Wiwat Maj, Trzeci Maj

Obchody rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej i zarazem pierwszej w Europie konstytucji nie ograniczają się do oficjalnych przemówień oraz składania kwiatów przed pomnikami. Tradycją stały się już bowiem wydarzenia kulturalne towarzyszące temu świętu. Rokrocznie olkuszanie chętnie uczestniczą w organizowanych z tej okazji przez MOK patriotycznych koncertach. Nie inaczej było 3 maja 2016 r., kiedy to na plenerowej scenie w Rynku wystąpili dla nich Chór Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta. Wśród gości koncertu był Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Od ośmiu lat w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działa chór. W tym czasie  uświetniał inauguracje i zakończenia kolejnych cyklów dydaktycznych w swej uczelni, koncertował dla mieszkańców i występował na różnych uroczystościach. Wcześniej kierowała nim Neonila Piekarz, zaś obecnie umiejętności śpiewaków podczas prób doskonali i dyryguje zespołem na koncertach Dorota Stachowicz-Mączka. Talenty ich nagradzane były nie tylko brawami, wśród powodów do dumy mają bowiem Grand Prix Przeglądu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

chor 3

Historia Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej sięga 1918 roku. Utworzona została przez Petera Westena, właściciela fabryki naczyń emaliowanych w Olkuszu. Działalność orkiestry przerwała II wojna światowa, lecz już w maju 1945 roku olkuszanie usłyszeli w jej wykonaniu Mazurek Dąbrowskiego. Od kilku lat zespół działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Swoimi występami uświetnia olkuskie oraz ponadlokalne uroczystości i imprezy. Dyrygentem, a także muzykiem o najdłuższym stażu w tym zespole jest Wiesław Drygała.

Program koncertu, zarówno Chóru OUTW jak i OROD, wypełniły rzecz jasna przede wszystkim patriotyczne utwory, nawiązujące do historycznego kontekstu dnia pieśni oraz marsze. Uzupełnione zostały standardami muzyki rozrywkowej, wszak Trzeci Maj to święto radosne. W przerwie pomiędzy występem chóru i orkiestry obecni na Rynku olkuszanie mieli okazję utrwalić i pogłębić swą wiedzę o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także o tym, jak świętowano ten dzień w różnych okresach dziejów Polski. Okolicznościową prelekcję przygotowała i odczytała Maria Masłowska, emerytowana nauczycielka, obecnie studentka OUTW, która w ramach uczelnianego wolontariatu prowadzi dla swych koleżanek i kolegów zajęcia fakultatywne z języka niemieckiego.

Koncert prowadziła dyrektor MOK w Olkuszu Beata Soboń.

 

Jarosław Medyński

 

Redakcja
Author: RedakcjaEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacja o autorze: