Dwie pary pociągów więcej!

10 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, w którym znajdują się dwa nowe połączenia na trasie Katowice-Sędziszów. O uruchomienie dodatkowych par pociągów na tej trasie zabiegała od lat posłanka Lidia Gądek aktywizując w tym celu władze samorządowe gmin leżących wzdłuż trasy: z Kozłowa, Charsznicy, Wolbromia, Klucz, Olkusza, Bolesławia i Bukowna.  O kolejne pociągi wnioskował do Zarządu Województwa Małopolskiego radny wojewódzki Marcin Cockiewicz. Podjęte działania nareszcie przyniosły oczekiwany przez podróżnych efekt.

dworzec

Linia kolejowa z Katowic przez Sosnowiec Południowy, Dąbrowę Górniczą, Sławków, Olkusz i Wolbrom do Kielc od kilkunastu lat ma kłopot. Leży bowiem na terenie trzech województw - śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego i to urzędy marszałkowskiego z Katowic, Krakowa i Kielc muszą się porozumieć w sprawie organizacji połączeń. A z tym jest właśnie problem.

Na przestrzeni ostatnich lat ilość pociągów na tej trasie raczej była ograniczana, a ciągłe remonty na torach powodowały, że np. czas przejazdu pociągiem do Katowic był zupełnie niekonkurencyjny wobec oferty transportu drogowego. Sytuacja ta spowodowała duże niezadowolenie ze strony mieszkańców powiatów: olkuskiego i miechowskiego, którzy wskazywali na niedostosowanie funkcjonującego rozkładu jazdy pociągów do ich potrzeb. Ograniczenie ilości kursów stanowi istotne utrudnienie dla młodzieży i studentów dojeżdżających do olkuskich szkół ponadgimnazjalnych, wyższych uczelni Śląska i Zagłębia oraz osób dojeżdżających do pracy poza miejscem zamieszkania.

W ubiegłym roku, przy zaangażowaniu wielu życzliwych osób udało się przywrócić do rozkładu jazdy czwartą parę pociągów na trasie Katowice-Sędziszów. Jednak przyjęty wówczas rozkład jazdy nie dawał możliwości dojazdu do olkuskich szkół młodzieży z Bukowna i Sławkowa.

Od 10 grudnia zostałyuruchomione kolejne dwie pary pociągów na trasie Katowice-Olkusz, o co radny interpelował i wnosił poprawki do budżetu województwa jeszcze w ubiegłym roku. Jednak z przyczyn technicznych związanych z koniecznością wykonania przez PKP PLK SA prac remontowych na stacji kolejowej Olkusz, pozwalających na zmianę czoła pociągu wprowadzenie wnioskowanych przeze mnie zmian rozkładu jazdy było możliwe dopiero teraz.

 Od 10 linią nr 62 Katowice- Bukowno-Olkusz-Wolbrom - Sędziszów kursuje sześć par pociągów. Odjazdy z Katowic w kierunku Sędziszowa: 6.20, 7.28 (do Kielc), 12.13, 14.12, 15.32, 19.25. Odjazdy z Olkusza do Katowic: 5.14, 6.12, 7.46, 12.23, 14.34, 17.25 (z Kielc).

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: