Zatrzymany za fałszywy alarm bombowy w olkuskich kościołach

Policjanci zatrzymali 42-latka, który w niedzielę 29 kwietnia 2018 r. wywołał fałszywy alarm bombowy w olkuskich kościołach. Ewakuowano około 2 tysiące osób. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany około 13:10, po tym jak zadzwonił na numer alarmowy.

W niedzielę 29 kwietnia o godz. 11:39 na numer alarmowy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie zadzwonił mężczyzna, który oznajmił, że w olkuskim kościele o 12.00 wybuchnie bomba. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków oraz patrole policyjne. Dokonano sprawdzenia pirotechnicznego 3 kościołów na terenie miasta. Mundurowi ewakuowali około 2000 osób. Jak się okazało, żadnego ładunku wybuchowego nie ujawniono. Funkcjonariusze bardzo szybko namierzyli 42-latka, jego numer telefonu się wyświetlił. Kilkanaście minut później mężczyzna został zatrzymany, trafił na konsultację psychiatryczną do Szpitala w Olkuszu. Został tam zatrzymany na obserwacje. Za wywołanie alarmu bombowego sprawcy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, ponadto sąd może również zdecydować o poniesieniu przez niego kosztów całej akcji.

Przypomnijmy również, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przewidującą kary aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny za umyślne i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych. Ma to też na celu zniechęcenie dowcipnisiów do wywoływania fałszywych alarmów.

 KPP Olkusz

 

Podpalenia w Olkuszu

Olkuska Policja pracuje nad ustaleniem podpalaczy, którzy w nocy z 25/26 stycznia 2018 roku dokonali podpaleń wewnątrz klatek schodowych na ul. Konopnickiej, Tuwima, Sosnowej, Legionów Polskich, Krasińskiego w Olkuszu. Nieznani sprawcy podpalali głównie tablice ogłoszeniowe, lecz nie pominęli drzwi wejściowych do piwnicy i pozostawionego na klatce schodowej wózka. Na szczęście podpalenia nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia osób mieszkających w  podpalonych blokach z uwagi na szybkie ugaszenie, ogień nie rozprzestrzenił się na wyższe piętra. Nie doszło do ewakuacji  mieszkańców a pogotowie ratunkowe nie brało udziału w czynnościach.

DSC 0153

W związku z zaistniałymi zdarzeniami , prosimy o informowanie nas o każdym przypadku dziwnego zachowania w państwa okolicy. Kiedy ktoś nieznany kręci się po klatkach bloku czy zachowuje się podejrzanie prosimy o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

DSC 0156

KPP Olkusz

Odprawa roczna w Auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Dzisiaj (24 stycznia 2018 r.) w Auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odbyła się odprawa roczna  z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. nadinsp. dr. Krzysztofa Pobuty. Uczestniczyli w niej policjanci i pracownicy cywilni olkuskiej komedy, a także zaproszeni goście: Prokurator Rejonowy w Olkuszu, Pani Krystyna Durałek, Proboszcz Parafii i Dziekan Dekanatu Olkuskiego Ksiądz Henryk Chmieła.

IMG 3331

Odprawę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu, inspektor Tomasz Zając, uroczystym przywitaniem przybyłych gości oraz policjantów i pracowników policji. Następnie zaprezentował wyniki pracy olkuskiej policji za rok 2017. Oprócz dobrych wyników pracy za ubiegły rok Szef komendy przedstawił także główne kierunki policyjnych działań w nowym roku. Podziękował również władzom samorządowym za wsparcie i pomoc, szczególnie za pomoc finansową przy zakupie nowych radiowozów. Dziękował wszystkim uczestnikom odprawy za współpracę i wspólny wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego. Następnie zaprosił do wysłuchania i obejrzenia multimedialnej prezentacji.

IMG 3323

W pierwszej części prezentacji, omówione zostały efekty pracy policjantów pionu prewencyjnego. Podczas swojej wypowiedzi Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Artur Czarnota zwrócił między innymi uwagę na interwencje podejmowane przez policjantów, a także pracę profilaktyczną dzielnicowych oraz omówił bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Kolejną część policyjnej prezentacji przedstawił I Zastępca Komendanta Policji w Olkuszu podinspektor Jarosław Klich. Komendant zaprezentował wyniki pracy pionu kryminalnego. Omówił osiągnięte w roku ubiegłym wyniki pracy policjantów oraz działania pod kątem zwalczania i zapobiegania przestępczości. Następnie głos zabrał nadinsp. dr Krzysztof Pobuta. Podkreślił, że wyniki pracy policjantów za ubiegły rok kształtują się na dobrym poziomie.

Na zakończenie przedstawił główne kierunki działania Policji na rok 2018 oraz podziękował policjantom i pracownikom Policji za zaangażowanie i rzetelną pracę. Na zakończenie odprawy głos zabrała Prokurator Rejonowy w Olkuszu, Pani Krystyna Durałek. Pani Prokurator podziękowała za współprace z olkuską policją, która od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co ma przełożenie na wyniki pracy obu instytucji. Życzenia Pani Prokurator skierowane do policjantów dotyczyły podtrzymania wzorowej współpracy, która w 2018 roku może być jeszcze lepsza, czego również i sobie życzyła.

KPP Olkusz

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy w Olkuszu

Postawą godną naśladowania wykazał się 35-letni mężczyzna, który w Olkuszu ujął nietrzeźwego kierowcę, a następnie powiadomił policje. Kierujący samochodem marki Honda miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

chmpion

Fot. Champion - pomoc drogowa

Do zdarzenia doszło wczoraj tj. 21 stycznia 2018 roku w Olkuszu  około godziny 18:50. Mieszkaniec tej miejscowości, jadąc ulicą Cegielnianą, zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze samochód marki Honda. Kierowca Hondy nie zapanował nad pojazdem i na łuku drogi , zjechał po schodach na drogę krajową 94, a następnie przejechał w poprzek obydwa pasy ruchu i uderzył w betonowy kosz na śmieci. Olkuszanin, widząc wysiadającego z Hondy chwiejnym krokiem mężczyznę, niezwłocznie udał się za nim i na ulicy Cegielnianej ujął go. Następnie powiadomił o tym fakcie dyżurnego olkuskiej jednostki. Do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 32-letni obywatel Ukrainy, który kierował Hondą miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed Sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policja kieruje słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańca Olkusza, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Tak więc możemy ująć sprawcę przestępstwa w sytuacji, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Wtedy możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel.

W sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć sami interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. W przypadku gdy samochód kierowany przez nietrzeźwego kierowcę zatrzyma się, można wykorzystać moment i spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy poinformować Policję. Kiedy będziemy czekać na przyjazd patrolu, powinniśmy skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy! Podejmując interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

KPP Olkusz

Nielegalny towar w rękach olkuskich kryminalnych

W ubiegłą sobotę tj. 13 stycznia 2018 r. Policjanci Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu po raz kolejny zabezpieczyli papierosy i tytoń oraz alkohol bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego, powstałego w wyniku przestępczej działalności szacowane są wstępnie na ponad 37 tysięcy złotych.

Facet

Funkcjonariusze Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu ujawnili u 57-letniej mieszkanki Olkusza na terenie Bukowna  i Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. W trakcie czynności policjanci, ujawnili, a następnie zabezpieczyli łącznie ponad 705 paczek papierosów i 5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 5 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Ponadto tego samego dnia w Bukownie funkcjonariusze Referatu, ujawnili w samochodzie użytkowanym przez 72- letniego mieszkańca Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe i alkoholowe. Łącznie w tym przypadku zabezpieczonych zostało 260 paczek papierosów i 20,5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 8 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Wprowadzenie na rynek tego rodzaju nielegalnego towaru i w takich ilościach naraziłoby Skarb Państwa na straty w kwocie ok. 37 tys. złotych. Zgodnie z artykułem 65 kodeksu karnoskarbowego za przechowywanie wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy grozi wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności.

 KPP Olkusz

Uwaga na włamania oraz kradzieże

W ubiegłym tygodniu, na terenie naszego powiatu, policja odnotowała kilka kradzieży z włamaniem do domów, garaży oraz kradzieży mienia. Zdarzenia te miały miejsce w Olkuszu oraz na terenie Wolbromia. Złodzieje są tak pewni siebie, że włamują się również w ciągu dnia. Dlatego też apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o zwiększenie czujności i  właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

th zlodziej wlamywacz 580

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami?

Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania poprzez zastosowanie zabezpieczeń mechanicznych w postaci dobrych drzwi antywłamaniowych z atestowanymi zamkami. Zamykanie wszystkich okien przed wyjściem z mieszkania lub domu oraz czujność sąsiadów.

Włamywacze często wykorzystują fakt nieobecności domowników w mieszkaniu. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Zdarza się, że sprawcy obserwują mieszkanie czy dom sprawdzając zwyczaje domowników. Jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz niepokojącą  sytuację na zewnątrz, zadzwoń na 112 lub 997.

Uważny i spostrzegawczy sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również sami nie bądźmy obojętni, reagujmy dzwoniąc na policję, gdy wymaga tego sytuacja.

KPP Olkusz

Uwaga na oszustów podających się za policjantów

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu olkuskiego ponownie doszło do próby wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszustka podawała się za policjantkę. Na szczęście do oszustwa nie doszło.

babusia

Kobieta podając się za funkcjonariuszkę Policji, zadzwoniła pod numer telefonu stacjonarnego do 65-letniej mieszkanki Olkusza, której przekazała informację, że jej najbliższy członek rodziny spowodował wypadek drogowy. Fałszywa policjantka poinformowała swoją rozmówczynię o polubownym załatwieniu sprawy  w zamian za przekazanie pieniędzy w kwocie 50 000 zł. Na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy, kobieta w porę zorientowała się że jest ofiara próby oszustwa.

Policjanci  apelują o rozwagę i ostrzegają przed nowymi pomysłami oszustów. Policja nie dzwoni do mieszkańców i nie proponuje polubownego załatwienia sprawy w zamian za przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, jak również o  przelewanie gotówki na jakikolwiek rachunek bankowy.

KPP Olkusz

Kronika policyjna 17-20 listopada

Olkusz. Kradzież z włamaniem

Dochodzenie w sprawie włamania do gabinetu i kradzieży z jego wnętrza laptopa marki DELL, prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do zdarzenia doszło w rejonie ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, 17 listopada 2017 roku. Wartość poniesionych strat to około 3000 złotych.

Wolbrom. Kradzież portfela

Dochodzenie w sprawie kradzieży portfela z pieniędzmi i dokumentami prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do kradzieży doszło 15.11.2017 roku, na terenie cmentarza w Wolbromiu. Wartość poniesionych strat, około 1800 złotych.

Poszukiwani świadkowie włamania do domu

Wolbromscy Policjanci poszukują świadków zdarzenia w postaci włamania do domu jednorodzinnego do którego doszło w godzinach popołudniowych 18.11.2017 roku, na terenie gminy Trzyciąż. Osoby, które mają informacje w tej sprawie proszone są o telefoniczny kontakt pod numerem 32-6493-363 lub 997.

KPP Olkusz

Ruszyła policyjna akcja "Zima"

Nie bądźmy obojętni!

Jak co roku, w listopadzie policjanci rozpoczynają działania prewencyjne pod kryptonimem „Zima". Celem akcji jest przeciwdziałanie zagrożeniom na jakie mogą być narażone osoby bezdomne, samotne i bezradne w okresie niskich temperatur.

bezdomny

Jesienne chłody i zbliżająca się pora zimowa to okres, w którym policjanci szczególną uwagę poświęcają osobom bezdomnym i samotnie zamieszkującym.  W tym czasie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz komisariatów w Wolbromiu, Bukownie i Kluczach będą sprawdzać sytuację osób samotnie zamieszkujących, aby zapewnić takim osobom pomoc i wsparcie. Działania prewencyjne koncentrować się będą także na kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. W przypadku ujawnienia osób bezdomnych  w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu, policjanci będą ułatwiali im dotarcie do miejsc, w których otrzymają niezbędną pomoc. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu olkuskiego  o zainteresowanie się losem sąsiadów, bądź innych osób, które są niepełnosprawne, samotne lub w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście, poinformujcie o nich ośrodek pomocy społecznej lub policję.

Prosimy o informowanie policji o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, przebywającej w altanie ogrodowej, pustostanie, która mogłaby być narażona na wychłodzenie. Informacje należy przekazywać na bezpłatny numer telefonu alarmowego 997.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują.

KPP Olkusz

Kronika policyjna 14-17 listopada br.

Bukowno. Skradziono telefon komórkowy

Mieszkanka Bukowna powiadomiła policję o kradzieży telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło 14 listopada 2017 roku na ulicy Kolejowej w Bukownie. Policjanci ustalają sprawcę tej kradzieży.

Wolbrom. Kradzieże pieniędzy i biżuterii

15 listopada 2017 roku w Wolbromiu na ulicy I Maja nieustalony do chwili obecnej sprawca, podczas nieobecności domowników,  ukradł pieniądze oraz złotą i srebrną biżuterię. Wartość skradzionego mienia oszacowano na około 9 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” - policjant z wizytą u przedszkolaków

Policjant  z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, asp. szt. Marcin Adamek  gościł dzisiaj w przedszkolu. Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi  o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o kontaktach z osobą obcą. 

W czasie wizyty policjanta w przedszkolu „Delfin” w Olkuszu, maluchy wysłuchały wielu cennych porad dotyczących m.in. bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Aspirant sztabowy Marcin Adamek przypomniał ważne numery alarmowej,  wyjaśnił kiedy i w jakich okolicznościach należy z nich korzystać.  Przedszkolaki dowiedziały się również, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z kontaktów z osobami nieznajomymi i jak uniknąć takich sytuacji. 

Ciekawskie dzieciaki  z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na pytania policjanta. Wizyta w przedszkolu zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Uwaga - policja poszukuje

Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzenia kompletu znaku drogowego C-9 z U-6a (na wyspie azyl) na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu. Do uszkodzenia doszło w okresie  02-03.11.2017 roku.  Osoby, które posiadają  informacje w sprawie uszkodzenia znaków, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478-237 lub 997.

W dniu 27.10.2017 roku w Olkuszu przy drodze krajowej nr 94 uszkodzono komplet znaku A-11 z tabliczką T-2, słupek przy znaku D-6 oraz bariery ochronne na środkowym pasie rozdzielające jezdnie. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia i mają informacje w powyższej sprawie, proszone są o kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478 234 lub 997.

KPP Olkusz