na strone telefony poziom

 

Matecznik Tradycji

Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach podpisał z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu porozumienie o współpracy w zakresie organizacji i przeprowadzenia działań projektu pt.: Małopolska Szkoła Tradycji”.

klucze2

W ramach projektu w Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach powstanie Matecznik Tradycji - miejsce, w którym prowadzone będą warsztaty, tańca ludowego i rzemiosła. Każdy warsztat czerpać będzie z tradycji danego regionu, a uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny. W ramach Warsztatów Tańca Ludowego przewidziano zajęcia dla grup do 25 uczestników, które będą odbywać się jeden raz w tygodniu przez trzy godziny lekcyjne.

Fot. Urząd Gminy Klucze

Jerzy Nagawiecki

Miłość to Cyganka płocha

Po raz kolejny mieliśmy okazję przeżyć wspaniałą ucztę muzyczną dzięki wizycie Opery Śląskiej. 4 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zagościli soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Bassema Akiki z operą Carmen.

DSC 0041

Carmen powstała w latach 1873-75 na bazie noweli Prospera Mѐrimѐe pod tym samym tytułem. Prapremiera nie wróżyła jej sukcesów i światowej sławy trwającej przez wieki. Teraz jest to jedna z najczęściej wystawianych oper, a uwerturę, Habanerę i arię Torreadora potrafi zanucić chyba każdy.  

Operę wystawiono w oryginalnej wersji językowej. Nie tylko wspaniałe głosy artystów, ale ich doskonała gra aktorska, namiętność i iście hiszpańska energia, jaką kipi przedstawienie, zauroczyły publiczność. Tego wieczoru wszyscy przeżywali tragedię miłosną Micaёli, don Josego i Carmen oprawioną we  wspaniałą muzykę Georgesa Bizeta.

Anna Naworzyn-Sławińska w roli niewinnej, słodkiej Micaёli i Anna Borucka jako namiętna, dzika, uwodzicielska Carmen były doskonałe. Opętany fatalnym urokiem pięknej Cyganki don Jose, czyli Maciej Komandera, torreador – Adam Woźniak, Leokadia Duży – Frasquita, Roksana Wardenga – Mercedes, Cezary Biesiadecki – Zuniga, Hubert Miśka – Remendado, Kamil Zdebel – Dancairo,  Włodzimierz Skalski  – Morales i Janusz Wenz jako Lillas Pastia pozwolili nam zagościć w pięknej, skąpanej w południowym słońcu Sewilli. 

Żywiołowe owacje oddawały podziw i wdzięczność artystom, wyrażały też uznanie dla reżyserii i inscenizacji Wiesława Ochmana, kierownictwa muzycznego Tadeusza Serafina, scenografii Allana Rzepki, choreografii Jarosława Świtały, Anny Tarnowskiej za kierownictwo chóru i Olgi Kozimali-Kliś za kierownictwo baletu.

Każda wizyta Opery Śląskiej to dla olkuszan wielka przyjemność i nowa przygoda. A potem – oczekiwanie na to, co przyniesie melomanom kolejny rok... 

MOK Olkusz

Kino Zbyszek swojemu patronowi

3 listopada, w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu uczcił pamięć patrona swojego kina bezpłatnym seansem.

zbyszek c

Przed projekcją Piotr Skrzynecki przypomniał historię życia i krótkiej, przedwcześnie zakończonej tragiczną śmiercią, kariery legendarnego aktora powojennego pokolenia. Największą popularność przyniosła Zbigniewowi Cybulskiemu rola Maćka Chełmickiego w filmie „Popiół i diament”, reżyserowanym przez Andrzeja Wajdę. Film, oceniany jako jedna z najlepszych produkcji polskiej kinematografii, nominowany był do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Życie aktora, nonkonformisty łamiącego wszelkie konwenanse, specyficzny styl i charyzma, buntownicza natura, ciągły niepokój gnający go nie wiadomo dokąd, wreszcie przedwczesna, tragiczna śmierć, wykreowały go na idola ówczesnego młodego pokolenia. 

Sama historia naszego kina, czy raczej jego nazwy, sięga 1967 roku, kiedy to szesnastoletni uczniowie klasy X Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu: Janusz Gardeła, Grażyna Stach, Jacek Miarka i Bogdan Przybylski założyli Dyskusyjny Klub Filmowy.

Początkowo Halina Świerczek, ówczesna dyrektor Powiatowego Domu Kultury mieszczącego się przy ulicy Gęsiej, przygarnęła młodych wielbicieli filmu pod swój dach. DKF zyskiwał coraz więcej zwolenników i wreszcie na niedzielnych seansach pojawiał się tłum młodych widzów.

Od 1969 roku był to już prawdziwy DKF „Zbyszek”, zauważony w kraju, a w rok później Janusz Gardeła został wybrany do Krajowej Rady DKF-ów. Jednak wraz z rozpoczęciem studiów przez założycieli DKF-u w historii „Zbyszka” pojawiła się przerwa. Podjęta blisko 20 lat później próba reaktywacji DKF „Zbyszek” nie powiodła się. Nadeszły czasy multipleksów, wielkich sieci dystrybucyjnych. Czar kina, tego dawnego kina, zaczął się rozwiewać. Ale nie w Olkuszu. W Miejskim Ośrodku Kultury wciąż działa kino „Zbyszek”. Ma nowoczesny sprzęt cyfrowy, możliwość wyświetlania filmów w 3D, ale ma też i urok dawnego kina, kina z duszą.

MOK Olkusz

40-lecie Domu Kultury w Wolbromiu

Dom Kultury w Wolbromiu ma 40 lat. Okazały obiekt, jako placówkę zakładową, zbudowały w czasach PRL Wolbromskie Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”. Podczas jubileuszowej gali, w piątek 20 października br. wspominano przeszłość, mówiono o imponującej teraźniejszości oraz nagrodzono zasłużonych dla rozwoju kulturalnej placówki miejskiej. Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu zespołu Raz Dwa Trzy.

dk wolbrom

Ważną częścią uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń ludziom zasłużonym dla rozwoju wolbromskiego DK. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został obecny dyrektor Piotr Gamrot. Za pracę i zasługi dla kultury Złotymi Medalami odznaczeni zostali także długoletni pracownicy: Maria Grzywa, Stanisław Milejski, Tomasz Kołodziej i Ewa Neter. Z kolei pamiątkowe statuetki trafiły do rak kolejnych dyrektorów placówki: Wojciecha Starosteckiego, Ryszarda Janika, Wojciecha Szoty i Teresy Flakiewicz.

Podczas uroczystości burmistrz Adam Zielnik dokonał też przekazania nowego sztandaru, który odtąd będzie reprezentował Dom Kultury w gronie pocztów sztandarowych na różnych uroczystościach.

Po koncercie dzielono urodzinowy tort, pito szampana, wspominano chlubne lata, snuto plany na przyszłość. W uroczystości wzięli udział: poseł na sejm Lidia Gądek, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezes FTT Wolbrom, dawny dyrektor „Stomilu” Władysław Banyś, wicestarosta olkuski Jan Orkisz oraz radni powiatowi i gminni. 

Fot. DK Wolbrom

Jerzy Nagawiecki

Muzyczny koktajl przebojów - Mariusz Kalaga dla olkuszan

25 października wieczorem na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury śpiewał Mariusz Kalaga, wokalista muzyki pop i country, uczestnik wielu festiwali i spektakli muzycznych w kraju i za granicą.

DSC 0008

Mariusz Kalaga, obdarzony wspaniałym głosem o dużej skali i ciepłej barwie,  zwany jest Roy’em Orbisonem znad Wisły. Śpiewa od dzieciństwa, muzyka jest jego wielką miłością, środkiem do wyrażania emocji, ważną częścią życia. Miłośnikom muzyki znany jest z telewizyjnych programów „ Piknik Country”, „ Gala Piosenki Biesiadnej” czy „Imiennik TV Dwójki” Zbigniewa Górnego. W swoim bogatym repertuarze ma także przeboje Roy’a Orbisona, Elvisa Presley’a, Shakina Stevensa.

Sala Widowiskowa była pełna, publiczność z niecierpliwością czekała na pojawienie się artysty. Obecnych powitał Piotr Skrzynecki.

Mariusz Kalaga jeszcze nie zaczął śpiewać, a już podbił serca publiczności oświadczywszy, że pochodzi ze Strzemieszyc, czyli z Małopolski Zachodniej. Oprócz doskonałego głosu posiada również poczucie humoru i posługuje się nim równie zręcznie, jak gitarą... Widzowie bili serdeczne brawa zarówno za śpiew i grę, jak i za żarty, które wywoływały żywiołowe wybuchy śmiechu.

Mariusz Kalaga, występujący po raz pierwszy w Olkuszu, podziękował naszemu burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi za zaproszenie, gratulując mu dwukrotnego zdobycia tytułu Najpopularniejszego Burmistrza Małopolski.

Miejmy nadzieję, że Mariusz Kalaga znów u nas zaśpiewa, a my razem z nim.

MOK Olkusz

Olkuszanie dla Niepodległej

18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się I Olkuski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Jest on częścią działań projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Konkurs odbywał się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

IMG 6749

Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, współorganizatorem – Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, a partnerami Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Olkuszu, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Szkoła Podstawowa Nr 4 z oddziałami Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

Celem konkursu jest między innymi pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację pieśni patriotycznych oraz wspieranie uczniów o zdolnościach wokalnych i instrumentalnych. Uczestnicy prezentowali pieśni i piosenki z czasów powstań narodowych XVIII i XIX wieku, a także pieśni i piosenki legionowe i wojskowe z lat 1914 – 21 oraz utwory Jacka Kaczmarskiego i inne piosenki i pieśni patriotyczne okresu „Solidarności”.

W konkursie uczestniczyło wiele szkół z gminy Olkusz i gmin ościennych, a udział w nim wzięło ponad 70 uczestników.
Uczestników konkursu powitał Kierownik Działu Artystycznego MOK, Michał Mączka, który przypomniał cel przyświecający tej swoistej podróży z piosenką przez historię. Następnie Jacek Sypień, historyk regionalista, wygłosił wykład o działaniach niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców ziemi olkuskiej wsparty prezentacją archiwalnych fotografii. Konkurs prowadziła Beata Nowak, instruktor MOK, wręczając również każdemu z uczestników pamiątkowy dyplom. Wszyscy uczestnicy otrzymali także ulotki przybliżające historię walk i działań niepodległościowych na ziemi olkuskiej opracowane i wydane w ramach projektu.
Na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy śpiewając cudowne, wzruszające patriotyczne pieśni. Pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o niepodległą ojczyznę, pozwalały łatwiej znosić ból, strach i codzienną udrękę, zagrzewały serce do boju, a także takie, które tę walkę upamiętniają.

W przerwie konkursu w sali przedstawiono prezentację przygotowaną przez Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, Ewę Karłowicz i Dorotę Harężlak z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu przy Szkole Podstawowej Nr 4. W foyer MOK wystawiono wystawę „Ślązacy i Zagłębiacy w Legionach Polskich” z Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, którą będzie można oglądać jeszcze przez miesiąc. Dostępne są również pięknie wydane i zawierające wiele wartościowych informacji historycznych bezpłatne ulotki edukacyjne oraz promocyjne wydane w ramach projektu „Olkuszanie dla Niepodległej”.

Tego dnia mogliśmy podziwiać wspaniałe wykonania i wspaniałe głosy młodzieży. Łza kręciła się w oku, a serce rosło. Wczesnym popołudniem, po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury składzie: Anna Libura, Mateusz Jędrysek (Przewodniczący) i Jarosław Wilkosz, ogłosiło swoją decyzję.

Laureaci I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej:

Kategoria solista klasy V-VII:

 • Iwona Krzystanek (CK Bolesław)
 • Rozalia Dessauer (Ognisko Muzyczne DodiArt Olkusz)
 • Kinga Kudła (SP w Braciejówce)
 • Wyróżnienie: Wika Karapetyan (SP Nr 1 w Olkuszu)

Kategoria solista gimnazjum:

 • Patrycja Tomczyk (CK Bolesław)
 • Kornelia Imielska (SP Nr 4 w Olkuszu)

Kategoria zespół klasy V-VII i gimnazjum:

 • Zespół Wokalno-Instrumentalny SP Nr 4 w Olkuszu
 • Zespół KropkaPL (CK Bolesław)
 • Zespół Wokalno-Instrumentalny SP w Osieku
 • Wyróżnienie: Zespół SP Nr 6 w Olkuszu

Kategoria solista ponadgimnazjalny:

 • Aleksandra Radko (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
 • Martyna Krawczyk (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
 • Klaudia Grojec (ZS Nr 1 w Olkuszu)
 • Kategoria zespół ponadgimnazjalny:
 • Wyróżnienie: Zespół Wokalno-Instrumentalny I LO w Olkuszu

Rozdanie nagród odbędzie się 11 listopada podczas Koncertu z okazji Dnia Niepodległości w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu ul. Fr. Nullo 29.

Ponadto w Internecie zostanie zamieszczony film z występu laureatów konkursu z archiwalnymi fotografiami.

MOK Olkusz

Idźmy naprzód z nadzieją - koncert papieski

15 października o 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbył się Koncert Papieski pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją".

koncer pap

W tym roku organizatorem uroczystości był Miejski Ośrodek Kultury. Dyrektor MOK Beata Soboń serdecznie powitała wszystkich przybyłych, w tym zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Bożena Krok - zastępca burmistrza ds. społecznych, Jan Orkisz, wicestarosta, posłanka Lidia Gądek, a ze strony władz kościelnych ks. Henryk Chmieła, Proboszcz Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, Dziekan Dekanatu Olkuskiego oraz ks. prałat Stefan Rogula.

Muzycznych i religijnych przeżyć dostarczył wszystkim wspaniały zespół muzyczny Maximilianum oraz towarzysząca mu schola młodzieżowa z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. 

Anegdoty, żarty i pogodne wierszyki Karola Wojtyły przedstawili, członkowie pracowni teatralnej MOK pod kierownictwem Stanisławy Szarek, scenariusz opracowała instruktor MOK Joanna Szarras.

Jak każdy z koncertów papieskich tak i ten dostarczył zebranym wielu wzruszeń. Nie zabrakło łez, ale tym razem nie zabrakło też śmiechu, ponieważ przypomnieliśmy św. Jana Pawła II jako człowieka pełnego radości, optymizmu i wspaniałego poczucia humoru. Ta wewnętrzna radość, która zjednywała mu ludzi, towarzyszyła mu do końca. Na łożu śmierci papież powiedział do swojego sekretarza: -Loris, ciało ludzkie może się zestarzeć, ale nie oczy i uśmiech. Pamiętaj: uśmiech to słońce, które wschodzi na ustach.

Z uśmiechem pożegnał zebranych ks. proboszcz Henryk Chmieła, z uśmiechem wszyscy przyjęli błogosławieństwo, z uśmiechem i nadzieją wyszli w pogodny, ciepły wieczór, który nastąpił po rzadkim tej jesieni, słonecznym dniu, jakby nasz papież uśmiechał się do nas. 

 

MOK Olkusz 

Dzień Edukacji Narodowej w gminie Olkusz

Szkoła Podstawowa w Osieku była gospodarzem tegorocznych miejsko-gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Nieco wcześniej niż zwykle, bo 12 października, pracownicy oświaty obchodzili swoje święto. Tradycyjnie już Dzień Nauczyciela stał się okazją do serdecznych życzeń kierowanych pod adresem nauczycieli oraz wszystkich osób związanych z edukacją.

den 39

Gości przywitał dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Osieku Paweł Czarnota. Gminę Olkusz w czasie uroczystych obchodów reprezentował burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, jego zastępca Bożena Krok, przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu z wiceprzewodniczącymi Jerzym Kwaśniewskim i Henrykiem Gamratem, radni Apolinary Ćwięczek i Małgorzata Bień oraz dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu Paulina Polak. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele władz parlamentarnych, związków zawodowych pracowników oświaty, olkuskich organizacji i instytucji publicznych oraz duchowieństwa.

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Roman Piaśnik podkreślił szczególną rolę nauczycieli w wychowaniu młodzieży w dzisiejszych – trudnych – czasach. Składając życzenia pomyślności i sukcesów w pracy zawodowej wyraził również przekonanie, że młodzi mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz znajdują się w dobrych rękach. Podziękował również wszystkim zaangażowanym w realizację rządowych wytycznych związanych z reformą edukacji.

Tradycyjnie w Dniu Edukacji Narodowej wręczane są akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, nagrody burmistrza oraz nagrody dyrektora szkoły. Nie inaczej było w tym roku. Gratulacjom dla wyróżnionych nauczycieli towarzyszyły wyrazy uznania dla pracy oraz liczne brawa od zgromadzonych gości.

Na koniec uroczystości wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Osieku. W swojej niezwykle ciekawej opowieści przedstawili… nauczycielkę – nieco zagubioną, pełną niespełnionych pragnień, która w pobliskim jeziorze (z własną tragiczną historią) łowi złotą rybkę. W trzech kolejnych życzeniach nauczycielka otrzymywała to, czego pragnęła najbardziej – najpierw bogactwa, które wiązało się z niezwykłą samotnością; potem wymarzonego mężczyzny, który nie okazał się spełnieniem marzeń. Dopiero ostatnie życzenie „chciałabym być szczęśliwa” sprawiło, że nasza bohaterka trafiła do… Szkoły Podstawowej w Osieku, gdzie – wśród uzdolnionej młodzieży – odnalazła prawdziwe powołanie.

Interesująca opowieść, pełna humorystycznych dialogów oraz talentów recytatorskich, muzycznych i tanecznych, została przez zgromadzonych na sali nagrodzona gromkimi brawami.

UMiG Olkusz

Partyzancka noc w Wolbromiu

W piątkowy wieczór 29 września po wolbromskim rynku rozniósł się stukot partyzanckich butów i huk wystrzałów. Na oczach setek widzów, w ramach widowiska historycznego „Akcja na Wolbrom 1944”, odtworzony został jeden z najbardziej brawurowych wypadów Armii Krajowej na ziemi olkuskiej.

Akcja na Wolbrom

W nocy 25/26 lipca 1944 r. połączone siły oddziału partyzanckiego "Surowiec" oraz wolbromskiego plutonu dywersyjnego pod dowództwem Gerarda Woźnicy "Hardego" (1917-1981) opanowały Wolbrom. Żołnierze AK opróżnili niemieckie magazyny i wycofali się bez strat własnych. Akcja powiodła się mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej okupanta – niemieckie jednostki zabarykadowały się w swoich kwaterach opuszczając je dopiero rano, po nadejściu posiłków. Jedynie posterunek w rynku stawił partyzantom opór. To właśnie ten epizod akcji został zrekonstruowany.

W widowisku wzięło udział około 50 rekonstruktorów z całego regionu, zabytkowe pojazdy, konie, a całości obrazu dopełniała okupacyjna scenografia. Po wprowadzeniu w wojenne realia dzięki scenom rodzajowym i komentarzu narratora rozpoczęła się właściwa akcja - partyzanci „Hardego” rozbiegli się na wyznaczone pozycje. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi do niemieckiego posterunku rozpoczęła się ostra wymiana ognia. Serie z broni maszynowej przecięły rynek. W trakcie przerwy w boju i próbie negocjowania przez „Hardego” poddania się przez Niemców na rynek wjechała niemiecka odsiecz. Samochód z gestapowcami został rozbity, a partyzanci granatami uciszyli ostatecznie nieprzyjacielską placówkę i opróżnili niemieckie magazyny. Za wypełnionymi zdobycznym zaopatrzeniem furmankami odskok rozpoczęły kolejne sekcje żołnierzy AK – wystrzelona raca była sygnałem, że akcja została zakończona. Na koniec na rynek defiladowo weszły grupy biorące udział w widowisku – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1. PSP AK ze Słopnic, SRH Jodła z kielecczyzny, SRH Wrzesień ’39 z Krakowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza, SRH im. 16 Pułku Piechoty z Tarnowa, Światowy Związek Żołnierzy AK w Nowym Targu i jego Sekcja Młodzieżowa oraz Światowy Związek Żołnierzy AK z Olkusza.

„To dla nas wielki dzień. Moi świętej pamięci koledzy z konspiracji mówili mi: <<Kiedy nas zabraknie, opowiedz ludziom jak to wyglądało>>. A wy to wszystko pokazaliście” – mówił po widowisku do rekonstruktorów wzruszony por. Brunon Piekarski „Babinicz” z Wolbromia. Wśród widzów byli również uczestnicy 31. Rajdu Szlakiem Walk Oddziału „Hardego”, przy okazji którego odbyła się inscenizacja. „Świetna inicjatywa, czekamy na następną” – komentowali na gorąco uczniowie biorący udział w Rajdzie.

Widowisko zorganizowali Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, PTTK Oddział Olkusz oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Projekt dofinansowany został ze środków Programu FIO Małopolska Lokalnie, Województwa Małopolskiego i Gminy Kraków.

Zdj. Paweł Kałwa, Stanisław Dudek

Konrad Kulig

Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa

Wiele wskazuje na to, że już niedługo rabsztyńska warownia przejdzie kolejną metamorfozę. Wszystko za sprawą projektu „Zamek Rabsztyn dla dziedzictwa”, na realizację którego Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie. Zadanie obejmuje budowę nowego mostu oraz organizację placu zabaw wraz z małą architekturą i leżakami plenerowymi. Całość będzie kosztowała 312 tys. zł. Blisko 200 tys. zł pochodzić będzie z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020.

podpisanie umow

Wniosek o dofinansowanie prac wokół zamku w Rabsztynie został złożony na początku roku w ramach konkursu prowadzonego przez LGD „Nad Białą Przemszą”. Przede wszystkim planowana jest rozbiórka mostu, który jest w złym stanie technicznym. Zostanie on zastąpiony nowym, co wyceniono na ponad 248 tys. zł. W pobliżu zostanie urządzony plac zabaw z małą architekturą – ławkami, koszami na śmieci, stojakiem rowerowym. Gmina Olkusz zaplanowała na ten cel 45 tys. zł. Pojawią się także leżaki, których zakup będzie kosztował 3 tys. zł. Uwzględniono również pozostałe koszty związane z pełnieniem nadzoru archeologicznego, autorskiego i inwestorskiego.

Zdaję sobie sprawę z potencjału turystycznego zamku w Rabsztynie, choć nie tylko, bowiem jego najbliższe otoczenie również jest niezwykle urokliwe. Chciałbym, by mieszkańcy i turyści przyjeżdżali na wzgórze rabsztyńskie na dłuższe wycieczki. Perspektywa odpoczynku w pięknej scenerii oraz w ciszy może systematycznie kusić nawet tych, którzy samą warownię znają doskonale. Jestem przekonany, że nasze starania przyniosą pożądany przez nas efekt – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Odwiedzający wzgórze zamkowe, głównie rodziny z dziećmi, zgłaszali potrzeby dotyczące braku miejsca zabaw dla dzieci, a także w zakresie braku zorganizowanej przestrzeni umożliwiającej wypoczynek plenerowy – wszystko to znajdzie rozwiązanie poprzez organizację placu zabaw i uruchomienie bezpłatnej wypożyczalni leżaków plenerowych. Infrastruktura powstała w ramach projektu będzie ogólnodostępna i niekomercyjna.

Umowę na dofinansowanie prac burmistrz Roman Piaśnik podpisał w czwartek 28 września. Zgodnie z jej zapisami Gmina Olkusz otrzyma dokładnie 198 tys. 675 złotych i zobowiązuje się do zakończenia zadania w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy.

- Inwestycję będziemy chcieli skończyć znacznie wcześniej – być może w przyszłym roku – zapowiada włodarz Olkusza.

UMiG Olkusz