na strone telefony poziom

 

Uratowali życie 56-letniemu rowerzyście

Sierż. Karolina Gębala i sierż. Roman Starzec służbę w Policji rozpoczęli w 2014 roku. Obecnie pracują w  Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego olkuskiej komendy.  Pomimo, iż są młodymi policjantami mają już na swoim koncie wiele zasług. Tym razem ich szybka reakcja i profesjonalnie przeprowadzona reanimacja uratowały ludzkie życie.

rower

Funkcjonariusze ruchu drogowego służbę rozpoczęli dzisiaj (tj.14-09) o 5 rano na terenie miasta. Po godzinie 6 otrzymali od Dyżurnego Policji informację, że na ulicy Mazaniec w Olkuszu leży  nieprzytomny rowerzysta. O  tej sytuacji powiadomił kierowca samochodu, który przejeżdżał tamtędy i zauważył leżącego rowerzystę. Mężczyzna zadzwonił na nr 112 i poinformował o zdarzeniu.

Gdy mundurowi  przyjechali na miejsce, mężczyzna leżał na poboczu drogi, a obok niego stał zgłaszający. 56-latek nie reagował na żadne bodźce i był nieprzytomny. Policjanci natychmiast przystąpili do działania. Odsunęli rower, zdjęli poszkodowanemu plecak i ułożyli go na plecach. Sprawdzili czynności życiowe mężczyzny i ocenili jego stan zdrowia. 56-latek nie dawał żadnych oznak życia.  W jego organizmie doszło do zatrzymania podstawowych funkcji życiowych: krążenia i oddychania. Sierż. Roman Starzec niezwłocznie  przystąpił do reanimacji. Sierż. Karolina Gębala  w tym czasie sprawdzała funkcje życiowe nieprzytomnego mężczyzny. Intensywna reanimacja funkcjonariuszy trwała do przyjazdu karetki pogotowia, której to załoga kontynuowała dalsze czynności ratownicze. Obecny na miejscu lekarz oświadczył, że gdyby nie natychmiastowa pomoc policjantów, z pewnością nie udałoby się uratować tego człowieka.

Kiedy personel medyczny udzielał pomocy, policjanci ustalali okoliczności tego zdarzenia.

Zachowanie  mundurowych jest kolejnym przykładem profesjonalizmu, jakim policjanci wykazują się w czasie służby. Ich szybka reakcja i natychmiastowa pomoc przyczyniły się do uratowania życia.

KPP Olkusz

Podsumowanie działań Policji „Bezpieczna droga do szkoły”

Bezpieczna droga do szkoły” to akcja znana od kilku lat. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania policjantów doskonale wpisują  się w akcję „ Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą zainicjował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. 

bezpieczna droga do szkoły

W rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Mundurowi z drogówki reagowali na wszelkie przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący. Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze  kontrolowali pojazdy i autokary przewożące dzieci i młodzież.   Sprawdzali  stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Policjanci ruchu drogowego objęli nadzorem 18 szkół powiatu olkuskiego. W ich pobliżu ujawnili 96 kierujących jadących z nadmierną prędkością, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz 48 przypadków nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych. W rejonie szkół  zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.

Do szkół zawitali policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz dzielnicowi z komendy i komisariatów. Spotkania dzielnicowych odbyły się w ramach nowej koncepcji pracy „Dzielnicowy bliżej nas”. Pogadanki o bezpieczeństwie kierowane były głównie do uczniów klas najmłodszych szkół podstawowych. Dzielnicowi nie tylko uświadamiali, które miejsca przeznaczone do przechodzenia są bezpieczne, ale wraz z uczniami wyszli zza szkolnych ławek i na przejściach dla pieszych, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się sytuacji, gdy na drodze nie ma chodnika.

Przez ostatnie dni mundurowi odwiedzili kilkadziesiąt szkół naszego powiatu. Spotkali się z najmłodszymi uczniami pierwszych  prowadząc prelekcje nt. bezpieczeństwa. Takich spotkań było 56.  Dużo uwagi poświęcali odblaskom uświadamiając dzieciom jak ważne jest ich noszenie. Informowali również o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”  cieszy się dużą popularnością i zrozumieniem wśród rodziców i nauczycieli. Profilaktyką z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są zainteresowani pedagodzy starszych klas szkół podstawowych oraz przedszkoli. Dlatego też policjanci będą kontynuować jej działania i spotkać  się w szkołach. Z kolei policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drodze, będą kontrolowali autokary i busy, którymi przewożone są dzieci do szkół. 

KPP Olkusz

Konkurs "Odblaskowa szkoła"

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu zachęca do wzięcia udziału w konkursie „Odblaskowa szkoła”.

odblaskowa

Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych,  lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że ich szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażania uczniów w elementy odblaskowe.

Regulamin konkursu pt. "Odblaskowa Szkoła" (kliknij link)

KPP Olkusz

Złodziej torebki w rękach olkuskich policjantów

Dzięki szybkiej reakcji policjantów Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego  Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymano 29-letniego złodzieja damskiej torebki.

Do kradzieży doszło we wtorek tj. 5 września 2017 roku w jednym z olkuskich lokali. Mężczyzna wykorzystał nieuwagę pracownicy, wszedł do pomieszczenia socjalnego i ukradł torebkę, w której znajdował się portfel z dokumentami, kartą bankomatową  i pieniędzmi.

Zaalarmowani o zdarzeniu policjanci zabrali do radiowozu  zgłaszającą i natychmiast udali się w teren w poszukiwaniu mężczyzny. Już po kilku minutach penetracji przyległych ulic i parkingów, kobieta rozpoznała złodzieja jej torebki. Okazał się nim być 29-letni mieszkaniec Bielska-Białej. Mężczyzna  miał przy sobie pieniądze, które ukradł. Pozostałe rzeczy zdążył ukryć na klatce schodowej w jednym z budynków.

Policjanci zatrzymali mężczyznę i przewieźli do komendy. Odzyskali również skradzione  przedmioty, które wróciły do właścicielki.

Podejrzany usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do ich popełnienia. 

KPP Olkusz

Kronika policyjna ostatnich kilku dni

Krzywopłoty. Włamanie do domu jednorodzinnego

W sobotę tj. 26.08.17r. w Krzywopłotach włamano się do domu jednorodzinnego. Sprawca wyważył drzwi balkonowe,  wszedł do środka i ukradł pieniądze. Nad sprawą kradzieży z włamaniem pracują funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kluczach.

Olkusz. Kradzież pieniędzy

26 sierpnia 2017 roku w Olkuszu na ulicy Korczaka nieustalony do chwili obecnej sprawca, pod nieobecność domowników, wszedł do jednego z mieszkań i ukradł pieniądze. Złodziej dostał się do wnętrza  poprzez uchylone okno. 

Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do  lat 5.

Kradzież torebki

Mieszkanka Olkusza powiadomiła policje o kradzieży torebki. Do zdarzenia doszło  25 sierpnia 2017 roku w centrum handlowym przy ulicy  Rabsztyńskiej w Olkuszu. Kobieta  straciła m.in. pieniądze, dokumenty i telefon komórkowy.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z komendy. 

Klucze. Wypadek drogowy z udziałem pieszej

28 sierpnia 2017 roku około godziny 11.40 na ulicy Pocztowej w Kluczach doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszej. Jak wstępnie ustalono, kierujący samochodem marki Renault Master potrącił przechodzącą przez jezdnię pieszą. Ranna 81-latka została przewieziona do szpitala w Olkuszu. Kierowca renault był trzeźwy.

Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia drogowego.

