Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Jeździec. Nowy zawód w olkuskim!

Sejmik Województwa Małopolskiego 25 kwietnia 2016 br. udzielił Powiatowi Olkuskiemu dotacji celowej – 50 tys. zł. - na działania związane z inicjatywą uruchomienia zawodu jeździec. Nowy kierunek kształcenia, w trzyletnim cyklu, został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w 2015 roku.

Z uzasadnienia Uchwały dowiadujemy się, że: „Inicjatywę uruchomienia kształcenia w nowym zawodzie podjęły Powiaty Olkuski i Suski (…) w funkcjonujących szkołach zawodowych: w Wolbromiu i Jordanowie (…).

soska

Dlaczego radnemu Jackowi Sosce tak bardzo zależało na utworzeniu zawodu jeździec?

 

50-tysięczna dotacja Sejmiku Małopolski dla uruchomienia nowego kierunku kształcenia wzbudziła niemałe zainteresowanie oraz zaambarasowanie. Toteż zwróciliśmy się do starosty olkuskiego Pawła Piasnego – reprezentującego beneficjenta wojewódzkiej dotacji oraz organ prowadzący czyli Zespół Szkół w Wolbromiu o przybliżenie tematu. Zadaliśmy następujące pytania:

Kto jest autorem inicjatywy stworzenia nowego kierunku kształcenia w zawodzie jeździec w Zespole Szkół w Wolbromiu?

Kiedy nowy kierunek kształcenia zostanie uruchomiony?

W jaki sposób będzie prowadzona akcja naborowa?

Czy ZS w Wolbromiu dysponuje odpowiednią kadrą dydaktyczną do prowadzenia nowego, specjalistycznego kierunku kształcenia młodzieży?

Czy i gdzie znajduje się baza dla prowadzenia zajęć praktycznych w procesie edukacyjnym w zawodzie jeździec?

Kto udostępni konie?

Kto konkretnie był inicjatorem wniosku o udzielenie Powiatowi Olkuskiemu dotacji celowej na działania związane z inicjatywą uruchomienia zawodu jeździec?

W jaki sposób Zarząd Powiatu w Olkuszu zamierza wykorzystać środki z dotacji pochodzącej w Województwa Małopolskiego?

Na powyższy zestaw pytań otrzymaliśmy szybką odpowiedź. Starosta Paweł Piasny napisał: „Wszystkie zadane przez Pana pytania powinny zostać skierowane do dyrekcji ZS w Wolbromiu, bowiem to nie powiat, a tym bardziej Starosta jest odpowiedzialny za placówkę oświatową, lecz dyrekcja szkoły, której zadaniem jest takie prowadzenie jednostki, by osiągać jak najlepsze wyniki w nauczaniu, czy zabezpieczać odpowiednią szkolną infrastrukturę.

Powiat jako organ prowadzący placówki oświatowe ma swoje prawa i obowiązki w tym zakresie. Zarząd Powiatu po wniosku dyrekcji ZS w Wolbromiu, przychylnie ustosunkował się do uruchomienia nowych kierunków nauczania w tym zawodu jeźdźca. Cała organizacja i przygotowanie znajduje się w kompetencjach dyrekcji szkoły, wnioskodawcy uruchomienia tego kierunku kształcenia.”

Postąpiliśmy zgodnie z sugestią starosty Piasnego i poprosiliśmy o wyjaśnienie kwestii nowego kierunku kształcenia w zawodzie jeździec dyrektora ZS w Wolbromiu Krzysztofa Osmendy, któremu przesłaliśmy identyczny zestaw pytań co staroście. Po kilku dniach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź: „Beneficjentem dotacji opiewającej na kwotę i 50 tys. zł jest Powiat Olkuski, proszę o pytania do Zarządu Powiatu Olkuskiego oraz Starosty Powiatu Olkuskiego.”

Nie znajdując przyczyn lakoniczności powyższych odpowiedzi zaczęliśmy dociekania na własną rękę. Trudno nie było. Ze strony internetowej www.zswolbrom.pl dowiedzieliśmy się, że „ZS w Wolbromiu uzyskał zgodę Zarządu Powiatu w Olkuszu na ustalenie zawodu jeździec, w którym będzie kształcić Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Wolbromiu już w dniu 20 stycznia 2016 r.” i że to „Zarząd Powiatu zwrócił się do Zarządu Województwa Małopolskiego z wnioskiem o udzielenie pomocy finansowej na uruchomienie kształcenia w zawodzie jeździec.”

ZS Wolbrom informowała również, że „W dniach 17-19 marca nasza szkoła brała udział jako wystawca w Targach Edukacyjnych – Festiwal Zawodów w Krakowie. (…) Oferta Zasadniczej Szkoły Zawodowej w klasie wielozawodowej jest bardzo bogata i obejmuje kilkanaście najpopularniejszych zawodów. Do grupy tych zawodów od września 2016 dołączy nowy zawód – jeździec. (…) Praktyki w tym zawodzie uczniowie będą mogli odbywać w stadninach i u hodowców koni.”

W trakcie dni otwartych ZS w Wolbromiu, 21 marca br., z udziałem uczniów gimnazjów gmin: Wolbrom, Trzyciąż i Żarnowiec informowano o planowanym otwarciu innowacyjnej klasy w zawodzie jeździec. Z notatki dowiedzieliśmy się, że inicjatorem przedsięwzięcia jest radny wojewódzki i hodowca koni Jacek Soska. Ot, i wszystko jasne, czyli… jeździec dotowany.

 

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: