na strone telefony poziom

 

Nielegalny towar w rękach olkuskich kryminalnych

W ubiegłą sobotę tj. 13 stycznia 2018 r. Policjanci Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu po raz kolejny zabezpieczyli papierosy i tytoń oraz alkohol bez polskich znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego, powstałego w wyniku przestępczej działalności szacowane są wstępnie na ponad 37 tysięcy złotych.

Facet

Funkcjonariusze Referatu do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu ujawnili u 57-letniej mieszkanki Olkusza na terenie Bukowna  i Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. W trakcie czynności policjanci, ujawnili, a następnie zabezpieczyli łącznie ponad 705 paczek papierosów i 5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 5 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Ponadto tego samego dnia w Bukownie funkcjonariusze Referatu, ujawnili w samochodzie użytkowanym przez 72- letniego mieszkańca Olkusza nielegalne wyroby tytoniowe i alkoholowe. Łącznie w tym przypadku zabezpieczonych zostało 260 paczek papierosów i 20,5 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy oraz 8 butelek litrowych zawierających alkohol niewiadomego pochodzenia.

Wprowadzenie na rynek tego rodzaju nielegalnego towaru i w takich ilościach naraziłoby Skarb Państwa na straty w kwocie ok. 37 tys. złotych. Zgodnie z artykułem 65 kodeksu karnoskarbowego za przechowywanie wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy grozi wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności.

 KPP Olkusz

Uwaga na włamania oraz kradzieże

W ubiegłym tygodniu, na terenie naszego powiatu, policja odnotowała kilka kradzieży z włamaniem do domów, garaży oraz kradzieży mienia. Zdarzenia te miały miejsce w Olkuszu oraz na terenie Wolbromia. Złodzieje są tak pewni siebie, że włamują się również w ciągu dnia. Dlatego też apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o zwiększenie czujności i  właściwe zabezpieczenie swojego mienia.

th zlodziej wlamywacz 580

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami?

Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania poprzez zastosowanie zabezpieczeń mechanicznych w postaci dobrych drzwi antywłamaniowych z atestowanymi zamkami. Zamykanie wszystkich okien przed wyjściem z mieszkania lub domu oraz czujność sąsiadów.

Włamywacze często wykorzystują fakt nieobecności domowników w mieszkaniu. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w godzinach przedpołudniowych. Zdarza się, że sprawcy obserwują mieszkanie czy dom sprawdzając zwyczaje domowników. Jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz niepokojącą  sytuację na zewnątrz, zadzwoń na 112 lub 997.

Uważny i spostrzegawczy sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również sami nie bądźmy obojętni, reagujmy dzwoniąc na policję, gdy wymaga tego sytuacja.

KPP Olkusz

Uwaga na oszustów podających się za policjantów

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu olkuskiego ponownie doszło do próby wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszustka podawała się za policjantkę. Na szczęście do oszustwa nie doszło.

babusia

Kobieta podając się za funkcjonariuszkę Policji, zadzwoniła pod numer telefonu stacjonarnego do 65-letniej mieszkanki Olkusza, której przekazała informację, że jej najbliższy członek rodziny spowodował wypadek drogowy. Fałszywa policjantka poinformowała swoją rozmówczynię o polubownym załatwieniu sprawy  w zamian za przekazanie pieniędzy w kwocie 50 000 zł. Na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy, kobieta w porę zorientowała się że jest ofiara próby oszustwa.

Policjanci  apelują o rozwagę i ostrzegają przed nowymi pomysłami oszustów. Policja nie dzwoni do mieszkańców i nie proponuje polubownego załatwienia sprawy w zamian za przekazanie pieniędzy nieznanym osobom, jak również o  przelewanie gotówki na jakikolwiek rachunek bankowy.

KPP Olkusz

Kronika policyjna 17-20 listopada

Olkusz. Kradzież z włamaniem

Dochodzenie w sprawie włamania do gabinetu i kradzieży z jego wnętrza laptopa marki DELL, prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do zdarzenia doszło w rejonie ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, 17 listopada 2017 roku. Wartość poniesionych strat to około 3000 złotych.

Wolbrom. Kradzież portfela

Dochodzenie w sprawie kradzieży portfela z pieniędzmi i dokumentami prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Do kradzieży doszło 15.11.2017 roku, na terenie cmentarza w Wolbromiu. Wartość poniesionych strat, około 1800 złotych.

Poszukiwani świadkowie włamania do domu

Wolbromscy Policjanci poszukują świadków zdarzenia w postaci włamania do domu jednorodzinnego do którego doszło w godzinach popołudniowych 18.11.2017 roku, na terenie gminy Trzyciąż. Osoby, które mają informacje w tej sprawie proszone są o telefoniczny kontakt pod numerem 32-6493-363 lub 997.

KPP Olkusz

Ruszyła policyjna akcja "Zima"

Nie bądźmy obojętni!

Jak co roku, w listopadzie policjanci rozpoczynają działania prewencyjne pod kryptonimem „Zima". Celem akcji jest przeciwdziałanie zagrożeniom na jakie mogą być narażone osoby bezdomne, samotne i bezradne w okresie niskich temperatur.

bezdomny

Jesienne chłody i zbliżająca się pora zimowa to okres, w którym policjanci szczególną uwagę poświęcają osobom bezdomnym i samotnie zamieszkującym.  W tym czasie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz komisariatów w Wolbromiu, Bukownie i Kluczach będą sprawdzać sytuację osób samotnie zamieszkujących, aby zapewnić takim osobom pomoc i wsparcie. Działania prewencyjne koncentrować się będą także na kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. W przypadku ujawnienia osób bezdomnych  w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu, policjanci będą ułatwiali im dotarcie do miejsc, w których otrzymają niezbędną pomoc. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu olkuskiego  o zainteresowanie się losem sąsiadów, bądź innych osób, które są niepełnosprawne, samotne lub w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście, poinformujcie o nich ośrodek pomocy społecznej lub policję.

Prosimy o informowanie policji o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, przebywającej w altanie ogrodowej, pustostanie, która mogłaby być narażona na wychłodzenie. Informacje należy przekazywać na bezpłatny numer telefonu alarmowego 997.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują.

KPP Olkusz

Kronika policyjna 14-17 listopada br.

Bukowno. Skradziono telefon komórkowy

Mieszkanka Bukowna powiadomiła policję o kradzieży telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło 14 listopada 2017 roku na ulicy Kolejowej w Bukownie. Policjanci ustalają sprawcę tej kradzieży.

Wolbrom. Kradzieże pieniędzy i biżuterii

15 listopada 2017 roku w Wolbromiu na ulicy I Maja nieustalony do chwili obecnej sprawca, podczas nieobecności domowników,  ukradł pieniądze oraz złotą i srebrną biżuterię. Wartość skradzionego mienia oszacowano na około 9 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu.

„Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” - policjant z wizytą u przedszkolaków

Policjant  z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, asp. szt. Marcin Adamek  gościł dzisiaj w przedszkolu. Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi  o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o kontaktach z osobą obcą. 

W czasie wizyty policjanta w przedszkolu „Delfin” w Olkuszu, maluchy wysłuchały wielu cennych porad dotyczących m.in. bezpieczeństwa  w ruchu drogowym. Aspirant sztabowy Marcin Adamek przypomniał ważne numery alarmowej,  wyjaśnił kiedy i w jakich okolicznościach należy z nich korzystać.  Przedszkolaki dowiedziały się również, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z kontaktów z osobami nieznajomymi i jak uniknąć takich sytuacji. 

Ciekawskie dzieciaki  z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na pytania policjanta. Wizyta w przedszkolu zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Uwaga - policja poszukuje

Olkuska policja poszukuje świadków uszkodzenia kompletu znaku drogowego C-9 z U-6a (na wyspie azyl) na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu. Do uszkodzenia doszło w okresie  02-03.11.2017 roku.  Osoby, które posiadają  informacje w sprawie uszkodzenia znaków, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478-237 lub 997.

W dniu 27.10.2017 roku w Olkuszu przy drodze krajowej nr 94 uszkodzono komplet znaku A-11 z tabliczką T-2, słupek przy znaku D-6 oraz bariery ochronne na środkowym pasie rozdzielające jezdnie. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia i mają informacje w powyższej sprawie, proszone są o kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478 234 lub 997.

KPP Olkusz

Uwaga wypadki!

W ciągu ostatnich kilku dni na drogach powiatu olkuskiego doszło do kilku kolizji i wypadków drogowych. Nieprawidłowe zachowania kierowców na drodze m.in. nadmierna prędkość, czy niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, to tylko niektóre z przyczyn tych zdarzeń. Nie brakuje też nieodpowiedzialnych kierowców wsiadających do samochodów po alkoholu i powodujących wypadki, w których zupełnie niewinne osoby tracą zdrowie a  nawet życie.

Wczoraj (13.11.2017r.) na drodze wojewódzkiej nr 794 pomiędzy  Wolbromiem a Chełmem doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów: audi A4 i volkswagena golfa. Jak wstępnie ustalono, kierujący audi, 20-letni mieszkaniec Podchybia,  zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w volkswagena. Do szpitala w Olkuszu przewieziono kierowcę audi.

DW 794 3

Do kolejnego wypadku, w którym zostały ranne dwie osób, doszło około godziny 20 w Zadrożu. Na drodze wojewódzkiej nr 794 zderzyły się dwa samochody osobowe: opel corsa i volkswagen golf. Jak wstępnie ustalili policjanci,  kierujący volkswagenem  na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w opla. 52-letni kierowca opla w ciężkim stanie został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Jego  55-letnia  pasażerka trafiła do szpitala w Olkuszu.  Jak się okazało, kierowca volkswagena, 55-letni mieszkaniec Krakowa, był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało u niego 1,84 promila.

Zadroże 2

Policjanci apelują o zachowanie trzeźwości na drodze!

Bezmyślni kierowcy, którzy wsiadają za kierownice samochodów, nie tylko tracą uprawnienia, czy kończą swoją jazdę w rowie lub na przydrożnym drzewie, mogą również stracić  życie. Często są  sprawcami tragicznych wypadków, w których cierpią zupełnie niewinne osoby. Dlatego zanim wsiądziesz za kierownicę po użyciu alkoholu, zastanów się jak może zmienić się twoje życie lub życie innych osób.

Zachowajmy ostrożność!

W okresie  jesiennym, na drodze ciągle zmieniają się warunki jazdy, wcześnie zapada zmrok, pada deszcz, tworzą się mgły, pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie. Są to okoliczności, które powinny wzmożyć  czujność kierowcy. Dlatego jedź ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze  od kierowców – od ich rozwagi i umiejętności przewidywania zagrożeń.

KPP Olkusz

Przedszkolaki z wizytą w olkuskiej komendzie

13 listopada 2017 roku do  Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zawitali mali  goście – dwie grupy przedszkolaków  z Przedszkola nr 10 w Olkuszu. Ciekawskie maluchy zobaczyły jak wygląda praca policjantów i usłyszały wiele porad na temat bezpieczeństwa.

IMG 7250

Podczas spotkań funkcjonariusze omówili z dziećmi zasady bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, w domu i na drodze. Przypomnieli o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. Mali goście mogli wykazać się swoją wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i chętnie odpowiadali na zadawane przez policjantów pytania. Doskonale wiedzieli, jak zadzwonić na policję i jaki trzeba wybrać numer.  W trakcie odwiedzin przedszkolaki miały, również okazję porozmawiać z policjantami o ich  zawodzie i dowiedziały się, że to służba odpowiedzialna. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt i wyposażenie, które funkcjonariusze wykorzystują  w codziennej służbie. Dużą frajdę sprawiało dzieciakom przymierzanie służbowych czapek, w których z radością pozowały do pamiątkowych zdjęć.    Przedszkolaki z zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniach, chętnie też zadawały różne pytania. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom z odbitkami własnych linii papilarnych.

Spotkania z przedszkolakami odbyły się w ramach akcji „Kreci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”, którą zainicjował  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak.

KPP Olkusz

Rusza policyjna akcja "Znicz" 2017

Już od dzisiaj tj. 27 października 2017 roku rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz” która potrwa do czwartku 2 listopada 2017 roku. Jak co roku, na drogach naszego powiatu,  pojawi się większa niż zwykle liczba policjantów, którzy przede wszystkim udzielać będą pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

znicz

W tym okresie należy spodziewać się dużego natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast. W Olkuszu jak w roku ubiegłym zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. O bezpieczeństwo na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych zadbają policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem i udzielali pomocy, by piesi mogli bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Kruszcową. Ponadto funkcjonariusze  będą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Policjanci apelują, aby w tych dniach, piesi i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych jak i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Piesi z kolei, powinni poruszać się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto wieczorem – nawet w terenie zabudowanym – zabrać ze sobą  latarkę lub odblask.   

W miarę możliwości, korzystajmy ze środków komunikacji miejskiej, z uruchomionych linii autobusowych kursujących w rejon cmentarza.  Jeżeli wybieramy się na groby samochodem, pamiętajmy, aby parkować zgodnie z przepisami  i nie blokować wjazdu lub wyjazdu innym pojazdom.

Aby przygotowania do Wszystkich Świętych były bezpieczne pamiętajmy, o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Zachowajmy czujność podczas robienia porządków na grobach bliskich.  Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę, kradnąc rzeczy, które chwilowo pozostawiamy na pomnikach. Kradną  torebki, portfele, dokumenty, biżuterię i wszystko to co stanowi wartość.

Policjanci zwracają również uwagę na kieszonkowców, których nie brakuje w autobusach, busach czy pociągach.  Tłok, panujący w takich miejscach jest okazją dla złodziei. Dlatego też, wsiadając do autobusu nie trzymajmy portfela, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bowiem przedmioty te mogą stać się łatwym łupem dla przestępców.

Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu zadbajmy również, o to by nie pozostawiać w nim cennych rzeczy, bo to z pewnością zachęci złodzieja do działania.

Pamiętajmy również o swoich pociechach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby w tłumie, wśród grobów dziecko się zgubiło. 

Wyjeżdżając na groby bliskich zadbajmy o zabezpieczenie naszych mieszkań.  Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego dobytku.

Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności, staniesz się ofiarą przestępstwa, o tym fakcie niezwłocznie powiadom Policję.

KPP Olkusz

Wypadek w Sienicznie

12.10.2017 r. około godziny 6:20 na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Sieniczno zderzyły się dwa samochody ciężarowe i samochód dostawczy. Ranna została jedna osoba – kierowca volvo.

Jak wstępnie ustalono kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo, 31-letni mieszkaniec Jaworzna, który jechał drogą krajową nr 94 w kierunku Olkusza, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w przyczepę samochodu marki Renault Premium a następnie w jadący za tym pojazdem iveco dailly. Kierujący volvo został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Krakowie.  Droga krajowa nr 94 była całkowicie zablokowana. Objazd odbywał się przez pobliskie miejscowości. Utrudnienia trwały około 5 godzin.

Na miejscu - oprócz policjantów - obecni byli strażacy. Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady i wykonał oględziny miejsca. Policjanci będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego wypadku drogowego.

KPP Olkusz