 601. Dane z początkowego okresu 2017 r. pokazują, że bezrobocie w Małopolsce wciąż maleje. Na koniec kwietnia tego roku wyniosło 6,2 proc.

Jednak poziom bezrobocia w naszym województwie jest zróżnicowany: w Krakowie wynosi 3,6 proc., na drugim biegunie, czyli w powiecie dąbrowskim jest niemal czterokrotnie większe i wynosi 13,9 proc. Na ziemi olkuskim ów wskaźnik zatrzymał się na granicy 9 proc., co plasuje nasz region wśród powiatów o nadal znaczącym odsetku ludzi pozbawionych zatrudnienia. Gorsza sytuacja jest w sąsiednim powiecie chrzanowskim – 10,5 proc., znacząco lepsza w miechowskim, wynosząca 6,6 proc. i krakowskim ziemskim 5,8 proc.

W ubiegłym roku w całej Małopolsce wzrosła liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Największy wzrost (o 3,3 proc.) miał miejsce w stolicy regionu – Krakowie oraz w podregionie krakowskim (o 1,9 proc.).

Przedsiębiorstw przybywa przede wszystkim w sektorze usług biznesowych – m.in. w działalności naukowej i technicznej, informacji i komunikacji, obsłudze rynku nieruchomości – łącznie o 2 tys. podmiotów w ciągu roku. Tym samym sektor usług biznesowych pod względem liczby podmiotów zaczyna zbliżać się do największej dotychczas w Małopolsce branży, czyli branży handlowej. Z kolei największy spadek liczby przedsiębiorstw notuje się w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (spadek o 2,3 proc.). Nieznacznie ubyło także podmiotów zajmujących się handlem oraz rolnictwem.

Prognozy wskazują, że w 2017 r. w Polsce przyspieszy wzrost gospodarczy. Wyniesie 3,7 proc. w porównaniu z 2,8 proc. w ubiegłym roku. Optymistyczne są także prognozy dotyczące bezrobocia. W Małopolsce sytuacja będzie się poprawiać. Przyjmując, że stopa bezrobocia na koniec bieżącego roku powinna wynieść 6,5 proc., czyli o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Oby także w olkuskim ów spadek był znaczący.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: