Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Sprawna akcja olkuskich policjantów

Niecodzienną interwencję przeprowadzili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.  W sobotę (26 maja br.) o godz. 18.25 st. sierż. Szymon Gruca i st. post. Adrian Zyguła na sygnałach, do szpitala pilotowali samochód, którego pasażerem był mężczyzna  uskarżający się na bóle klatki piersiowej. Sytuacja była poważna a pomoc niezbędna. Liczyła się każda minuta.  

Do zdarzenia doszło 26 maja 2018 roku w Kluczach przy ulicy Rabsztyńskiej. Zainteresowanie mundurowych wzbudził Seat, którego kierowca jechał za radiowozem i migał światłami. Policjanci zatrzymali się, by sprawdzić co jest powodem takiego zachowania. Okazało się, że kierowca potrzebował pomocy. W samochodzie wiózł ojca, który uskarżał się na bóle w klatce i być może przechodził zawał serca.

W takiej sytuacji, gdy zagrożone jest życie człowieka liczy się każda sekunda. Policjanci natychmiast  skontaktowali się z dyżurnym i w momencie zapadła decyzja o pilotażowaniu Seata do szpitala. Mundurowi bezzwłocznie włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, a w tym czasie dyżurny komendy powiatowej o zdarzeniu powiadomił olkuski szpital. Dzięki temu na oddziale czekał gotowy do pomocy zespół ratowników.

Natychmiastowa reakcja policjantów  i sprawnie przeprowadzona  interwencja pozwoliła na to,  by szybko i  bezpiecznie chory mężczyzna  dotarł do szpitala. 

KPP Olkusz

Poważny wypadek na DK 94

Policjanci z komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności kolizji drogowej z udziałem trzech pojazdów, do której doszło dzisiaj (24.05.2018r.) około godziny 5.35 na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 z drogą wojewódzką nr 791.

Jak wstępnie ustalono,  kierujący samochodem ciężarowym marki Scania, jadąc prawym pasem DK 94 w kierunku Krakowa uderzył w samochód osobowy marki Honda, który wjechał na skrzyżowanie od DW 791. Następnie kierujący scaniom  gwałtownie zjechał na lewy pas ruchu, którym poruszał się renault. Z kolei kierowca renault, chcąc uniknąć zderzenia  z pojazdem (scanią) zjechał na krawężnik wysepki oddzielającej dwa pasy ruchu i uderzył w słup bramy sygnalizacji świetlnej, która przewróciła się na jezdnię. Do szpitala z obrażeniami ciała przewieziony został kierowca Hondy. Po udzielonej pomocy medycznej, mężczyzna został zwolniony. Na miejsce wezwano technika kryminalistyki, który zabezpieczył ślady, wykonał szkic i zrobił zdjęcia. Na drodze krajowej w kierunku Olkusza trwały utrudnienia.

Policjanci z komendy w Olkuszu będą  ustalać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

KPP Olkusz

Zatrzymany za fałszywy alarm bombowy w olkuskich kościołach

Policjanci zatrzymali 42-latka, który w niedzielę 29 kwietnia 2018 r. wywołał fałszywy alarm bombowy w olkuskich kościołach. Ewakuowano około 2 tysiące osób. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany około 13:10, po tym jak zadzwonił na numer alarmowy.

W niedzielę 29 kwietnia o godz. 11:39 na numer alarmowy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie zadzwonił mężczyzna, który oznajmił, że w olkuskim kościele o 12.00 wybuchnie bomba. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków oraz patrole policyjne. Dokonano sprawdzenia pirotechnicznego 3 kościołów na terenie miasta. Mundurowi ewakuowali około 2000 osób. Jak się okazało, żadnego ładunku wybuchowego nie ujawniono. Funkcjonariusze bardzo szybko namierzyli 42-latka, jego numer telefonu się wyświetlił. Kilkanaście minut później mężczyzna został zatrzymany, trafił na konsultację psychiatryczną do Szpitala w Olkuszu. Został tam zatrzymany na obserwacje. Za wywołanie alarmu bombowego sprawcy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, ponadto sąd może również zdecydować o poniesieniu przez niego kosztów całej akcji.

Przypomnijmy również, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przewidującą kary aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny za umyślne i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych. Ma to też na celu zniechęcenie dowcipnisiów do wywoływania fałszywych alarmów.

 KPP Olkusz

 

Podpalenia w Olkuszu

Olkuska Policja pracuje nad ustaleniem podpalaczy, którzy w nocy z 25/26 stycznia 2018 roku dokonali podpaleń wewnątrz klatek schodowych na ul. Konopnickiej, Tuwima, Sosnowej, Legionów Polskich, Krasińskiego w Olkuszu. Nieznani sprawcy podpalali głównie tablice ogłoszeniowe, lecz nie pominęli drzwi wejściowych do piwnicy i pozostawionego na klatce schodowej wózka. Na szczęście podpalenia nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia osób mieszkających w  podpalonych blokach z uwagi na szybkie ugaszenie, ogień nie rozprzestrzenił się na wyższe piętra. Nie doszło do ewakuacji  mieszkańców a pogotowie ratunkowe nie brało udziału w czynnościach.

DSC 0153

W związku z zaistniałymi zdarzeniami , prosimy o informowanie nas o każdym przypadku dziwnego zachowania w państwa okolicy. Kiedy ktoś nieznany kręci się po klatkach bloku czy zachowuje się podejrzanie prosimy o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

DSC 0156

KPP Olkusz

Odprawa roczna w Auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Dzisiaj (24 stycznia 2018 r.) w Auli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odbyła się odprawa roczna  z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. nadinsp. dr. Krzysztofa Pobuty. Uczestniczyli w niej policjanci i pracownicy cywilni olkuskiej komedy, a także zaproszeni goście: Prokurator Rejonowy w Olkuszu, Pani Krystyna Durałek, Proboszcz Parafii i Dziekan Dekanatu Olkuskiego Ksiądz Henryk Chmieła.

IMG 3331

Odprawę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu, inspektor Tomasz Zając, uroczystym przywitaniem przybyłych gości oraz policjantów i pracowników policji. Następnie zaprezentował wyniki pracy olkuskiej policji za rok 2017. Oprócz dobrych wyników pracy za ubiegły rok Szef komendy przedstawił także główne kierunki policyjnych działań w nowym roku. Podziękował również władzom samorządowym za wsparcie i pomoc, szczególnie za pomoc finansową przy zakupie nowych radiowozów. Dziękował wszystkim uczestnikom odprawy za współpracę i wspólny wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olkuskiego. Następnie zaprosił do wysłuchania i obejrzenia multimedialnej prezentacji.

IMG 3323

W pierwszej części prezentacji, omówione zostały efekty pracy policjantów pionu prewencyjnego. Podczas swojej wypowiedzi Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Artur Czarnota zwrócił między innymi uwagę na interwencje podejmowane przez policjantów, a także pracę profilaktyczną dzielnicowych oraz omówił bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Kolejną część policyjnej prezentacji przedstawił I Zastępca Komendanta Policji w Olkuszu podinspektor Jarosław Klich. Komendant zaprezentował wyniki pracy pionu kryminalnego. Omówił osiągnięte w roku ubiegłym wyniki pracy policjantów oraz działania pod kątem zwalczania i zapobiegania przestępczości. Następnie głos zabrał nadinsp. dr Krzysztof Pobuta. Podkreślił, że wyniki pracy policjantów za ubiegły rok kształtują się na dobrym poziomie.

Na zakończenie przedstawił główne kierunki działania Policji na rok 2018 oraz podziękował policjantom i pracownikom Policji za zaangażowanie i rzetelną pracę. Na zakończenie odprawy głos zabrała Prokurator Rejonowy w Olkuszu, Pani Krystyna Durałek. Pani Prokurator podziękowała za współprace z olkuską policją, która od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co ma przełożenie na wyniki pracy obu instytucji. Życzenia Pani Prokurator skierowane do policjantów dotyczyły podtrzymania wzorowej współpracy, która w 2018 roku może być jeszcze lepsza, czego również i sobie życzyła.

KPP Olkusz

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy w Olkuszu

Postawą godną naśladowania wykazał się 35-letni mężczyzna, który w Olkuszu ujął nietrzeźwego kierowcę, a następnie powiadomił policje. Kierujący samochodem marki Honda miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

chmpion

Fot. Champion - pomoc drogowa

Do zdarzenia doszło wczoraj tj. 21 stycznia 2018 roku w Olkuszu  około godziny 18:50. Mieszkaniec tej miejscowości, jadąc ulicą Cegielnianą, zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze samochód marki Honda. Kierowca Hondy nie zapanował nad pojazdem i na łuku drogi , zjechał po schodach na drogę krajową 94, a następnie przejechał w poprzek obydwa pasy ruchu i uderzył w betonowy kosz na śmieci. Olkuszanin, widząc wysiadającego z Hondy chwiejnym krokiem mężczyznę, niezwłocznie udał się za nim i na ulicy Cegielnianej ujął go. Następnie powiadomił o tym fakcie dyżurnego olkuskiej jednostki. Do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy. Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. 32-letni obywatel Ukrainy, który kierował Hondą miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed Sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policja kieruje słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańca Olkusza, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Tak więc możemy ująć sprawcę przestępstwa w sytuacji, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Wtedy możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel.

W sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć sami interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. W przypadku gdy samochód kierowany przez nietrzeźwego kierowcę zatrzyma się, można wykorzystać moment i spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy poinformować Policję. Kiedy będziemy czekać na przyjazd patrolu, powinniśmy skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy! Podejmując interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

KPP Olkusz

Nielegalny towar w rękach olkuskich kryminalnych

W ubiegłą sobotę tj. 13 stycznia 2018 r. Policjanci Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu po raz kolejny zabezpieczyli papierosy i tytoń oraz alkohol bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego, powstałego w wyniku przestępczej działalności szacowane są wstępnie na ponad 37 tysięcy złotych.

Facet

Funkcjonariusze Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu ujawnili u 57-letniej mieszkanki Olkusza na terenie Bukowna  i Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. W trakcie czynności policjanci, ujawnili, a następnie zabezpieczyli łącznie ponad 705 paczek papierosów i 5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 5 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Ponadto tego samego dnia w Bukownie funkcjonariusze Referatu, ujawnili w samochodzie użytkowanym przez 72- letniego mieszkańca Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe i alkoholowe. Łącznie w tym przypadku zabezpieczonych zostało 260 paczek papierosów i 20,5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 8 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Wprowadzenie na rynek tego rodzaju nielegalnego towaru i w takich ilościach naraziłoby Skarb Państwa na straty w kwocie ok. 37 tys. złotych. Zgodnie z artykułem 65 kodeksu karnoskarbowego za przechowywanie wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy grozi wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności.

 KPP Olkusz

Uwaga na włamania oraz kradzieże

W ubiegłym tygodniu, na terenie naszego powiatu, policja odnotowała kilka kradzieży z włamaniem do domów, garaży oraz kradzieży mienia. Zdarzenia te miały miejsce w Olkuszu oraz na terenie Wolbromia. Złodzieje są tak pewni siebie, że włamują się również w ciągu dnia. Dlatego też apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o zwiększenie czujności i  właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

th zlodziej wlamywacz 580

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami?

Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania poprzez zastosowanie zabezpieczeń mechanicznych w postaci dobrych drzwi antywłamaniowych z atestowanymi zamkami. Zamykanie wszystkich okien przed wyjściem z mieszkania lub domu oraz czujność sąsiadów.

Włamywacze często wykorzystują fakt nieobecności domowników w mieszkaniu. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Zdarza się, że sprawcy obserwują mieszkanie czy dom sprawdzając zwyczaje domowników. Jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz niepokojącą  sytuację na zewnątrz, zadzwoń na 112 lub 997.

Uważny i spostrzegawczy sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również sami nie bądźmy obojętni, reagujmy dzwoniąc na policję, gdy wymaga tego sytuacja.

KPP Olkusz

Uwaga na oszustów podających się za policjantów

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu olkuskiego ponownie doszło do próby wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszustka podawała się za policjantkę. Na szczęście do oszustwa nie doszło.

babusia

Kobieta podając się za funkcjonariuszkę Policji, zadzwoniła pod numer telefonu stacjonarnego do 65-letniej mieszkanki Olkusza, której przekazała informację, że jej najbliższy członek rodziny spowodował wypadek drogowy. Fałszywa policjantka poinformowała swoją rozmówczynię o polubownym załatwieniu sprawy  w zamian za przekazanie pieniędzy w kwocie 50 000 zł. Na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy, kobieta w porę zorientowała się że jest ofiara próby oszustwa.

Policjanci  apelują o rozwagę i ostrzegają przed nowymi pomysłami oszustów. Policja nie dzwoni do mieszkańców i nie proponuje polubownego załatwienia sprawy w zamian za przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, jak również o  przelewanie gotówki na jakikolwiek rachunek bankowy.

KPP Olkusz

Kronika policyjna 17-20 listopada

Olkusz. Kradzież z włamaniem

Dochodzenie w sprawie włamania do gabinetu i kradzieży z jego wnętrza laptopa marki DELL, prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do zdarzenia doszło w rejonie ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, 17 listopada 2017 roku. Wartość poniesionych strat to około 3000 złotych.

Wolbrom. Kradzież portfela

Dochodzenie w sprawie kradzieży portfela z pieniędzmi i dokumentami prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do kradzieży doszło 15.11.2017 roku, na terenie cmentarza w Wolbromiu. Wartość poniesionych strat, około 1800 złotych.

Poszukiwani świadkowie włamania do domu

Wolbromscy Policjanci poszukują świadków zdarzenia w postaci włamania do domu jednorodzinnego do którego doszło w godzinach popołudniowych 18.11.2017 roku, na terenie gminy Trzyciąż. Osoby, które mają informacje w tej sprawie proszone są o telefoniczny kontakt pod numerem 32-6493-363 lub 997.

KPP Olkusz