Poszukiwani świadkowie zdarzenia drogowego:

Olkuska policja poszukuje świadków kolizji drogowej, do której doszło 5 sierpnia 2017 roku ok. godz. 8.30 na ulicy Świętokrzyskiej w Olkuszu. Kierujący samochodem dostawczym (brak bliższych danych) w trakcie wykonywania manewru skrętu,  nie zachował bezpiecznej odległości od peugeota i uszkodził jego tylny zderzak, błotnik i  lampę,  po czym odjechał z miejsca zdarzenia.

Osoby, które mają  jakiekolwiek  informacje w sprawie tej kolizji drogowej proszone są o kontakt telefoniczny  z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32-6478-237 lub 997.

KPP Olkusz

Kolizja drogowa na olkuskiej obwodnicy

Dzisiaj (23.08.br. ) około godziny  7 w Olkuszu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 z drogą wojewódzką nr 783 doszło do zderzenia 5 pojazdów. Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala w Olkuszu.

1

Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący skodą fabią - 60-letni olkuszanin,  podczas manewru skrętu w prawo z ulicy Zagaje w dk 94, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącą dacią. W skutek tego uderzenia dacia  przejechała przez wysepkę rozdzielającą  pasy ruchu i wjechała w forda fiestę,   który zatrzymał się na skrzyżowaniu i oczekiwał na  lewoskręt. Ford z kolei,  wysunął się na lewy pas ruchu i uderzył w samochód dostawczy m-ki peugeot i  fiata ducato. Kierujący ducato  wjechał na sygnalizator świetlny i wpadł do przydrożnego rowu. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi.

Do szpitala w Olkuszu została przewieziona kierująca fordem i jej pasażerka.  Kobiety po udzielonej pomocy medycznej zostały zwolnione.

Na miejscu obecny był technik kryminalistyki, który wykonał oględziny, sporządził szkic  sytuacyjny i zrobił zdjęcia.

Utrudnienia w ruchu,  na drodze w kierunku Krakowa, trwały do godziny 10.40.

Nad  bezpieczeństwem kierujących czuwają policjanci ruchu drogowego, którzy z uwagi na uszkodzony sygnalizator świetlny kierują ruchem. 

KPP Olkusz

Areszt za usiłowanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

43- letni mężczyzna, który groził podpaleniem swojej rodzinie trafił do zakładu karnego. Wczoraj (21.08.br.) prokurator przedstawił mu zarzut usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i przychylił się do wniosku złożonego przez Policję o tymczasowe aresztowanie.

Do zdarzenia doszło 20 sierpnia br. w Olkuszu, w nocy kilkanaście minut przed godziną 1. Dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie, że nietrzeźwy 43-latek jeździ ulicami miasta. Na miejsce natychmiast wysłał policyjny patrol. Po trzech minutach otrzymał kolejne zgłoszenie - mężczyzna groził podpaleniem swojej rodzinie. 43-latek oblał  benzyną żonę i nastoletniego syna oraz jedno z pomieszczeń mieszkalnych. Na szczęście  tragedii udało się uniknąć, gdyż kobieta z dziećmi  (syn 12 lat, córka 16 lat) zdążyła uciec.

Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i  przewieziony do szpitala , gdzie pobrano mu krew do badania na zawartość alkoholu w organizmie.

Wczoraj (21.08.br.)prokurator przedstawił  mężczyźnie zarzut usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem za co grozi nie mniej niż 12 lat pozbawienia wolności. Wniosek o tymczasowe aresztowanie rozpatrzył Sąd Rejonowy w Olkuszu – mężczyzna trafił już do aresztu i przebywa w zakładzie karnym. 

KPP Olkusz

Chciał podpalić swoją rodzine

Policjanci zatrzymali 43-letniego olkuszanina, który groził swojej rodzinie podpaleniem. Mężczyzna oblał benzyną żonę i nastoletniego syna oraz jedno z pomieszczeń mieszkalnych. Na szczęście  tragedii udało się uniknąć, kobieta z dziećmi zdołała uciec z domu.  

Do zdarzenia doszło w Olkuszu, w nocy kilkanaście minut przed godziną 1. Dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie, że nietrzeźwy 43-latek jeździ ulicami miasta. Na miejsce natychmiast wysłał policyjny patrol. Po trzech minutach otrzymał kolejne zgłoszenie, tym razem mężczyzna groził, że  podpali rodzinę i dom. Gdy policjanci przyjechali pod wskazany adres, 41-letnia kobieta wraz z dziećmi  (syn 12 lat, córka 16) przebywali na zewnątrz budynku. W  środku znajdował się nietrzeźwy 43-latek, który  zamkną drzwi wejściowe domu. Policjanci weszli do budynku,  tylnym wejściem i zatrzymali mężczyznę.

43-latka przewieziono do szpitala gdzie pobrano mu krew do badania na zawartość alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszał  zarzuty tj. gróźb karalnych i znęcania się nad rodziną za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Policja wystąpiła z wnioskiem  do prokuratury o tymczasowe aresztowanie. Podejrzany obecnie przebywa w policyjnym areszcie. Dzisiaj (21.08.17r.) będzie przesłuchany w Prokuraturze Rejonowej w Olkuszu.

W rodzinie została wdrożona procedura „Niebieskie Karty” .

KPP Olkusz

37-latek uszkodził dwa samochody w Wolbromiu

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Wolbromiu przedstawili zarzut uszkodzenia mienia 37-letnimu wolbromianinowi. Zgodnie z kodeksem karnym za powyższe przestępstwo może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w niedzielę (tj. 13.08.br.) na ulicy Piłsudskiego w Wolbromiu. Mężczyzna   porysował ostrym narzędziem przednie drzwi dwóch zaparkowanych pojazdów.   Policjanci wykonujący czynności w tej sprawie ustalili sprawcę tego zdarzenia. Okazał się nim być 37-letni mieszkaniec Wolbromia.

Dziś (17.09.br.) mężczyzna usłyszał zarzut z art. 288§1 kodeksu karnego i przyznał się do popełnionego przestępstwa. Swoje zachowanie tłumaczył m.in. tym, że zdenerwował się na widok zaparkowanych samochodów, które w jego ocenie utrudniały mu wyjazd z posesji.

KPP Olkusz

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Policjanci olkuskiej drogówki interweniowali wobec 27- letniego mężczyzny, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, kilkakrotnie ignorując  sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. Za popełnione przestępstwo - niezatrzymania się do kontroli grozi mu kara pozbawienia wolności do  5 lat.

Dzisiaj około godz. 6:50, policjanci Ruchu drogowego pełnili służbę na terenie miasta gminy Olkusz, Bukowno i Klucze. Jadąc drogą wojewódzką 791 przed miejscowością Klucze na wysokości skrzyżowania z drogą na Bogucin, zauważyli jak z przeciwnego pasa ruchu samochód marki Saab, nie stosuje się do znaku poziomego P-4 „linia podwójna ciągła” i wyprzedza pojazdy. Policjanci, widząc to wykroczenie, włączyli sygnały błyskowe i tarczą do zatrzymywania pojazdów wydali polecenie do zatrzymania. Kierowca zlekceważył je i pojechał dalej w kierunku Olkusza. Mundurowi ruszyli w pościg dalej używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Podczas ucieczki mężczyzna stwarzał zagrożenie,  popełniając szereg kolejnych wykroczeń w ruchu drogowym. Chcąc uniknąć policyjnej kontroli na ul 20 -straconych w Olkuszu wjechał w jedną z posesji, na której został zatrzymany. Po wylegitymowaniu okazało się, że kierowcą Saaba był 27 -letni mieszkaniec Strzegowej. Przeprowadzone badanie wykazało, że kierowca był trzeźwy. Na pytanie policjantów, dlaczego nie zatrzymał się do kontroli mężczyzna odpowiedział, że posiada już dużą ilość punktów karnych i obawiał się kolejnych. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Teraz za swój czyn 27-latek odpowie przed sądem. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu.

Policjanci przypominają, że od 1 czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do  5 lat.

KPP Olkusz