Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Majątek leży sobie na trawie...

Wszystkie łóżka w szpitalu w Olkuszu zostały już wymienione, a w najbliższych tygodniach ruszy budowa nowego budynku szpitalnego oddziału ratunkowego – głosi komunikat Grupa Nowy Szpital Holding S.A. z 30 maja br. „Rozpoczęcie największej tegorocznej inwestycji w szpitalu oraz zakończona właśnie wymiana łóżek dla pacjentów, były tematem wczorajszego spotkania starosty olkuskiego Pawła Piasnego, prezesa Grupy Nowy Szpital Holding S.A., Marcina Szulwińskiego i zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu.” Optymistycznym informacjom towarzyszy jednak widok niepotrzebnych nikomu łóżek zalegających teren lecznicy. Proza życia, uchwycona na fotografii prezentowanej poniżej, dziwi. Dlaczego tak się dzieje? W dyrekcji szpitala dowiadujemy się, że właściciel – Powiat Olkuski - nie zezwala na ich utylizację.

Majątek szpitala

O wyjaśnienie w sprawie zwróciłem się do Starosty Olkuskiego Pawła Piasnego:

- Powiat zawarł z dzierżawcą szpitala, spółką Nowy Szpital, dwie umowy. Najogólniej rzecz ujmując jedna dotyczy obiektów szpitalnych, druga wyposażenia medycznego placówki. Władze Powiatu Olkuskiego niejednokrotnie wcześniej wydawały spółce NS zgody na złomowanie zbędnego sprzętu, zastępowanego nowym. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie to w nieodległej przyszłości stare wyposażenie zniknie zupełnie i wówczas zniknie również podstawa do naliczania czynszu, a co za tym idzie zawarta wcześniej jedna z dwóch umów dzierżawnych straci racjonalne podstawy. 

Dlatego wystąpiłem do zarządu spółki Grupa Nowy Szpital w Szczecinie z wnioskiem o uporządkowanie wiążących nas porozumień. Chodzi o to, aby wszystkie wymienione majętności powiatu olkuskiego: ruchomości i nieruchomości zawrzeć w jednej stawce czynszu, którą co miesiąc płaci GNS.

Stare łózka na szpitalnej działce zagracają przestrzeń, psują image instytucji. Po co więc zwlekać ze zgodą na ich zezłomowanie?

- Czekamy z wydaniem zgody  na złomowanie łóżek, gdyż dbamy o majątek powiatu, o finanse, o czynsz.

W jaki sposób, skoro stare łóżka zastąpiono nowymi, lepszymi, adekwatnymi do potrzeb pacjentów. Przecież w domu, jak się kupi nowe meble, to stare idą na złom…

- Niby tak, ale! Rzecz wygląda następująco: stare łóżka należą w 100 procentach do powiatu, nowe natomiast zakupiła Spółka NS, czyli udział powiatu w nowym majątku wynosi tylko 30 proc., dokładnie tyle, ile w spółce NS. Dodatkowo nie jest to już majątek, którym powiat może swobodnie dysponować. W tym leży problem. Starosta zobowiązany jest do dbałości o mienie powiatu.  

Ale ten widok…

- Przyznaje, łóżka szpecą. Doskonale to rozumiem, ale jak powiedziałem wcześniej, czekam na kompleksowe rozwiązanie problemu. Mam nadzieję, że niebawem to nastąpi. Tym samym uwolnimy się od drobnych problemów. Przed spółką Nowy Szpital wielkie inwestycyjne wyzwania, które należy przedsięwziąć. Na tym należy się teraz skupić.

Dziękuje za informacje.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: