… żeby dwoje chciało naraz!

Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz” pisał Tadeusz Boy-Żeleński w „Słówkach”. A co się dzieje, kiedy nie chcą? Wówczas klops, czyli właśnie ambaras. Przykładem problemy drogowe Olkusza i okolic.

dworska niesulowice

Ponad 5,5 miliona złotych przeznaczy Gmina Olkusz na przebudowę lub remonty przeszło 80 kilometrów dróg gminnych. Podobnie jak w poprzednim roku, dofinansuje również prace prowadzone na drogach powiatowych” – czytamy w komunikacie rzecznika prasowego UMiG w Srebrnym Grodzie. - Dla mieszkańców nie jest ważne, która droga jest administrowana przez jaki samorząd – tłumaczy burmistrz Roman Piaśnik. - Dla nich najistotniejsze jest, aby poruszając się na terenie swojej gminy, mogli korzystać z dróg w przyzwoitym stanie technicznym.” W 2016 roku Gmina Olkusz wsparła prace remontowe na drogach powiatowych kwotą 350 tys. zł.

Z deklaracji burmistrza Piaśnika wynika, że w nadchodzących latach wsparcie finansowe zostanie przekazane na prace przy drogach powiatowych w Żuradzie, Osieku, Witeradowie, Pazurku, Bogucinie Małym, Zimnodole, Zawadzie i na odcinku Kosmolów-Zederman.

I tu właśnie zaczyna się ów ambaras. Bowiem zdarza się nierzadko, że plany Powiatu nie odpowiadają oczekiwaniom ludzi. -Taki przypadek zaistniał obecnie w Żuradzie, której mieszkańcy chcą kontynuacji budowy chodników przy remizie OSP oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej od ronda w Olkuszu do skrzyżowania z drogą powiatową przy kapliczce – tłumaczy  Roman Piaśnik. - Wbrew jasno wyrażanych opiniom starosta zapowiada inny zakres inwestycji realizowanej w bliżej nieokreślonym terminie.

Czego oczekują mieszkańcy? Co robić wcześniej, co później? Oto dylematy warte rychłego rozstrzygnięcia. A te należy podejmować w konsensusie z mieszkańcami, codziennymi użytkownikami dróg i chodników oraz ich reprezentantami: przewodniczącymi osiedli, sołtysami, radnymi. Wszyscy oni wnoszą cenne uwagi na temat planowanych prac. W najbliższy weekend w Żuradzie, Pazurku i Osieku dojdzie do stosownych debaty mieszkańców, którzy wyrażą swoje przemyślenia o drogowych potrzebach i oczekiwaniach.  Warto się wsłuchać w ten głos.    

W roku bieżacym Rada Miejska w Olkuszu zadecydowała o przekazaniu Powiatowi Olkuskiemu pomocy finansowej w wysokości ponad 150 tys. zł na wykonanie chodników w Zimnodole oraz przy ul. Długiej w Olkuszu. Na zaplanowaną w maju sesję Rady przygotowywane są kolejne projekty uchwał dotyczących przekazania środków na inwestycje przy drogach powiatowych. Na które przedsięwzięcia – rozstrzygnięcie zapadnie po społecznych konsultacjach. 

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: