Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa

Wiele wskazuje na to, że już niedługo rabsztyńska warownia przejdzie kolejną metamorfozę. Wszystko za sprawą projektu „Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa”, na realizację którego Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie. Zadanie obejmuje budowę nowego mostu oraz organizację placu zabaw wraz z małą architekturą i leżakami plenerowymi. Całość będzie kosztowała 312 tys. zł. Blisko 200 tys. zł pochodzić będzie z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.

podpisanie umow

Wniosek o dofinansowanie prac wokół zamku w Rabsztynie został złożony na początku roku w ramach konkursu prowadzonego przez LGD „Nad Białą Przemszą”. Przede wszystkim planowana jest rozbiórka mostu, który jest w złym stanie technicznym. Zostanie on zastąpiony nowym, co wyceniono na ponad 248 tys. zł. W pobliżu zostanie urządzony plac zabaw z małą architekturą – ławkami, koszami na śmieci, stojakiem rowerowym. Gmina Olkusz zaplanowała na ten cel 45 tys. zł. Pojawią się także leżaki, których zakup będzie kosztował 3 tys. zł. Uwzględniono również pozostałe koszty związane z pełnieniem nadzoru archeologicznego, autorskiego i inwestorskiego.

Zdaję sobie sprawę z potencjału turystycznego zamku w Rabsztynie, choć nie tylko, bowiem jego najbliższe otoczenie również jest niezwykle urokliwe. Chciałbym, by mieszkańcy i turyści przyjeżdżali na wzgórze rabsztyńskie na dłuższe wycieczki. Perspektywa odpoczynku w pięknej scenerii oraz w ciszy może systematycznie kusić nawet tych, którzy samą warownię znają doskonale. Jestem przekonany, że nasze starania przyniosą pożądany przez nas efekt – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Odwiedzający wzgórze zamkowe, głównie rodziny z dziećmi, zgłaszali potrzeby dotyczące braku miejsca zabaw dla dzieci, a także w zakresie braku zorganizowanej przestrzeni umożliwiającej wypoczynek plenerowy – wszystko to znajdzie rozwiązanie poprzez organizację placu zabaw i uruchomienie bezpłatnej wypożyczalni leżaków plenerowych. Infrastruktura powstała w ramach projektu będzie ogólnodostępna i niekomercyjna.

Umowę na dofinansowanie prac burmistrz Roman Piaśnik podpisał w czwartek 28 września. Zgodnie z jej zapisami Gmina Olkusz otrzyma dokładnie 198 tys. 675 złotych i zobowiązuje się do zakończenia zadania w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy.

- Inwestycję będziemy chcieli skończyć znacznie wcześniej – być może w przyszłym roku – zapowiada włodarz Olkusza.

UMiG Olkusz

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: