Scena aktywnych seniorów

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „KLUCZ” kończy realizację projektu „Scena aktywnych seniorów”. W trakcie sześciu kolejnych miesięcy, od 1 czerwca do 30 listopada br., realizatorzy przedsięwzięcia zaktywizowali grupę 45 osób w wieku 60+ zamieszkujących tereny wiejskie gmin: Klucze (powiat olkuski) i Pałecznica (powiat proszowicki).

Warsztaty w Teatrze Zagłębia prowadzi Tamasz MuszyńskiWarsztaty w Teatrze Zagłębia prowadzi Tomasz Muszyński

Rekrutacja aktywnych seniorów rozpoczęła się jeszcze w maju 2017 roku i poprzedzona została akcją informacyjno-promocyjną, w wyniku której wybrano 15-osobowe grupy seniorów z Jaroszowca, Rodak i Pałecznicy. Program „Scena aktywnych seniorów” przewidywał przeprowadzenie warsztatów teatralno-estradowych w środowisku zamieszkania uczestników projektu oraz zapoznanie ich z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi pracy w tatrze i innych instytucjach kulturalnych. W trakcie warsztatów seniorzy nabierali umiejętności aktorskich i wystąpień scenicznych.

Podczas realizacji projektu uczestnicy zajęć spotykali się w teatrze „Zagłębia” w Sosnowcu, gdzie podczas wspólnego oglądania spektaklu, omawiano jego tematykę, poznawano autorów dzieła, bohaterów sztuki oraz interpretacje teatralne.

We wrześniu i październiku odbyły się cztery trzygodzinne spotkania w Teatrze „Zagłebia”, podczas których wystawiane były przedstawienia z aktualnego repertuaru sosnowieckiej sceny: „Prezent urodzinowy”, „Boeing, Boeing…”, Dobry wojak Szwejk” i „Prywatna klinika”. Ponadto każda grupa z osobna, w swoim miejscu zamieszkania, uczestniczyła w pięciu teatralnych warsztatach tematycznych, mających na celu przygotowanie własnego występu scenicznego. Zarówno ,,spotkania w teatrze’’, jak i lekcje teatralne odbywały się pod okiem specjalistów, opiekunów grup oraz wolontariuszy pomagających w organizacji zajęć. W role prowadzących warsztaty oraz przewodników po teatralnej scenie i kulisach wcielili się: dr hab. Przemysław Kania - aktor oraz nauczyciel akademicki, specjalista wymowy scenicznej, oraz Tomasz Muszyński – aktor. 

23 listopada br. w Domu Kultury „Hutnik" w Jaroszowcu, podczas spotkania uczestników projektu „Scena aktywnych seniorów” z zaproszonymi gośćmi, podsumowano działania i rezultaty osiągnięte w trakcie realizacji zadania. Uroczystość była okazją do zaprezentowania teatralnych umiejętności przez grupę z Jaroszowca oraz etiudy kabaretowej w wykonaniu seniorów z Rodak. W finale imprezy wystąpiła „gwiazda” - Monika Korpusik, była wokalistka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, z recitalem pieśni regionalnych.

Projekt „Scena aktywnych seniorów” został zrealizowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2017 r. zadań publicznych Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Zadanie realizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Całość interesującego i wielce pożytecznego przedsięwzięcia kosztowało 33 585 zł, z czego dofinansowanie Województwa Małopolskiego wyniosło 22 tys. zł. Pozostałe ponad 11,5 tys. zł stanowiło wkład własny Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „KLUCZ”.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: