Pedofil pracował w wolbromskim Domu Kultury

Dyrekcja Domu Kultury w Wolbromiu nie przedłużyła umowy o pracę mężczyźnie, którego nazwisko znalazło się w publicznym rejestrze osób skazanych za przestępstwa seksualne: przeciwko dzieciom oraz gwałty ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyznę wypatrzyli rodzice uczestników zajęć. Z udostępnionego 1 stycznia br. rejestru wynika, że w przypadku mężczyzny z Wolbromia chodzi o wyrok, jaki zapadł w latach 90-tych za czyny mające miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. W zakładach karnych spędził kilkanaście lat.

rejestr

Po zakończeniu kary więzienia mężczyzna osiedlił się w Wolbromiu i założył rodzinę. Od trzech lat pracował w wolbromskim Domu Kultury, gdzie wykonywał funkcję konserwatora. Miał opinię rzetelnego pracownika. Nie miał kontaktu z dziećmi.

Dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu Piotr Gamrot napisał w oświadczeniu: „Mimo że przepis art. 21 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom na tle seksualnym nakazuje pracodawcom sprawdzenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z wychowaniem, edukacją wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi i chociaż zakres obowiązków służbowych pracownika DK, umieszczonego w rejestrze, nie wymagał bezpośredniego kontaktu z osobami korzystającymi z oferty Domu Kultury, to fakt umieszczenia go w rejestrze spowodował odmowę przedłużenia umowy o pracę”.

Ponad 30 osób z Małopolski znalazło się w ogólnodostępnym rejestrze przestępców seksualnych uruchomionym od Nowego Roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Od 1 stycznia dane osób skazanych za przestępstwa seksualne wobec dzieci poniżej 15. roku życia oraz gwałty ze szczególnym okrucieństwem są publicznie dostępne w Internecie. Ujawniło je Ministerstwo Sprawiedliwości, które w październiku uruchomiło rejestr pedofilów i osób skazanych za gwałty. Teraz można je przeglądać w sieci.

Większość osób figurujących w upublicznionej części rejestru to mężczyźni, choć jest też kilka kobiet. Wśród widniejących tam osób znalazło się ponad 30 skazanych z Małopolski. To wyłącznie mężczyźni. Najwięcej z Krakowa, Nowego Sącza, Brzeska i Wadowic.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: