Chemioterapia do likwidacji

Oddział Chemioterapii w Nowym Szpitalu w Olkuszu zostanie zamknięty 30 września br. Liczący blisko 20 lat oddział, posiadający pięć stanowisk, prowadzi leczenie chemioterapią w trybie ambulatoryjnym oraz udziela pomocy chorym przy powikłaniach chemioterapii (nawodnienia, leki wspomagające). Został utworzony przez lek. med. Ewę Burakowską, która pełni funkcję ordynator od początku jego istnienia do dziś. Oddział, choć niewielki, wypełniał swoje terapeutyczne funkcje na odpowiednim poziomie i, według zapewnień lekarzy, dobrze służył pacjentom.

chemioterapia

Argumenty „za”

Obecnie chemioterapia w Olkuszu znajduje się w fazie wygaszania, a pacjentów kieruje się do innych ośrodków, głównie do Sosnowca, a także Gliwic i Krakowa. Powodów decyzji zamknięcia oddziału chemioterapii jest co najmniej kilka. Po pierwsze na zasłużoną emeryturę odchodzi jego twórczyni, doktor Burakowska, a znalezienie lekarza, który mógłby poprowadzić specyficzną placówkę, do łatwych nie należy.

Po drugie pomieszczenia oddziału chemioterapii nie spełniają standardów. To jedna sala, wspólna dla kobiet i mężczyzn, gdzie minimum dyskrecji zapewnia parawan. Trudno oczekiwać pozyskanie dodatkowego powiększenia dla oddziału chemioterapii w sytuacji, kiedy znajdujące się w tym samym budynku odziały opieki paliatywnej i zakaźny wymagają poszerzenia. Po trzecie wreszcie jego możliwości rozwojowe są praktycznie żadne.

Rzecznik prasowy Nowego Szpitala wyjaśnia

O wyłuszczenie powodów zamknięcia Oddziału Chemioterapii w Olkuszu zwróciliśmy się do rzecznika Grupy Nowy Szpital. W odpowiedzi Marta Pióro napisała: „W pobliżu Olkusza – w Krakowie, Sosnowcu, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej - funkcjonują duże, specjalistyczne ośrodki, do których trafia większość pacjentów potrzebujących tego typu leczenia. Kontrakt na dzienną chemioterapię malał systematycznie od 2013 r. Coraz mniejsza była również liczba leczonych pacjentów. W 2016 r. na oddziale leczonych było 31 pacjentów. W 2017 – 20. Zarząd szpitala podjął decyzję w sprawie zaprzestania działalności oddziału po wielu miesięcznych analizach i rozmowach z komisją zdrowia Powiatu Olkuskiego oraz Radą Powiatu. Wszyscy pacjenci, którzy obecnie korzystają z leczenia na oddziale zostaną przekazani do innych placówek po wcześniejszym ustaleniach z pacjentami i tymi ośrodkami – nikt nie pozostanie bez pomocy.

Szpital chce objąć opieką paliatywno-hospicyjną większą niż dotychczas liczbę pacjentów, poprzez powiększenie istniejącego oddziału paliatywnego w miejsce oddziału dziennej chemioterapii. Część oddziału została już zmodernizowana. Planowana jest modernizacja całego budynku, w którym znajduje się oddział paliatywny i oddział zakaźny. Ponadto chcemy zwiększać możliwości diagnozowania chorób nowotworowych. Trwają przygotowania do otwarcia pracowni mammograficznej w szpitalu. Badania pacjentkom naszych poradni będziemy wykonywać na miejscu.”

Zgoda Zarządu Powiatu

Zamknięcie szpitalnego oddziału w olkuskiej lecznicy wymagało zgody Zarządu Powiatu i taką decyzję władze podjęły. Przed kilkoma dniami zapytałem Pawła Piasnego o owe „tak” dla likwidacji chemioterapii. Starosta olkuski potwierdził decyzję, poinformował o wspólnym, jednoznacznym stanowisku niemal wszystkich członków Rady Powiatu i odesłał do protokołów z posiedzeń Zarządu. W dokumentach tych czytamy:

Protokół nr 24/V/2017 z posiedzenia Zarządu Powiatu w Olkuszu w dniu 21.06.2017r.: „Zarząd Powiatu, po zapoznaniu się z wnioskiem Spółki Nowy Szpital w Olkuszu z dnia 13.06.2010 r. o wyrażenie zgody na zamknięcie oddziału chemioterapii, zdecydował o przekazaniu ww. wniosku do Przewodniczącej Rady Powiatu w celu powiadomienia Radnych Rady Powiatu i zajęcia stanowiska.”

Protokół nr 26/V/2017 z posiedzenia Zarządu Powiatu w Olkuszu w dniu 05.07.2017 r.: „Zarząd Powiatu zapoznał się z wnioskami i ustaleniami z posiedzenia Komisji ds. Promocji i Ochrony Zdrowia w dniu 04.07.2017 r. dotyczącymi pozytywnego zaopiniowania przez Komisję wniosku Spółki Nowy Szpital w Olkuszu z dnia 13.06.2017 r w sprawie zamknięcia oddziału chemioterapii, przekazanego do Rady Powiatu zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu z dnia 21.06.2017 r. Wobec powyższego, Zarząd Powiatu pozytywnie rozpatrzył pismo Nowego Szpitala w Olkuszu z dnia 13.06.2017 r. i wyraził zgodę na zamknięcie oddziału chemioterapii.

Pytania nie retoryczne

Dzienny Oddział Chemioterapii w Olkusz zostanie zlikwidowany. Z argumentami wspierającymi powyższą decyzje trudno dyskutować. Są obiektywne, ekonomicznie słuszne, medycznie uzasadnione. Ale czy społecznie także? Mam wątpliwości. Obawiam się bowiem, czy wszyscy onkologiczni pacjenci ziemi olkuskiej, także ci z odległych miejscowości na peryferiach powiatu, znajdą siły i sposobność dotarcia do oddalonych ośrodków Śląska i Krakowa? A jeśli natrafią na trudności, to w jaki sposób system opieki zdrowotnej oraz samorząd terytorialny będzie mógł im udzielić pomocy i wsparcia? Czy więc także te argumenty wzięli pod uwagę powiatowi radni (wielokrotnie z determinacją walczący o błahe sprawy z Zarządem spółki NS) wyrażając zgodę na likwidacje chemioterapii w olkuskim szpitalu?

Jerzy Nagawiecki

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: