Podsumowanie działań Policji „Bezpieczna droga do szkoły”

Bezpieczna droga do szkoły” to akcja znana od kilku lat. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania policjantów doskonale wpisują  się w akcję „ Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą zainicjował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. 

bezpieczna droga do szkoły

W rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Mundurowi z drogówki reagowali na wszelkie przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący. Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze  kontrolowali pojazdy i autokary przewożące dzieci i młodzież.   Sprawdzali  stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Policjanci ruchu drogowego objęli nadzorem 18 szkół powiatu olkuskiego. W ich pobliżu ujawnili 96 kierujących jadących z nadmierną prędkością, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz 48 przypadków nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych. W rejonie szkół  zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.

Do szkół zawitali policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz dzielnicowi z komendy i komisariatów. Spotkania dzielnicowych odbyły się w ramach nowej koncepcji pracy „Dzielnicowy bliżej nas”. Pogadanki o bezpieczeństwie kierowane były głównie do uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych. Dzielnicowi nie tylko uświadamiali, które miejsca przeznaczone do przechodzenia są bezpieczne, ale wraz z uczniami wyszli zza szkolnych ławek i na przejściach dla pieszych, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się sytuacji, gdy na drodze nie ma chodnika.

Przez ostatnie dni mundurowi odwiedzili kilkadziesiąt szkół naszego powiatu. Spotkali się z najmłodszymi uczniami pierwszych  prowadząc prelekcje nt. bezpieczeństwa. Takich spotkań było 56.  Dużo uwagi poświęcali odblaskom uświadamiając dzieciom jak ważne jest ich noszenie. Informowali również o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”  cieszy się dużą popularnością i zrozumieniem wśród rodziców i nauczycieli. Profilaktyką z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są zainteresowani pedagodzy starszych klas szkół podstawowych oraz przedszkoli. Dlatego też policjanci będą kontynuować jej działania i spotkać  się w szkołach. Z kolei policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drodze, będą kontrolowali autokary i busy, którymi przewożone są dzieci do szkół. 

KPP Olkusz

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: