„Razem dla Zalesia” oraz władze gminy Klucze nominowane do "Super Samorządu 2018"

Czas wolny mieszkanki i mieszkańcy Zalesia Golczowskiego spędzali dotąd w prywatnych domach lub wyjeżdżając do pobliskiego miasta. Dzięki zaangażowaniu społeczności i współpracy z władzami już w tym roku w Zalesiu rozpocznie się budowa świetlicy! Czy zdobędą nagrodę dowiemy się 25 maja. Rywalizować będą z czternastoma innymi grupami z całej Polski. Nagrody zostaną wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Razem dla Zalesia” znalazło się wśród piętnastu inicjatyw z całej Polski, którym udało się wprowadzić zmiany w swoim otoczeniu dzięki skutecznej współpracy z władzami samorządowymi. Wszyscy brali udział w akcji Masz Głos, która wspiera rozwój partycypacji na poziomie lokalnym. Zajmowali się ulepszaniem przestrzeni publicznej, dostosowywaniem działania lokalnych instytucji do potrzeb społeczności, przekonywaniem władz oraz mieszkańców i mieszkanek do większej otwartości na współpracę i wprowadzaniem metod wspólnego podejmowania decyzji. Konkurencja była duża, bo w całej Polsce uczestników było prawie 350.

Grupa nieformalna „Razem dla Zalesia” dołączyła do tegorocznej edycji akcji Masz Głos z zamiarem stworzenia miejsca integracji mieszkanek i mieszkańców. Za pomocą rozmów, spotkań i ulotek do swojego pomysłu przekonali innych mieszkańców. Decyzją mieszkańców środki z Funduszu Sołeckiego przeznaczono właśnie na budowę świetlicy. Pod wnioskiem o zabezpieczenie w budżecie gminy środków na budowę świetlicy zebrano 170 podpisów, a w dotyczącym budowy świetlicy spotkaniu dla mieszkańców wzięło udział 45 osób! Grupa trzykrotnie spotkała się z władzami gminy, w tym z wójtem, w efekcie czego także przedstawiciele władz poparli budowę świetlicy, wpisali ją w budżet i zadeklarowali pomoc przy pozyskiwaniu kolejnych funduszy. Budowa świetlicy ruszy jeszcze w tym roku. Wspólne działanie zintegrowało i pobudziło mieszkańców. Biorą udział w kolejnych spotkaniach, prowadzą diagnozę lokalną i angażują się w planowanie działalności świetlicy.

- Mieszkańcy Zalesia od kilkudziesięciu lat bezskutecznie zabiegali o budowę świetlicy. To co wydawało się niemożliwe, nabrało realnych kształtów. Dzięki udziałowi w akcji Masz Głos sprawa nabrała rozpędu – podsumowuje Anna Knapik, członkini grupy „Razem dla Zalesia”.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego, a jej lokalnym koordynatorem było Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku tym grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym modelowo z władzami samorządowymi i z całą społecznością. Kto z piętnastu nominowanych otrzyma nagrodę Super Samorząd dowiemy się 25 maja podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Data rozdania nagród ma podwójne znaczenie symboliczne. Po pierwsze obchodzimy w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które było wydarzeniem istotnym nie tylko z punktu widzenia odtworzenia państwowości, ale także pod względem poszerzenia zakresu praw obywatelskich. Po drugie zaś dwa dni później wypada rocznica pierwszych po 1989 roku wyborów samorządowych w Polsce (27 maja 1990).

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. prof. Andrzej Zoll oraz prof. Tomasz Nałęcz. Galę poprowadzi Andrzej Seweryn.

O akcji Masz Głos

Akcja Masz Głos od piętnastu lat przyciąga osoby, które marzą o tym, aby w ich okolicy – tej bliskiej i dalszej – żyło się lepiej. Każda edycja akcji trwa około 10 miesięcy. W tym czasie uczestnicy realizują działania przy wsparciu ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Mogą brać udział w bezpłatnych szkoleniach oraz zasięgać porad w zakresie sposobów rozwiązywania lokalnych problemów, metod aktywizacji społeczności lokalnej oraz narzędzi współpracy i dialogu pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami a samorządem. Wśród uczestników akcji znajdziemy przedstawicieli i przedstawicielki praktycznie wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzież, a także seniorów i seniorki. Działania prowadzone są miastach, miasteczkach, a także na wsiach. W tej edycji akcji (2017/2018) wzięły udział łącznie 343 grupy z całej Polski, pochodzące z 237 miejscowości, w tym 124 z obszarów wiejskich.

Wojciech Szota

 

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: