Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

Rankingowy blamaż olkuskich szkół

Zgodnie z ukształtowana od lat hierarchią najlepszym liceum w Polsce w roku 2017 znów okazało się XIII LO w Szczecinie. Pierwszy ogólniak w województwie małopolskim -  V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie - sklasyfikowano jako czwarty w kraju. W powiecie olkuskim zwyczajowo lideruje olkuski „Kazik”. I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego uzyskało pozycję rankingową  nr 21 w Małopolsce i nr 247 w klasyfikacji ogólnokrajowej. Niestety, to gorzej niż rok wcześniej.

egzamin

Portal „Perspektywy” ogłosił doroczną klasyfikację najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Liderują w nim placówki, gdzie uczniowie doskonale zdają maturę i egzaminy zawodowe oraz osiągają znaczące sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Wybitne placówki charakteryzuje dodatkowo szczególna atmosfera, poczucie odpowiedzialności nauczycieli i uczniów i coś jeszcze: radość uczniów oraz radość zdobywania wiedzy.

Głównym kryterium rankingowym są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z sukcesami szkół w olimpiadach krajowych i międzynarodowych oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, stanowi to znakomity zestaw obiektywnych i sprawdzalnych ocen. Owe kryteria zostały uwzględnione w rankingu w stopniu różnym, adekwatnym do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły.

Śledzenie wszelkiego rodzaju klasyfikacji ma sen wówczas, kiedy z suchych liczb obrazujące stan aktualny potrafimy prześledzić ruchy na rankingowej stali, wyłowić tendencje. Porównanie efektów nauczania w kolejnych latach stanowią kwantum dodatkowych informacji, według których można się pokusić o bardziej wnikliwe oceny.

Patrząc z tej perspektywy należy stwierdzić, że w czubie tabeli większych przetasowań nie ma. Krakowian cieszyć może awans V LO z 6 na 4 miejsce. Stabilna pozycja „Nowodworka” w trzeciej dziesiątce, w Nowym Sączu pedagodzy przyjmują gratulacje za pokaźny awans Akademickiego LO im. Króla Bolesława Chrobrego, 3 placówki w Małopolsce. Sądecki ogólniak znalazł się na 34 miejscu w kraju, rok wcześniej plasował się na pozycji nr 77, dwa lata temu był 121. Przyspieszenie godne uznania.

Krok wstecz

Przed rokiem w rankingu „Perspektyw” duży sukces zanotowało I LO w Olkuszu im. Króla Kazimierza Wielkiego. Szkoła z historią sięgającą 1916 roku, liderowała w subregionie zachodnim, zajęła 15. lokatę w Małopolsce i 194 miejsce w kraju. Warto przypomnieć, że w 2015 roku I olkuskie LO sklasyfikowano na 210 pozycji w Polsce, natomiast w 2015 na pozycji nr  358.

Pierwsza dziesiątka Małopolskich ogólniaków wygląda następująco:

 • 1 miejsce (4 w kraju) - V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie,   
 • 2 miejsce (28) - I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie,
 • 3 miejsce (34) - Akademickie LO im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu,
 • 4 miejsce (53) - VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Reja w Krakowie,          
 • 5 miejsce (67) - II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie,    
 • 6 miejsce (77) - VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,          
 • 7 miejsce (114) - VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie,     
 • 8 miejsce (115) - III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,      
 • 9 miejsce (124) - I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach,
 • 10 miejsce (127) - LO Zakonu Pijarów im. ks. St. Konarskiego w Krakowie.

Rok 2017 okazał się dla olkuskiej placówki nieco słabszy. „Kazik” wylądował na 21 miejscu w Małopolsce i 247 w kraju. Oddał pałeczkę lidera subregionu  I -szemu LO w Wadowicach – 9 pozycja w  Małopolsce. Ponadto Olkuska „jedynkę” wyprzedziły jeszcze I LO im. Stanisława Staszica z Chrzanowa – lokata 13 w Małopolsce, LO im. ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego KSW w Libiążu – 17 lokata oraz I LO im. St. Konarskiego z Oświęcimia – pozycja 18.

Także pozostałe olkuskie licea zanotowały regres.  Lokata 66 (w gronie placówek 500+) przypadła IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – przed rokiem „czwórka” zajmowała 57 pozycję. Z kolei II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej uzyskało ranking nr 96 (500+) i w ciągu roku spadło o 9 lokat. Natomiast LO im. Romualda Traugutta w Wolbromiu sklasyfikowano przed rokiem na 95 pozycji w województwie, znalazło się obecnie poza pierwsza setką „ogólniaków” w Małopolsce. Jednoznaczna tendencja komentarza nie wymaga.

Małopolskie technika

W Rankingu Techników zwyciężyło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, drugie miejsce zajęło Technikum Elektroniczne im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, trzecie – Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, zaś czwarte -  Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie. Można rzecz, że mniej więcej hierarchia została utrzymana. Rok wcześniej Technikum Łączności zajmowało lokatę drugą, Nowosądeczanie trzecią.

W klasyfikacji ogólnokrajowej Małopolska trzyma się mocno. Wysoki ranking osiągnęły także: Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie – 11 miejsce i Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Myślenicach – 14 lokata.

Pierwsza dziesiątkę Techników w Małopolsce uzupełniają:

 • 5 miejsce (27) - Technikum w ZS Ponadgimnazjalnych w Nawojowej,
 • 6 miejsce (30) - Technikum im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej,
 • 7 miejsce (40) - Technikum nr 1 w CKZiU nr 2 w Wadowicach,
 • 8 miejsce (56) -Technikum w ZS Ekonomicznych w Nowym Targu,
 • 9 miejsce (57) - Technikum w ZSOiZ im. Ignacego J. Paderewskiego w Ciężkowicach,
 • 10 miejsce (62) - Technikum w ZS im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Olkuskie odstaje

Wśród pierwszych 300 sklasyfikowanych techników listy ogólnopolskiej nie znaleźliśmy żadnej „technicznej” szkoły z Olkusza, choć widnieje na niej aż 40 placówek z Małopolski, w tym szkoły z miejscowości mniej prestiżowych niż Olkusz, między innymi: Bobowej, Czchowa, Czernichowa, Krościenka czy Szczyrzyca. To powód do refleksji zarówno w gronie dyrekcji i pedagogów wymienionych placówek, jak i dyrygentów Powiatu Olkuskiego – organu prowadzącego szkół ponadgimnazjalnych. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży przyczyna niskiej pozycji szkół tego typu w województwie.

A że jest niska dowodzi aktualny ranking „Perspektyw”. W roku 2017 Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. St. Staszica w Olkuszu, najlepsza tego typu placówka ziemi olkuskiej, zajęła 52 miejsce w Małopolsce, Technikum nr 3 w ZS nr 3 im. Antoniego Kocjana – 71 lokatę, zaś Technikum nr 4 w ZS nr 4 im. KEN w Olkuszu ledwie 98 pozycję. W gronie sklasyfikowanych nie znalazłem placówki z Wolbromia.

Rok wcześniej ranking wojewódzki wyglądał następująco: 69 miejsce uzyskało Technikum nr 1 im. St. Staszica, popularny „Ekonomik”, czyli Technikum nr 3 im. Antoniego Kocjana – lokatę 79, zaś Technikum Agrobiznesu w ZS w Wolbromiu uplasowało się na pozycji nr 90. W rankingach nie uwzględniono Technikum z ZS nr 4 w Olkuszu. 

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: