Nareszcie rusza budowa obwodnicy

Pierwszy etap budowy obwodnicy Wolbromia - od ul. Miechowskiej do ul. Skalskiej - będzie gotowy jesienią przyszłego roku. 23 sierpnia br., w UMiG w Wolbromiu, burmistrz Adam Zielnik, wspólnie z marszałkiem Województwa małopolskiego Jackiem Krupą oraz wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem podpisał umowę na budowę drugiego odcinka obwodnicy miasta, który połączy ul. Brzozowską i Skalską z przedstawicielem firmy Strabag Adamem Nawrockim.

Wolbrom obwodnica

Wartość robót odcinka od ul. Miechowskiej do ul. Brzozowskiej kosztować będzie blisko 6,5 mln zł, z kolei budowę odcinka od ul. Brzozowskiej do Skalskiej wyceniono na ponad 15 mln zł. Obie inwestycje są realizowane przy 85 proc. udziale środków unijnych.

Zgodnie z projektem, powstający odcinek drogi będzie miał jezdnię dwupasmową o szerokości 7 m i 4 ronda (ul. Miechowska, ul. Brzozowska, ul. Łukasińskiego oraz ul. Skalska). W celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonane będą chodniki, pobocza i lewoskręty na skrzyżowaniach. Trasa zostanie oświetlona oszczędnymi lampami LED. W projekcie uwzględniono również montaż ekranów akustycznych oraz budowę systemu odwadniającego drogę.

Gmina Wolbrom wspiera realizację inwestycji, zarówno jeśli chodzi o pokrycie części kosztów wykonania dokumentacji projektowej, kwestie związane z wykupem gruntów oraz finansowania pewnych elementów infrastruktury (m.in. ekrany akustyczne), ale także odpowiada za uzyskanie decyzji środowiskowych i zapewnienie sprawnego przebiegu zarówno etapu planistycznego, jak i wykonawczego. W skali całej obwodnicy wydatki z budżet gminy wyniosą ok. 2-3 mln zł.

Realizacja trzech odcinków południowej obwodnicy Wolbromia pozwoli odciążyć centrum miasta od ruchu tranzytowego wschód-zachód, a to on jest głównie odpowiedzialny za korki, zanieczyszczenie powietrza i hałas.

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: