Muzyka, malarstwo i taniec – dla Przyjaciół

Co prawda rok akademicki 2016/2017 w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku dobiegł końca, to jednak studenci-seniorzy jeszcze nie rozpoczęli wakacji. 25 czerwca w MOK-Centrum Kultury chór Renesans wystąpił z tradycyjnym już Koncertem dla Przyjaciół, a tego samego dnia pawilon przy ul. Szpitalnej 32 stał się równocześnie miejscem prezentacji wystawy podsumowującej dokonania Grupy Malarstwa OUTW.

taniec

Zanim wzrok nasz skierujemy na wystawę, wspomnijmy Koncert dla Przyjaciół. To wydarzenie, którym zakończenia kolejnych lat akademickich uświetnia chór Renesans Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, niewiele młodszy od obchodzącej właśnie 10-lecie ich Alma Mater. Zespół ten nie tylko występował na rozlicznych uroczystościach i rozrywkowych imprezach lokalnych, ale też odnosił sukcesy na przeglądach chórów uniwersytetów trzeciego wieku. Od kilku lat kieruje nim Dorota Stachowicz-Mączka.

Po powitaniu licznie przybyłej publiczności przez Michała Mączkę – kierownika Działu Artystycznego MOK, głos zabrały chórzystki: Zenona Krukowska i Jadwiga Knapik, pełniące tym razem również rolę konferansjerek. Nie tylko wprowadzały słuchaczy w kolejne utwory, ale też ciepłymi komentarzami tworzyły przyjazną atmosferę, jak na Koncert dla Przyjaciół przystało. Pierwszą część recitalu zdominowały utwory podniosłe, jak Per crucem, czy Ziemia ojczysta. Druga, po przerwie wypełnionej występami zaproszonych gości, miała lekki, obfitujący w znane przeboje charakter. W jej programie znalazły się m.in. piosenki: Serduszko puka w rytmie cza cza, Gdy mi ciebie zabraknie, Usta milczą dusza śpiewa.

Po części pierwszej najpierw talenty swe zaprezentowały wokalistki z Ogniska Muzycznego DodiArt: Zuzanna Głowacka i Martyna Krawczyk, wspierane przez swą pedagog Dorotę Stachowicz-Mączkę. Następna atrakcja tego popołudnia wprowadziła odmienny, bo taneczny akcent. Był nim tętniący energią pokaz studentek OUTW z zespołu ATRAM, trenujących pod kierunkiem Marty Rychwalskiej-Dębskiej. Na koniec drugiej części recitalu chór „Renesans” wykonał przebój Serce to najpiękniejsze słowo świata. Koncert przyjęty został owacyjnymi brawami, okrzykami: „Bis, bis!”, a Dorocie Stachowicz-Mączcę w dowód wdzięczności wręczono kosz kwiatów

Miniony rok akademicki był wyjątkowy również dla Grupy Malarstwa OUTW. Rozpoczął się plenerami w Ojcowie oraz Zamku Tenczyn w Rudnie. Grupa wzbogaciła się też o nowych studentów, obecnie liczy 15. doskonalących swe artystyczne talenty studentów-seniorów. Minione miesiące intensywnej pracy twórczej zaowocowały imponującymi sukcesami. Cztery wystawy w ciągu roku, to wynik bez wątpienia zasługujący na uznanie. Tym bardziej, że zmagali się z coraz trudniejszymi wyzwaniami: plenerowymi reminiscencjami, martwą naturą z wykorzystaniem anatomii, czy transformacją łowickiego stroju ludowego. Znakomicie poradzili sobie z nimi, a to dzięki pracowitości, nieustannie podnoszonym umiejętnościom warsztatowym oraz fachowej i życzliwej pomocy. Zajęcia dla Grupy Malarstwa OUTW od 10. lat prowadzi instruktor Klaudia Zub-Piechowicz. Studenci mieli także przyjemność pracować z Leszkiem Nadobnym oraz Zofią Rola-Wywioł.

Jubileuszowy, dziesiąty rok dla studentów-seniorów malarzy był niezwykłym również za sprawą wspomnianych już powyżej licznych prezentacji. Były to: wystawa „Barwy Jesieni” w MOK Olkusz, wystawa w Centrum Energetycznym w Sosnowcu, wystawa w Klubie Przyjaźń oraz wieńcząca rok twórczej działalności kolejna wystawa w MOK. Ponadto wybrane obrazy pokazane zostały na ekspozycji w MOK-Centrum Kultury w niedzielę, 25 czerwca, na czas Koncertu dla Przyjaciół.

A oto autorzy obrazów:

Zofia Własnowolska,

Urszula Stodulska,

Marianna Lewowska,

Grażyna Karcz,

Misia Bik,

Barbara Chojowska,

Maria Bień,

Maria Blicharczyk,

Krystyna Grabowska,

Małgorzata Pieczyrak,

Ewa Chwast,

Teresa Piaskowska,

Danuta Molenda,

Kamila Spyra,

Stanisław Marek

Jarosław Medyński

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: