Kobiet w polityce wciąż mało…

Periodyk samorządowy „Wspólnota” opublikował ranking „KOBIETY SAMORZĄDU”. Autorzy badania stwierdzają, że wprawdzie pań w organach stanowiących i wykonawczych samorządów stopniowo przybywa, jednak nadal stanowią one tylko nieznaczny odsetek zasiadających w sejmikach wojewódzkich, radach powiatów i gmin. Po wyborach w 1990 roku ich odsetek w gminach wiejskich ledwie przekraczał 9 proc., po 2014 roku był już niemal trzykrotnie wyższy.

635489734936814381

Zestawienia rankingowe „Wspólnoty” biorą pod uwagę zarówno składy rad samorządowych, jak i władz wykonawczych. Do wyliczenia wskaźnika zastosowano następującą metodologię: w przypadku gmin płeć wójta lub burmistrza oraz udział kobiet w radzie gminy i obu czynnikom przypisano tę samą wagę. W przypadku powiatów i województw algorytm bierze pod uwagę cztery zmienne: płeć starosty (marszałka) – 30 proc., udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu – 20 proc., udział kobiet wśród radnych – 40 proc., płeć przewodniczącego rady powiatu (sejmiku) –10 proc.

Jak w tym zestawie prezentują się samorządy ziemi olkuskiej. Odpowiedź brzmi – tak sobie, czyli nie jest najgorzej, choć wypadałoby, aby wpływy pań na decyzje samorządowej władzy zwiększać. Widomo bowiem, że kobiety łagodzą obyczaje.

W klasyfikacji wojewódzkiej najwyższy wskaźnik kobiet w sejmikach i zarządach osiągnęła Lubelszczyzna - 44,33, następnie Mazowsze - 26,47 i Wielkopolska - 25,26. Ósmą pozycję dzierży Małopolska - 18,21, kolejną lokatę zajmuje Śląsk - 16,56. Wskaźnik ten dla naszego powiatu jest znacznie gorszy i kształtuje się na poziomie zero, gdyż w Sejmiku Małopolski ziemie olkuską reprezentuje jedynie trzech mężczyzn.

Wśród 314 powiatów w Polsce olkuskie zostało sklasyfikowane na 49 miejscu. Nasz powiat osiągnął wskaźniki 19,45. Wygrał olsztyński - 74,00, przed kędzierzyńsko-kozielskim - 66,57 i krapkowickim 61,89.

Olkuskie, ze wskaźnikiem 19,45, okazało się liderem wśród powiatów Małopolskich. Kolejny powiat – krakowski – zajmuje 84 lokatę ze wskaźnikiem 16,28, trzeci bocheński sklasyfikowano na miejscu 109 z wynikiem 13,91. Kolejnym jest raczej bliżej do dołu rankingowej tabeli, niż do liderów.

Na samym dnie hierarchii znalazły się powiaty, w radach których kobiet nie uświadczysz. To jednostki w Janowie Lubelskim, Żaganiu, Namysłowie, Brzozowie, Busku-Zdroju, Staszowie i Rawiczu.

W kategorii miasta – poza miastami na prawach powiatów, czyli 66 największymi - sklasyfikowano 847 jednostek. Okazało się, że najbardziej kobiece rządy ma Frombork - 86,67 oraz Prochowice (pow. legnicki) i Złoty Stok (pow. ząbkowicki) wskaźnik po 80,00. Najbardziej „babskim” miastem małopolski jest zajmująca 21 lokatę Rabka Zdrój – 70. W górnych rejonach rankingu  – na pozycji 132 – plasuje się Bukowno wskaźnik 23,33

czym poprawia nieco zdominowany przez facetów obraz samorządowego władztwa na ziemi olkuskiej. Warto wiedzieć, że w 15-osobowej Radzie Bukowna zasiada siedem pań.

Dwie kolejne miejskie j.s.t. ziemi olkuskiej są już opanowane głównie przez mężczyzn. Miejsce 682 zajmuje Wolbrom - 7,50 (trzy panie na 19 radnych); Olkusz jest 696 ze wskaźnikiem 7,14 (trzy kobiety w 21-osobowej Radzie).

Natomiast władze pozbawione w 100 procentach płci pięknej zafundowały sobie społeczności: Środy Śląskiej, Bełżca, Babimostu (pow. zielonogórski), Sulejowa (pow. piotrkowski), Iwonicza-Zdrój (pow. krośnieński), Wysokiego Mazowieckiego, Kostrzyna, Wronek i Nakła.

Ranking gmin wiejskich otwiera Dmosin (pow. brzeziński). Wskaźnik feminizacji na poziomie 83,33 uzmysławia, że w owej gminie mężczyźni mają do powiedzenie niewiele, a może wcale. Mocne „babskie” rządy zafundowały sobie gminy: Lubanie (pow. włocławski), Stegna (pow. nowodworsk), Sadowie (pow. opatowski), Piecki (pow. mrągowski) i Kołbaskowo (pow. policki) wszystkie ze wskaźnikiem 80,00. Wśród 1565 gmin wiejskich jest 170 takich, gdzie wskaźnik ten przekracza 50 proc.

Nie wszędzie jest tak feministycznie. Ze statystyk wynika, że aż 31 - czyli około 2 proc., nie posiada żadnej radnej w swoim gronie. W tej klasyfikacji przewodzą województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie i świętokrzyskie

Wśród gmin powiatu olkuskiego 408 miejsce zajmuje Bolesław – wskaźnik 20,00. Wysoki ranking jest zasługą obecności 15-osobowym gremium stanowiącym sześciu pań.. Klucze sklasyfikowano na pozycji nr 1080 Klucze - 10,00 (trzy na 15-radnych), ranking Trzyciąża wynosi 1312 ze wskaźnikiem 6,67, co oznacza, że wśród 15 radnych są ledwie dwie kobiety. Niewiele, ale zawsze coś. 

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: