Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Historia pewnej mediacji

17 czerwca br. do kancelarii Rady Miejskiej w Olkuszu wpłynęło pismo zaadresowane do przewodniczącego uchwałodawczego gremium oraz rajców „Srebrnego Grodu”. Autor – starosta olkuski Paweł Piasny – powody wysłania listu streścił w następujących słowach: „W świetle ostatnich wydarzeń dotyczących relacji pomiędzy gminami naszego powiatu, postanowiłem zaangażować się w rozmowy z włodarzami gmin w celu wypracowania kompromisu, który pozwoliłby na wyciszenie emocji i zagwarantowanie spokojnej pracy w przyszłości”.

Starosta wcielił się w rolę mediatora i przedstawił olkuskim radnym wypracowany z szefami gmin kompromis, który dotyczył przyszłości Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Z pisma wynika, że wójtowie Bolesławia i Klucz oraz burmistrz Bukowna proponują władzom Olkusza: przeprowadzenie analizy zatrudnienia i racjonalizację etatyzacji, solidarnego ponoszenia w przyszłości kosztów utrzymania personelu ZKG „KM”, wejście Powiatu Olkuskiego do Związku w celu uzyskania refundacji zniżek dla osób uprawnionych, wprowadzenie zmian w statucie organizacji, rozliczania wozokilemetrów w taki sposób, by każda z gmin ponosiła solidarnie koszty przejazdów po swoim terenie.

Argument przetargowy, wzmacniający powyższe propozycje starosta olkuski przedstawił w pkt. 2. Dotyczył wniosku „Wzrost atrakcyjności gospodarczej Gminy poprzez rozwój infrastruktury turystycznej w obrębie ruin zamku w Rabsztynie”, który gmina Olkusz złożyła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, poddziałanie 6.3.1. Paweł Piasny napisał: „mimo bardzo małej puli środków pieniężnych jest szansa, by gmina Olkusz uzyskała ponad 1 mln zł na ten cel”. Na zakończenie omawianej epistoły starosta Piasny podzielił się swoimi refleksjami z radnymi Olkusza: na temat „uprawiania polityki na pewnym poziomie” i poprosił „o chwilę zadumy”.

Po kilku dniach do olkuskiego starostwa trafiło oświadczenie podpisane przez 13 radnych Rady Miejskiej. Napisali, iż wspierają w całej rozciągłości inicjatywy starosty Piasnego, szczególnie te dotyczące statutu Związku. Uważają ponadto, że przewodniczącego ZKG „KM” winny wskazywać władze gminy Olkusz z uwagi na dominujący wkład jednostki w działalność Związku. Na koniec poparli – co oczywiste – stanowisko starosty w sprawie środków na kontynuacje prac na zamku w Rabsztynie.

Kilka dni temu, 6 lipca br., w Wadowicach odbyło się VI Forum Subregionu Małopolski Zachodniej. Dyskutowano nad projektami dotyczącymi trzech sektorów: rozwoju lokalnych zasobów subregionów, lokalnych tras turystycznych i gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Przegłosowano uchwałę w sprawie przyjęcia wykazu projektów SPR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, czyli zdecydowali o tym, komu wstępnie przyznać pieniądze. Projekt: zamek Rabsztyn, za sprawą olkuskich samorządowców gminnych i powiatowych, przepadł w głosowaniu. Tym samym „warunkowa” mediacja zakończyła się fiaskiem.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: