na strone telefony poziom

 

Kronika policyjna 14-17 listopada br.

Bukowno. Skradziono telefon komórkowy

Mieszkanka Bukowna powiadomiła policję o kradzieży telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło 14 listopada 2017 roku na ulicy Kolejowej w Bukownie. Policjanci ustalają sprawcę tej kradzieży.

Wolbrom. Kradzieże pieniędzy i biżuterii

15 listopada 2017 roku w Wolbromiu na ulicy I Maja nieustalony do chwili obecnej sprawca, podczas nieobecności domowników,  ukradł pieniądze oraz złotą i srebrną biżuterię. Wartość skradzionego mienia oszacowano na około 9 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” - policjant z wizytą u przedszkolaków

Policjant  z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, asp. szt. Marcin Adamek  gościł dzisiaj w przedszkolu. Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi  o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o kontaktach z osobą obcą. 

W czasie wizyty policjanta w przedszkolu „Delfin” w Olkuszu, maluchy wysłuchały wielu cennych porad dotyczących m.in. bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Aspirant sztabowy Marcin Adamek przypomniał ważne numery alarmowej,  wyjaśnił kiedy i w jakich okolicznościach należy z nich korzystać.  Przedszkolaki dowiedziały się również, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z kontaktów z osobami nieznajomymi i jak uniknąć takich sytuacji. 

Ciekawskie dzieciaki  z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na pytania policjanta. Wizyta w przedszkolu zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Uwaga - policja poszukuje

Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzenia kompletu znaku drogowego C-9 z U-6a (na wyspie azyl) na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu. Do uszkodzenia doszło w okresie  02-03.11.2017 roku.  Osoby, które posiadają  informacje w sprawie uszkodzenia znaków, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478-237 lub 997.

W dniu 27.10.2017 roku w Olkuszu przy drodze krajowej nr 94 uszkodzono komplet znaku A-11 z tabliczką T-2, słupek przy znaku D-6 oraz bariery ochronne na środkowym pasie rozdzielające jezdnie. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia i mają informacje w powyższej sprawie, proszone są o kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478 234 lub 997.

KPP Olkusz

Uwaga wypadki!

W ciągu ostatnich kilku dni na drogach powiatu olkuskiego doszło do kilku kolizji i wypadków drogowych. Nieprawidłowe zachowania kierowców na drodze m.in. nadmierna prędkość, czy niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, to tylko niektóre z przyczyn tych zdarzeń. Nie brakuje też nieodpowiedzialnych kierowców wsiadających do samochodów po alkoholu i powodujących wypadki, w których zupełnie niewinne osoby tracą zdrowie a  nawet życie.

Wczoraj (13.11.2017r.) na drodze wojewódzkiej nr 794 pomiędzy  Wolbromiem a Chełmem doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów: audi A4 i volkswagena golfa. Jak wstępnie ustalono, kierujący audi, 20-letni mieszkaniec Podchybia,  zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w volkswagena. Do szpitala w Olkuszu przewieziono kierowcę audi.

DW 794 3

Do kolejnego wypadku, w którym zostały ranne dwie osób, doszło około godziny 20 w Zadrożu. Na drodze wojewódzkiej nr 794 zderzyły się dwa samochody osobowe: opel corsa i volkswagen golf. Jak wstępnie ustalili policjanci,  kierujący volkswagenem  na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w opla. 52-letni kierowca opla w ciężkim stanie został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Jego  55-letnia  pasażerka trafiła do szpitala w Olkuszu.  Jak się okazało, kierowca volkswagena, 55-letni mieszkaniec Krakowa, był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało u niego 1,84 promila.

Zadroże 2

Policjanci apelują o zachowanie trzeźwości na drodze!

Bezmyślni kierowcy, którzy wsiadają za kierownice samochodów, nie tylko tracą uprawnienia, czy kończą swoją jazdę w rowie lub na przydrożnym drzewie, mogą również stracić  życie. Często są  sprawcami tragicznych wypadków, w których cierpią zupełnie niewinne osoby. Dlatego zanim wsiądziesz za kierownicę po użyciu alkoholu, zastanów się jak może zmienić się twoje życie lub życie innych osób.

Zachowajmy ostrożność!

W okresie  jesiennym, na drodze ciągle zmieniają się warunki jazdy, wcześnie zapada zmrok, pada deszcz, tworzą się mgły, pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie. Są to okoliczności, które powinny wzmożyć  czujność kierowcy. Dlatego jedź ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze  od kierowców – od ich rozwagi i umiejętności przewidywania zagrożeń.

KPP Olkusz

Przedszkolaki z wizytą w olkuskiej komendzie

13 listopada 2017 roku do  Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zawitali mali  goście – dwie grupy przedszkolaków  z Przedszkola nr 10 w Olkuszu. Ciekawskie maluchy zobaczyły jak wygląda praca policjantów i usłyszały wiele porad na temat bezpieczeństwa.

IMG 7250

Podczas spotkań funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, w domu i na drodze. Przypomnieli o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. Mali goście mogli wykazać się swoją wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantów pytania. Doskonale wiedzieli, jak zadzwonić na policję i jaki trzeba wybrać numer.  W trakcie odwiedzin przedszkolaki miały, również okazję porozmawiać z policjantami o ich  zawodzie i dowiedziały się, że to służba odpowiedzialna. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt i wyposażenie, które funkcjonariusze wykorzystują  w codziennej służbie. Dużą frajdę sprawiało dzieciakom przymierzanie służbowych czapek, w których z radością pozowały do pamiątkowych zdjęć.    Przedszkolaki z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniach, chętnie też zadawały różne pytania. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom z odbitkami własnych linii papilarnych.

Spotkania z przedszkolakami odbyły się w ramach akcji „Kreci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”, którą zainicjował  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak.

KPP Olkusz

Rusza policyjna akcja "Znicz" 2017

Już od dzisiaj tj. 27 października 2017 roku rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz” która potrwa do czwartku 2 listopada 2017 roku. Jak co roku, na drogach naszego powiatu,  pojawi się większa niż zwykle liczba policjantów, którzy przede wszystkim udzielać będą pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

znicz

W tym okresie należy spodziewać się dużego natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast. W Olkuszu jak w roku ubiegłym zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. O bezpieczeństwo na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych zadbają policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem i udzielali pomocy, by piesi mogli bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Kruszcową. Ponadto funkcjonariusze  będą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Policjanci apelują, aby w tych dniach, piesi i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych jak i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Piesi z kolei, powinni poruszać się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto wieczorem – nawet w terenie zabudowanym – zabrać ze sobą  latarkę lub odblask.   

W miarę możliwości, korzystajmy ze środków komunikacji miejskiej, z uruchomionych linii autobusowych kursujących w rejon cmentarza.  Jeżeli wybieramy się na groby samochodem, pamiętajmy, aby parkować zgodnie z przepisami  i nie blokować wjazdu lub wyjazdu innym pojazdom.

Aby przygotowania do Wszystkich Świętych były bezpieczne pamiętajmy, o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Zachowajmy czujność podczas robienia porządków na grobach bliskich.  Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę, kradnąc rzeczy, które chwilowo pozostawiamy na pomnikach. Kradną  torebki, portfele, dokumenty, biżuterię i wszystko to co stanowi wartość.

Policjanci zwracają również uwagę na kieszonkowców, których nie brakuje w autobusach, busach czy pociągach.  Tłok, panujący w takich miejscach jest okazją dla złodziei. Dlatego też, wsiadając do autobusu nie trzymajmy portfela, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bowiem przedmioty te mogą stać się łatwym łupem dla przestępców.

Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu zadbajmy również, o to by nie pozostawiać w nim cennych rzeczy, bo to z pewnością zachęci złodzieja do działania.

Pamiętajmy również o swoich pociechach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby w tłumie, wśród grobów dziecko się zgubiło. 

Wyjeżdżając na groby bliskich zadbajmy o zabezpieczenie naszych mieszkań.  Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego dobytku.

Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności, staniesz się ofiarą przestępstwa, o tym fakcie niezwłocznie powiadom Policję.

KPP Olkusz

Wypadek w Sienicznie

12.10.2017 r. około godziny 6:20 na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Sieniczno zderzyły się dwa samochody ciężarowe i samochód dostawczy. Ranna została jedna osoba – kierowca volvo.

Jak wstępnie ustalono kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo, 31-letni mieszkaniec Jaworzna, który jechał drogą krajową nr 94 w kierunku Olkusza, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w przyczepę samochodu marki Renault Premium a następnie w jadący za tym pojazdem iveco dailly. Kierujący volvo został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Krakowie.  Droga krajowa nr 94 była całkowicie zablokowana. Objazd odbywał się przez pobliskie miejscowości. Utrudnienia trwały około 5 godzin.

Na miejscu - oprócz policjantów - obecni byli strażacy. Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady i wykonał oględziny miejsca. Policjanci będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.

KPP Olkusz

Samochód uderzył w tira w Suchej

5 października 2017 roku tuż przed godziną 17 na drodze wojewódzkiej nr 794 w miejscowości Sucha samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Ranna w wypadku została 42-letnia mieszkanka Skały.

DSC 0722

Jak wstępnie ustalono  kierująca fiatem punto, najprawdopodobniej straciła panowanie nad pojazdem i na łuku drogi, zjechała na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzyła się z samochodem ciężarowym. Ranna kobieta  została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym  do Szpitala w Krakowie.

Na miejscu obecny był technik kryminalistyki, który zabezpieczył ślady, wykonał szkic sytuacyjny i zrobił zdjęcia. Policjanci z olkuskiej komendy będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia drogowego.  

DSC 0711

KPP Olkusz

Nietrzeźwy kierowca przyczyną śmiertelnego wypadku na drodze

Pod koniec ubiegłego tygodnia w powiecie olkuskim, doszło do kilku wypadków i kolizji drogowych. Jeden z nich zakończył się tragicznie dla pasażerki fiata. Kierowca tego pojazdu  prowadził samochód w stanie nietrzeźwości i poprzez swoją lekkomyślność pozbawił życia drugiego człowieka.  

11

5 października 2017 roku ok. godz. 17.23 w miejscowości Zarzecze doszło do wypadku drogowego, w którym zginęła 77- kobieta.  Jak wstępnie ustalono 65 – letni kierujący samochodem marki  Fiat Cinquecento, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu, a następnie dachował. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 77 - letnia pasażerka. Jak się okazało mężczyzna był nietrzeźwy miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie. Nierozważny kierowca w pojeździe przewoził jeszcze troje dorosłych pasażerów, którzy doznali obrażeń ciała.

Za powyższe przestępstwo grozi  kara do 12 lat więzienia, wysoka grzywna oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto  nietrzeźwy sprawca wypadku będzie zobowiązany do zapłacenia orzeczonej przez Sąd nawiązki na rzecz pokrzywdzonego (osoby najbliższej, Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) w wysokości, co najmniej 10000 zł.

Niewątpliwie przyczyną tej tragedii była lekkomyślność kierowcy, który zdecydował się na jazdę samochodem po  alkoholu.  Małopolska Policja chcą ograniczyć tego typu  zjawiska od roku 2006 prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, polegającą na badaniu trzeźwości kierujących podczas każdej kontroli drogowej. Od momentu jej wprowadzenia, w roku 2016 liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 46,4%, zabitych zmniejszyła się o 76 %, rannych zmniejszyła się o 54,5%.

Zdj. Champion Pomoc Drogowa

KPP Olkusz

Udaremnili jazdę nietrzeźwemu kierowcy

Promil alkoholu w organizmie miał 52-letni kierujący, którego w sobotę (30.09.2017 r.) zatrzymali Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. Mężczyzna kierował samochodem pomimo decyzji Starosty o cofnięciu uprawnień. Za lekkomyślne zachowanie mężczyznę czekają surowe konsekwencje karne i finansowe.

policja

30 września 2017 roku około godziny 10. 00 w Olkuszu na ul. 20 Straconych policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Mazda. Gdy funkcjonariusze, zbadali stan jego trzeźwości okazało się, że prowadził samochód, mając promil alkoholu w organizmie. Mundurowi ustalili również, że 52-latek kierował samochodem pomimo cofniętych uprawnień.

 KPP Olkusz

Śmiertelny wypadek na krajówce

Dzisiaj tj. 22. września 2017 roku przed godziną 6.00 doszło do tragicznego wypadku. Na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku zginął 35-letni mieszkaniec tej miejscowości.

wzpadek

Jak wstępnie ustalono kierujący volkswagenem passatem, 23-letni mieszkaniec Olkusza, jadąc drogą krajową nr 94 z Olkusza w kierunku Katowic zderzył się z fiatem stilo. Kierowca fiata, 35-letni mieszkaniec Bolesławia,  jechał od strony Katowic i na skrzyżowaniu skręcał w lewo w kierunku kopalni Pomorzany. Pomimo natychmiastowej reanimacji, kierowca  fiata zmarł.

Utrudnienia na drodze w kierunku Katowic trwały niemal 4 godziny. Zablokowany był  jeden pas ruchu. 

23-letni kierowca volkswagena nie miał w ogóle uprawnień do kierowania pojazdem,  ponadto był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Na miejscu – oprócz policjantów- obecni byli:  prokurator, biegły sądowy z zakresu wypadków drogowych, pogotowie oraz strażacy.

Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

Fot. KPP Olkusz, Champion Pomoc Drogowa

KPP Olkusz

Nietrzeźwa matka „opiekowała się" dziećmi

19 września br. dzielnicowi z Olkusza interweniowali wobec matki, która mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie” opiekowała się” małoletnimi dziećmi. Kobieta trafiła na Izbę Wytrzeźwień,  a jej dzieci do  szpitala.

matka

Do zdarzenia doszło w Olkuszu około  godziny 11. Pracownice Ośrodka Pomocy  Społecznej w Olkuszu otrzymały informację, że 33-letnia kobieta  od tygodnia spożywa alkohol i w takim stanie opiekuje się swoimi dziećmi. O sytuacji  natychmiast poinformowały dzielnicowych z olkuskiej komendy. Mundurowi wraz z pracownicami udali się pod wskazany adres. Kiedy policjanci zapukali do mieszkania, drzwi  otworzyła im 33-latka.  Kobieta była zdezorientowana, miała bełkotliwą mowę i problem z utrzymaniem równowagi. Policjanci zbadali jej stan trzeźwości. Okazało się, że ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie.  Na miejsce wezwali kuratora, który o sytuacji w rodzinie poinformował sędzię rodzinną Sądu Rejonowego w Olkuszu. 

Oprócz 33-latki w mieszkaniu  przebywały jej małoletnie dzieci: syn w wieku 9 lat i roczna dziewczynka.   Dzieci były zaniedbane a dookoła panował bałagan. Na miejsce wezwano więc pogotowie,  które zabrało dzieci  do szpitala. 

W czasie kiedy policjanci i pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej kontynuowali swoje działania, do mieszkania  wrócił mąż nietrzeźwej kobiety. 35-latek był pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy  badanie stanu trzeźwości wykazało, że w jego organizmie jest ponad pół promila. 

Z uwagi na stan upojenia alkoholowego, kobietę  przewieziono do izby wytrzeźwień. W rodzinie tej wychowywała się  jeszcze 10-letnia dziewczynka, która w tym  dniu wróciła ze szkoły, a  po interwencji została przewieziona i oddana pod opiekę ciotki.

Policjanci  będą sprawdzać czy matka, swoim zachowaniem naraziła na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia albo życia małoletnie dzieci. Sprawą zajmie się też sąd rodzinny.

KPP Olkusz