Udar mózgu - szybka reakcja zwiększa szanse

Rozmowa z dr n. med. Tadeuszem Pietkiewiczem, specjalistą neurologii, ordynatorem Oddziału Neurologii i Udarów Nowego Szpitala w Olkusz oraz zastępcą ordynatora lek. med. Jolantą Bakalarz-Rzepiak - specjalistą neurologii.

lekarz

„Udar mózgu jest najpoważniejszą chorobą naczyniową mózgu oraz jednym z największych problemów w medycynie. Na całym świecie stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia” – definiuje portal „abczdrowie.pl”. Czy my, pacjenci, mamy świadomość zagrożeń udaru? Czy potrafimy rozpoznać jego symptomy? Na powyższe i jeszcze inne pytania odpowiadają: dr n. med. Tadeusz Pietkiewicz, specjalista neurologii ordynator Oddziału Neurologii i Udarów Nowego Szpitala w Olkusz oraz zastępca ordynatora lek. med. Jolanta Bakalarz-Rzepiak - specjalista neurologii.

 Co to jest udar mózgu?

- Udar mózgu według definicji Światowej Organizacji Zdrowia to nagłe wystąpienie ogniskowych lub globalnych czynności mózgu, trwających dłużej niż 24 godziny i spowodowanych przez przyczyny naczyniowe, czyli związane z przepływem mózgowym krwi. Mówiąc wprost są to zaburzenia neurologiczne będące skutkiem nagłego odcięcia dopływu krwi do mózgu.

 Jak często występuje udar mózgu w Polsce ?

- Średnio co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. To ponad 70 tysięcy osób rocznie.

 Ile przypadków udaru notuje szpital w Olkuszu?

- Około 200 przypadków rocznie.

Jak rozpoznać udar?

- Opadnięty kącik ust, zmieniona mowa, niesprawność kończyn, zaburzenia widzenia - to pierwsze objawy udaru mózgu. Objawy, których nie wolno nam lekceważyć. Każdy powinien umieć je rozpoznać i zareagować natychmiast. Szybka reakcja  zwiększa  szansę  na skuteczne leczenie i uniknięcie niepełnosprawności.

Co należy zrobić, gdy wystąpią objawy?

- Natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Przy udarze liczy się każda sekunda. Czas jest najważniejszy. Zastosowanie specjalistycznego leczenia należy podjąć w ciągu 4.5 godzin od wystąpienia objawów udaru. Po upływie tego czasu szanse chorego na uniknięcie skutków udaru dramatycznie maleją.

Czyli nauczmy się traktować udar równie poważnie jak np. zawał serca?

- Tak! Nie liczmy na to, że „zaraz przejdzie”. Nie przejdzie, a może skończyć się tragicznie. Tej wiedzy dzisiaj brakuje. Nierzadko na oddział neurologiczny przychodzą pacjenci, u których objawy udaru występują np. od kilku dni. Pamiętajmy - statystyki wskazują, że około 60% pacjentów dotkniętych udarem mózgu  umiera w ciągu roku. Udar mózgu - po zawale i nowotworach – jest obecnie trzecią przyczyną zgonów ludzi dorosłych i główną przyczyną inwalidztwa.

70 procent pacjentów nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Udar jest dziś najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w grupie wiekowej 40-65. Statystyki w Polsce wyglądają fatalnie. Jak można je poprawić? 

- Bardzo ważna jest rehabilitacja, którą należy stosować od razu, gdy chory jeszcze przebywa  w łóżku szpitalnym. Stan chorego, który jest rehabilitowany w ciągu pierwszych 24 godzin, szybciej się poprawia. Jest mniej powikłań, szanse na przeżycie rosną, a kolejne incydenty udarowe są rzadsze. Po wypisie z Oddziału Udarowego chory, przy braku przeciwskazań, powinien być rehabilitowany w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej.

Jak powinna wyglądać profilaktyka czyli zapobieganie występowania  chorób naczyń mózgowych?

- Ważny jest zdrowy tryb życia: regularny wysiłek fizyczny, zaniechanie palenia papierosów, unikanie nadmiernego spożycia alkoholu oraz skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego (wartości graniczne: 140/90 mmHg), leczenie cukrzycy, leczenia zaburzeń lipidowych, profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych z migotaniem przedsionków, z zaburzeniami układu krzepnięcia i z wadami serca, leczenie chirurgiczne zwężenia tętnicy szyjnej.

Wiemy już, że udar mózgu może dotknąć każdego niezależnie od wieku a jego skutki mogą być bardzo poważne. Czy zatem powrót do zdrowia po udarze jest możliwy?

- Tak. Zależy od tego, jak szybko chory  trafi pod specjalistyczną opiekę.  A więc życie i zdrowie naszych bliskich często zależy od tego, czy w chwili zagrożenia będziemy  umieli  właściwie zareagować. Dlatego konieczne jest propagowanie wśród społeczeństwa wiedzy na temat czynników ryzyka udaru, jak również rozpowszechnienie prawidłowego stylu życia jak profilaktyki zachorowanie udarowego.

Dziękuje rozmowę.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: