Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Partyzancka noc w Wolbromiu

W piątkowy wieczór 29 września po wolbromskim rynku rozniósł się stukot partyzanckich butów i huk wystrzałów. Na oczach setek widzów, w ramach widowiska historycznego „Akcja na Wolbrom 1944”, odtworzony został jeden z najbardziej brawurowych wypadów Armii Krajowej na ziemi olkuskiej.

Akcja na Wolbrom

W nocy 25/26 lipca 1944 r. połączone siły oddziału partyzanckiego "Surowiec" oraz wolbromskiego plutonu dywersyjnego pod dowództwem Gerarda Woźnicy "Hardego" (1917-1981) opanowały Wolbrom. Żołnierze AK opróżnili niemieckie magazyny i wycofali się bez strat własnych. Akcja powiodła się mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej okupanta – niemieckie jednostki zabarykadowały się w swoich kwaterach opuszczając je dopiero rano, po nadejściu posiłków. Jedynie posterunek w rynku stawił partyzantom opór. To właśnie ten epizod akcji został zrekonstruowany.

W widowisku wzięło udział około 50 rekonstruktorów z całego regionu, zabytkowe pojazdy, konie, a całości obrazu dopełniała okupacyjna scenografia. Po wprowadzeniu w wojenne realia dzięki scenom rodzajowym i komentarzu narratora rozpoczęła się właściwa akcja - partyzanci „Hardego” rozbiegli się na wyznaczone pozycje. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi do niemieckiego posterunku rozpoczęła się ostra wymiana ognia. Serie z broni maszynowej przecięły rynek. W trakcie przerwy w boju i próbie negocjowania przez „Hardego” poddania się przez Niemców na rynek wjechała niemiecka odsiecz. Samochód z gestapowcami został rozbity, a partyzanci granatami uciszyli ostatecznie nieprzyjacielską placówkę i opróżnili niemieckie magazyny. Za wypełnionymi zdobycznym zaopatrzeniem furmankami odskok rozpoczęły kolejne sekcje żołnierzy AK – wystrzelona raca była sygnałem, że akcja została zakończona. Na koniec na rynek defiladowo weszły grupy biorące udział w widowisku – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1. PSP AK ze Słopnic, SRH Jodła z kielecczyzny, SRH Wrzesień ’39 z Krakowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza, SRH im. 16 Pułku Piechoty z Tarnowa, Światowy Związek Żołnierzy AK w Nowym Targu i jego Sekcja Młodzieżowa oraz Światowy Związek Żołnierzy AK z Olkusza.

„To dla nas wielki dzień. Moi świętej pamięci koledzy z konspiracji mówili mi: <<Kiedy nas zabraknie, opowiedz ludziom jak to wyglądało>>. A wy to wszystko pokazaliście” – mówił po widowisku do rekonstruktorów wzruszony por. Brunon Piekarski „Babinicz” z Wolbromia. Wśród widzów byli również uczestnicy 31. Rajdu Szlakiem Walk Oddziału „Hardego”, przy okazji którego odbyła się inscenizacja. „Świetna inicjatywa, czekamy na następną” – komentowali na gorąco uczniowie biorący udział w Rajdzie.

Widowisko zorganizowali Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, PTTK Oddział Olkusz oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Projekt dofinansowany został ze środków Programu FIO Małopolska Lokalnie, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków.

Zdj. Paweł Kałwa, Stanisław Dudek

Konrad Kulig

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: