Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/fama/public_html/serwisjurajski.pl/templates/blue3/functions.php on line 199

FTT S.A. gwarancją stabilności

Fabryka Taśm Transporterowych należy do jednych z największych i najbardziej znanych  producentów wyrobów gumowych w Polsce i Europie. Wolbromską firmę cechuje zarówno produkcyjne doświadczenie, jak i nowoczesność stosowanych technologii oraz stale modernizowany park maszynowy gwarantujący produkcję wyrobów o parametrach najwyższej jakości. FTT zatrudnia około 500 osób, produkuje rocznie do 1000 km taśm przenośnikowych oraz mieszanki, płyty, pasy pędne, zgarniacze i inne detale gumowe. O wysokiej pozycji FTT zaświadczają oryginalność oferty, wyniki produkcyjne, liczne certyfikaty oraz prestiżowe wyróżnienia i nagrody.

Stabilna pozycja na rynku krajowym oraz bogata oferta eksportowa zapewniły Spółce FTT zyskowną działalność, która z kolei umożliwiła inwestycje kapitałowe. Obecnie Fabryka Taśm Transporterowych stoi na czele Grupy Kapitałowej FTT S.A., w skład której wchodzą obecnie spółki zależne: Zakłady Mechaniczno-Kuźnicze „WOSTAL” Sp. z o.o. – 64 proc. udziałów i SAG Sp. z o.o. – 51,1 proc. udziałów oraz współzależne i stowarzyszone: Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych „DAMEL” S.A. – 50 proc. udziałów oraz Agencja Ochrony Osób i Mienia „AGROS” Sp. z o. o. – 35 proc. udziałów.

306361 r0 620

O budowaniu grupy kapitałowej FTT Wolbrom, o korzyściach płynących z działalności na szerszym polu, rozmawiamy z prezesem FTT S.A. Piotrem Piętą.  

- Panie Prezesie, proszę przedstawić genezę budowy Grupy Kapitałowej FTT Wolbrom S.A.

- Inwestycje kapitałowe FTT Wolbrom stały się możliwe dzięki efektywnej działalności produkcyjnej i handlowej fabryki oraz konsekwentnego przestrzegania reguł przy podziale zysków wypracowanych przez naszą spółkę. Mieliśmy świadomość, że właściwie zainwestowany kapitał posłuży trwałemu wzrostowi wartości fabryki. Ten kierunek działań okazał się trafny. Ulokowane na początku XXI wieku środki w inwestycje kapitałowe zwróciły się szybko w postaci uzyskanych dywidend oraz wzrostu wartości posiadanych akcji i udziałów.

- Dzięki inwestycjom kapitałowym nastąpił wzrost wartości Spółki FTT. To istotna, ale nie jedyna korzyść płynąca z działalności w grupie.

- FTT Wolbrom zainwestowała swoje kapitały głównie w spółki od dziesięcioleci działające w województwie śląskim. „DAMEL” S.A. i SAG Sp. z o.o. pracują dla specyficznego rynku górniczego i posiadają bardzo dobre rozeznanie branży wydobywczej. Dzięki inwestycjom kapitałowym rozszerzyliśmy i umocniliśmy kontakty biznesowe nie tylko FTT S.A., ale także wszystkich partnerów grupy. Na listach kontaktów członków Zarządów poszczególnych spółek Grupy Kapitałowej pojawiły się nowe adresy i telefony.  

Obecnie działamy wspólnie przede wszystkim w obszarze kontaktów biznesowych oraz szeroko rozumianej promocji oferty produkcyjnej. Organizujemy wspólnie wyjazdy handlowe w kraju i za granicę – w ostatnim czasie - na Ukrainę i na Bałkany.

Ponadto otwieramy naszym partnerom możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć podczas organizowanych dorocznie międzynarodowych sympozjów FTT Wolbrom, zapraszamy ich do wspólnego udziału w prezentacjach i targach o międzynarodowej skali. Tym samym umożliwiamy im uczestnictwo w istotnych imprezach wystawienniczych oraz redukujemy koszty.

- Korzyści ze współdziałania jest oczywiście znacznie więcej.

- Nawiązaliśmy ścisłe kontakty na różnych szczeblach zarządzania. Reprezentanci FTT weszli w skład rad nadzorczych podmiotów - członków Grupy Kapitałowej. Wymieniamy doświadczenia, poznajemy specyficzne rozwiązania trudnych problemów, adaptujemy skuteczne metody zarządzania, organizujemy szkolenia, wdrażamy wypracowane przez lata reguły postępowania, czyli inspirujemy się wzajemnie i przez to samodoskonalimy. W palecie różnych form współdziałania spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej należy wymienić współpracę operacyjną FTT Wolbrom z „Wostalem”, która polega na zlecaniu (na warunkach rynkowych) firmie z sąsiedztwa różnorodnych prac remontowych oraz usługowych w fabryce. Oto suma korzyści, które należy dostrzegać, gdyż zwielokrotniają korzyści, czyli wywołują efekt synergii.

- Na przełomie XX i XXI stulecia współpracowaliście z powstająca w Wolbromiu firmą TRI Poland.

- To była ciekawa i wzajemnie inspirująca współpraca. Na początku bacznie się sobie przyglądaliśmy. Dostrzegaliśmy dwie różne specyfiki pracy i zarządzania. Część z nich zaadaptowaliśmy dla nas, także Japończycy skorzystali wiele z naszych doświadczeń.

- Dlaczego warto tworzyć grupy kapitałowe?

- Najważniejszym celem przyjętej i konsekwentnie realizowanej strategii działania Grupy Kapitałowej jest trwały wzrost wartości i bezpieczeństwo kapitałów akcjonariuszy FTT S.A. Wchodzące w skład Grupy Kapitałowej spółki rokrocznie wnoszą dywidendę do FTT. Grupa wzmacnia zdolności finansowe spółek, wpływa na finansową równowagę, poprawia pozycje negocjacyjną zarówno w stosunku do dostawców, jak i startując w przetargach o znaczącym wolumenie. Toteż naszym celem biznesowym musi być utrwalanie siły i pozycji Grupy Kapitałowej.  

Są też korzyści konkretne, mierzalne dla licznych akcjonariuszy FTT Wolbrom. Wszyscy oni powinni mieć świadomość, że w wypłacanej corocznie dywidendzie ok. 20-25 procent kwoty pochodzi z wpływów uzyskanych od spółek zależnych, współzależnych i stowarzyszonych.  

- Przewodzenie Grupie Kapitałowej wiąże się z rozlicznymi obowiązkami, w tym z odpowiedzialnością za pracowników.

- W FTT i spółkach grupy zatrudniamy ok. 1000 pracowników. To spora grupa ludzi. We wszelkich naszych działaniach, w podejmowanych decyzjach, mamy na względzie dobro pracujących ludzi: stabilność zatrudnienia i godziwe warunki płacy. Będziemy nadal wierni powyższej dewizie.

- Dziękuję za rozmowę

JERZY NAGAWIECKI

Zdjęcie: materiały prasowe InnovoFot. mat. pras. InnovoFot. mat. pras. Innovo

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: