Strajk i referendum!

W piątek, 31 marca br., szkoły i placówki pedagogiczne w Polsce zastrajkują. Nauczyciele bronić będą, przed nieodpowiedzialnymi decyzjami rządzących, swoich miejsc pracy oraz wysokiej jakości kształcenia. Część placówek powiatu olkuskiego również włączyła się do akcji protestacyjnej organizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

strajk szkolny

O szczegółach protestów opowiada prezes Oddziału ZNP w Olkuszu Marek Krzykawski:

- Decyzja o powstrzymaniu się od pracy zapadła 7 marca br. W przyjętej tego dnia uchwale Zarząd Główny ZNP postanowił „wyznaczyć dzień 31 marca, jako datę strajku we wszystkich szkołach i placówkach, w których na przeprowadzenie strajku uzyskano zgodę pracowników". Strajkujące szkoły i przedszkola zostaną oflagowane, oklejone informacyjnymi afiszami oraz wyposażone w ulotki informacyjne z przesłaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza do pracowników oświaty oraz przesłaniem organizacji reprezentujących rodziców skierowanym do nauczycieli.  

Dlaczego strajk?

-Bo wyczerpaliśmy wszystkie inne środki perswazji i protestu. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem zawodowym i obywatelskim. Reforma edukacji minister Anny Zalewskiej funduje: uczniom i rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkolnej administracji i obsługi, dyrektorom i organom prowadzącym - pięcioletni chaos, skutkujący pogorszeniem warunków nauki i pracy. Wspierają nas samorządowcy, którzy z przerażeniem patrzą na koszty finansowe i społeczne PiS-owskiej reformy.

Jak przebiegać będzie akcja protestacyjna?

- Strajk będzie całodzienny. Nauczyciele, którzy wezmą w nim udział, przyjdą do szkół i przedszkoli, ale wstrzymają się od pracy. Dzieciom przybyłym na zajęcia zostanie zapewniona opieka.

Które placówki ziemi olkuskiej przystąpiły do akcji?  

- Te, które zdecydowały o akcji protestacyjnych w referendach. W olkuskim biurze ZNP zbieramy informacje pochodzące z poszczególnych kół Związku. Wynika z nich, że na terenie gmin Bolesław i Bukowno do akcji przystąpi pięć placówek z jedenastu istniejących, w gminie Klucze strajkować będą trzy jednostki z jedenastu, w Olkuszu osiem z trzydziestu sześciu, w Wolbromiu pięć z jedenastu.

O co walczycie?

- O naszą przyszłość, o miejsca pracy, o podwyższenie statusu zawodowego, o utrzymanie warunków pracy, o zarobki. W ciągu pięciu lat reforma edukacji może spowodować zwolnienia, dlatego żądamy niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy do 2022 roku. Obawiamy się o nasze wynagrodzenia, ponieważ ministerstwo edukacji proponuje likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków. Być może czeka nas obniżka płac.

Przecież Pani minister zapowiedziała podwyżki!

- Od 20 do 40 zł – o tyle ma ostatecznie wzrosnąć minimalne wynagrodzenie brutto nauczycieli i ani złotówki więcej. Resort Anny Zalewskiej kończy prace nad rozporządzeniem dotyczącym wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2017 roku. Waloryzacja nauczycielskich wynagrodzeń ma sięgnąć 1,3 proc.

Waszymi sprzymierzeńcami są rodzice.

- Zorganizowane środowiska opiekunów wystosowały list do nauczycieli. Pełno w nim słów refleksji nad systemem kształcenia, krytyki pochopnych i nieprzemyślanych zmian, protestów wynikłych z pominięcia faktycznego dialogu. „Zdajemy sobie sprawę – czytamy w przesłaniu do nauczycieli - że tylko wspólne działanie rodziców i środowiska nauczycielskiego może doprowadzić do zatrzymania reformy edukacji. Bądźmy więc razem 31 marca i pokażmy wszystkim, że jesteśmy zjednoczeni.”

Jednodniowa akcja strajkowa przeminie. Co dalej?

- Nie ustępujemy. Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął inicjatywą przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku. Związkowe działania popiera wielu rodziców, organizacje społeczne oraz środowiska polityczne – wszyscy ci, którym dobro polskiej edukacji jest szczególnie bliskie. Pod wnioskiem mogą podpisywać się dorośli obywatele posiadający prawa wyborcze. Ich liczba musi pokazać moc, której rządzący będą się bali zlekceważyć.

- Dziękuje za informacje.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: